Վլադիմիր Պուտինը շնորհավորական ուղերձ է հղել Արմեն Սարգսյանին
Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի 76-ամյակի առթիվ Հայաստանի Հանրապետության նախագաh Արմեն Սարգսյանին շնորհավորական ուղերձ է հղել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։
Ուղերձում ասվում է․
Սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի 76-ամյակի առթիվ։
Նշելով այս տոնը՝ մեր մեծարանքի տուրքն ենք մատուցում մեր պապերին ու հայրերին, որոնք հսկայական զոհերի ու զրկանքների գնով ջախջախեցին նացիստական ագրեսորներին։
Համոզված եմ, որ պատերազմի տարիներին կոփված փոխօգնությունն ու բարեկամական կապերը հետագայում ևս հուսալի հիմք կծառայեն հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների զարգացման համար։
Խնդրում եմ քաջառողջության ու բարօրության մաղթանքներս փոխանցել հայկական հողում ապրող բոլոր վետերաններին»։

President of the Russian Federation Vladimir Putin sent a congratulatory message to the President of the Republic of Armenia Armen Sarkissian on the occasion of the 76th anniversary of the Victory in the Great Patriotic War, the press service of the President’s Office reports.
The letter runs as follows,
‘’Honorable Armen Vardanovich,
I cordially congratulate you on the 76th anniversary of the victory in the Great Patriotic War.
Celebrating this holiday, we pay our respects to our grandfathers and fathers, who defeated the Nazi aggressors at the cost of enormous sacrifices and deprivations.
I am convinced that the mutual assistance and friendly relations, hardened during the war, will serve as a reliable basis for the development of the Armenian-Russian allied relations in the future.
Please, convey my wishes of good health and well-being to all the veterans living on Armenian soil. "