Ադրբեջանից հայ ռազմագերիների վերադարձի հարցը շարունակում է մնալ մեր օրակարգում. ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան
Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի այցը Հայաստան լավ, արդյունավետ և կառուցողական էր: Այս մասին, այսօր՝ մայիսի 9-ին «Հաղթանակ» զբոսայգում լրագրողների հետ զրույցում նշել է Հայաստանում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը, փոխանցում է News.am-ը:
«Քննարկվել է  հարցերի ամբողջ փաթեթը, որոնք վերաբերում են երկկողմ հարաբերություններին և տարածաշրջանում տիրող և Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակին։ Կարծում եմ, որ ԱԳՆ ներկայացուցիչները համապատասխան գնահատականները տվել և տալու են։ Բայց, իմ կարծիքով, դա լավ, արդյունավետ, կառուցողական այց էր, որը լրիվ համապատասխանում էր մեր հարաբերությունների մակարդակին, մեր քաղաքական երկխոսության մակարդակին»,- ասել է Կոպիրկինը։
Կոպիրկինը նշել է նաև, որ Լավրովի հետ քննարկվել է նաև Ադրբեջանում պահվող հայ գերինների վերադարձի հարցը։
Հարցին, թե արդյոք հայ գերիների հարցը մնում է ռուսական օրակարգում, ՌԴ դեսպանը պատասխանել է․ «Իհարկե»։

Return of Armenian Prisoners Continues to Be on Russian Agenda: Ambassador
The visit of the Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Sergey Lavrov to Armenia was effective and constructive. This was stated by the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Russia to Armenia Sergei Kopirkin in an interview with journalists in the Victory Park in Yerevan on May 9, News.am reports.
''The entire package of issues related to bilateral relations and the situation in the region, as well as around Nagorno-Karabakh, was discussed. I think that the representatives of the Foreign Ministry have given and will give appropriate assessments. But, in my opinion, it was a good, effective, constructive visit, fully corresponding to the level of our relations, our political dialogue, "Kopirkin said.
He also noted that the issue of returning the Armenian prisoners held in Azerbaijan was also discussed with Lavrov.
When asked if the issue of Armenian prisoners remains on the Russian agenda, the ambassador answered shortly: ''Certainly''.