Ադրբեջանը փորձել է դիրքային բարելավումներ իրականացնել Վարդենիսի և Սիսիանի սահմանային հատվածներում
Մայիսի 13-ին ադրբեջանական զինված ուժերը, կրկին՝ «սահմանների ճշգրտման» հիմնավորմամբ, հերթական սադրանքն են իրականացրել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ՝ փորձելով դիրքային առաջխաղացում ապահովել Վարդենիսի և Սիսիանի սահմանային հատվածներում։ Երկու դեպքում էլ ՀՀ զինված ուժերի գործողությունների արդյունքում առաջխաղացումը կասեցվել է, ադրբեջանական կողմին պահանջ է ներկայացվել տարածքն անհապաղ լքելու և իրենց ելման դիրքեր վերադառնալու վերաբերյալ։ Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը որպես բացահայտ սադրանք է որակում Ադրբեջանի կողմից մայիսի 12-ից ձեռնարկված այս գործողությունները և, անկանխատեսելի զարգացումներից խուսափելու համար, այդ երկրի զինված ուժերից պահանջում անհապաղ վերադառնալ ելման դիրքեր և ձեռնպահ մնալ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ոտնձգություններից։

Азербайджан пытался обеспечить позиционное продвижение в районах Вардениса и Сисиана
Вооруженные силы Азербайджана снова по обоснованию ''корректировки границы'' 13 мая осуществили очередную провокацию против суверенной территории Республики Армения, пытаясь обеспечить позиционное продвижение в приграничных районах Вардениса и Сисиана. Как передает Арменпресс, об этом заявило министерство обороны Армении.
''В обоих случаях в результате действий Вооруженных сил Армении продвижение было остановлено, от азербайджанской стороны потребовали немедленно покинуть территорию и вернуться на исходные позиции.
Министерство обороны Республики Армения характеризует эти действия, предпринятые Азербайджаном с 12 мая, открытой провокацией и во избежание непредсказуемого развития событий, призывает вооруженные силы этой страны немедленно вернуться на свои исходные позиции и воздерживаться от посягательств на суверенные территория Республики Армения'', - говорится в сообщении.