Արա Այվազյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Անտոնիո Գուտերեշի հետ
Մայիսի 10-ին ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանը հեռախոսազրույց ունեցավ ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ:
Զրուցակիցները բարձր գնահատեցին ՄԱԿ-ի տարբեր մասնագիտացված կառույցների և Հայաստանի միջև հաստատված արդյունավետ փոխգործակցությունը:
Զրույցի առանցքային թեմաներից էր ԼՂ հակամարտության գոտում վերջին զարգացումների հետևանքով Արցախում ստեղծված հումանիտար և սոցիալ-տնտեսական իրադրությունը մեղմելու ուղղությամբ քայլերի ձեռնարկումը: Ներկայացնելով Արցախի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայի ընթացքում և դրան հաջորդած շրջանում ՄԱԿ համապատասխան մասնագիտացված կառույցների հետ Հայաստանի իրականացրած աշխատանքները՝ անխափան հումանիտար մուտքն Արցախ ապահովելու ուղղությամբ, նախարարի պաշտոնակատարն ընդգծեց, որ Ադրբեջանը շարունակում է հումանիտար աջակցության հասանելիության հարցը քաղաքականացնելու և միջազգային հանրության ջանքերը խաթարելու իր գործելաոճը:
Անհապաղ լուծում պահանջող հումանիտար հարցերի համատեքստում ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Այվազյանն ընդգծեց Ադրբեջանի պատանդառության ներքո գտնվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց հայրենադարձման հրատապությունը:
Նախարարի պաշտոնակատար Այվազյանը և ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղար Գուտերեշն անդրադարձան նաև ԼՂ համակարտության գոտում պատմամշակութային և կրոնական ժառանգության պաշտպանության ու պահպանության և այդ ուղղությամբ միջազգային գործուն մեխանիզմների ներդրման անհրաժեշտությանը: ԱԳ նախարարի պաշտոնակատարն անընդունելի համարեց վտանգված մշակութային վայրեր միջազգային փորձագիտական առաքելության իրականացումն արգելափակելու ադրբեջանական կողմի վարքագիծը:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում նախարարի պաշտոնակատար Այվազյանը կարևորեց ԼՂ խաղաղ գործընթացի վերականգնումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում: Այս համատեքստում Արա Այվազյանն ընդգծեց նաև համանախագահության դերը պատերազմի հետևանքների հասցեագրման գործում:

Ара Айвазян провел телефонный разговор с генеральным секретарем ООН
Исполняющий обязанности министра иностранных дел Ара Айвазян 10 мая провел телефонный разговор с Генеральным секретарем ООН Антониу Гутеррешем.
Собеседники высоко оценили эффективное сотрудничество между различными специализированными структурами ООН и Арменией.
Одной из ключевых тем разговора было принятие шагов по смягчению гуманитарной и социально-экономической ситуации в Арцахе, возникшей вследствие последних развитий в зоне нагорно-карабахского конфликта. Представляя работу, проделанную Арменией с соответствующими специализированными структурами ООН в ходе азербайджанской агрессии против Арцаха и в последующем периоде по обеспечению беспрепятственного гуманитарного входа в Арцах, и. о. министра подчеркнул, что Азербайджан продолжает свою работу по политизации вопроса доступа гуманитарной помощи и по подрыву усилий международного сообщества.
В контексте гуманитарных вопросов, требующих немедленного решения, и. о. министра иностранных дел Армении подчеркнул актуальность возвращения армянских военнопленных и гражданских лиц, находящихся в плену в Азербайджане.
И. о. министра Айвазян и генеральный секретарь ООН Гутерреш обсудили также необходимость защиты и сохранения историко-культурного и религиозного наследия в зоне нагорно-карабахского конфликта и внедрение действенных международных механизмов в этом направлении. И. о. министра иностранных дел отметил неприемлемость поведения азербайджанской стороны по блокированию осуществления международной экспертной миссии на культурных объектах, находящихся под угрозой исчезновения.
В ходе телефонного разговора и. о. министра Айвазян отметил важность восстановления мирного процесса в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ. В этом контексте Ара Айвазян подчеркнул также роль сопредседательства в предотвращении последствий войны.