Ադրբեջանից հայ ռազմագերիների վերադարձի հարցը շարունակում է մնալ մեր օրակարգում. ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան
Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի այցը Հայաստան լավ, արդյունավետ և կառուցողական էր: Այս մասին, այսօր՝ մայիսի 9-ին «Հաղթանակ» զբոսայգում լրագրողների հետ զրույցում նշել է Հայաստանում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը, փոխանցում է News.am-ը:
«Քննարկվել է  հարցերի ամբողջ փաթեթը, որոնք վերաբերում են երկկողմ հարաբերություններին և տարածաշրջանում տիրող և Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակին։ Կարծում եմ, որ ԱԳՆ ներկայացուցիչները համապատասխան գնահատականները տվել և տալու են։ Բայց, իմ կարծիքով, դա լավ, արդյունավետ, կառուցողական այց էր, որը լրիվ համապատասխանում էր մեր հարաբերությունների մակարդակին, մեր քաղաքական երկխոսության մակարդակին»,- ասել է Կոպիրկինը։
Կոպիրկինը նշել է նաև, որ Լավրովի հետ քննարկվել է նաև Ադրբեջանում պահվող հայ գերինների վերադարձի հարցը։
Հարցին, թե արդյոք հայ գերիների հարցը մնում է ռուսական օրակարգում, ՌԴ դեսպանը պատասխանել է․ «Իհարկե»։

Вопрос возвращения армянских пленных продолжает оставаться в российской повестке: посол
Визит министра иностранных дел Российской Федерации Сергея Лаврова в Армению был хорошим, эффективным и конструктивным. Об этом заявил в беседе с журналистами в парке Победы в Ереване 9 мая Чрезвычайный и полномочный посол России в Армении Сергей Копыркин, передает News.am
''Обсужден весь пакет вопросов, касающихся двусторонних отношений и ситуации, царящей в регионе,  а также вокруг Нагорного Карабаха. Думаю, что представители МИД дали и дадут соответствующие оценки.  Но, на мой взгляд, это был хороший, эффективный, конструктивный визит, полностью соответствующий уровню наших отношений, нашего политического диалога'', - заявил Копыркин.
Он также отметил, что с Лавровым был обсужден и вопрос возвращения армянских пленных, удерживаемых в Азербайджане.
На вопрос, остается ли вопрос армянских пленных в российской повестке, посол ответил коротко: ''Конечно''.