ՀԱՊԿ ընթացակարգերի արագ ձեռնարկումն անհրաժեշտ է իրադարձությունների հետագա սրում թույլ չտալու և ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու համար. Փաշինյան
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել Անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստ:
Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում, մասնավորապես, նշել է.
«Անվտանգության խորհրդի հարգելի անդամներ,
Արդեն երկրորդ օրն է Սյունիքի մարզի Սև լճի շուրջ և մերձակա տարածքներում պայթյունավտանգ իրավիճակ է: Պատճառն այն է, որ Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողների որոշ խմբեր հատել են Հայաստանի պետական սահմանը և Սև լիճը պարփակելուն ուղղված գործողություններ են արել: Հայաստանի զինված ուժերը մարտավարական բնույթի հակագործողություններ են իրականացրել: Հարակից որոշ տարածքներում դիրքավորված ադրբեջանցիները մեր զինուժի մարտավարական հակագործողությունների արդյունքում հեռացել են զբաղեցրած բնագծերից: Ոչ Հայաստանի, ոչ Ադրբեջանի զինուժի ներկայացուցիչների կողմից այս պահի դրությամբ հրազենի կամ այլ զինատեսակի կիրառման դեպք չի գրանցվել:
Այնուամենայնիվ, ադրբեջանական զինուժի շուրջ 250 ներկայացուցիչներ այս պահին շարունակում են գտնվել մեր պետական սահմաններից ներս՝ Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերի որոշ հատվածներում: Իրադրության խորը և համակողմանի գնահատումն ակնհայտ է դարձնում, որ ադրբեջանցիների իրականացրածը սադրանք է, որը կարող է ունենալ շատ ավելի ընդարձակ ռազմաքաղաքական նպատակներ: Նկատի ունեմ՝ ադրբեջանցիները տվյալ տեղանքում հայ-ադրբեջանական սահմանը հնարավոր է հատել են ոչ թե տեղային խնդիրներ լուծելու, այլ ռազմական բախում սադրելու նպատակով:
Սրա մասին են վկայում հետևյալ փաստերը՝
առաջին. տվյալ տեղանքում իրենց գտնվելն Ադրբեջանի զինուժի ներկայացուցիչները փորձում են բացատրել ակնհայտորեն կեղծված քարտեզների միջոցով՝ դրանցով փորձելով հիմնավորել, թե դա ադրբեջանական տարածք է: Ինչպես արդեն նշել եմ՝ Խորհրդային Միության ժամանակ հաստատված քարտեզները միանշանակ են դարձնում, որ Ադրբեջանի այդ պնդումները որևէ հիմք չունեն, ինչի մասին գիտեն հենց իրենք՝ ադրբեջանցիները:
Երկրորդ. սադրանքների մեկնարկի օրն Ադրբեջանը հայտարարեց մայիսի 16-ին 15 հազար զինծառայողների մասնակցությամբ լայնածավալ զորավարժություններ անցկացնելու մասին:
Երրորդ. դեռևս ապրիլի վերջին Ադրբեջանի նախագահը Հայաստանի տարածքային ամբողջականության նկատմամբ բացահայտ սպառնալիքներով հանդես եկավ՝ ասելով, որ ուժի գործադրմամբ միջանցք կբացի Ադրբեջանի և Նախիջևանի միջև, ինչպես ինքն է հորջորջում, Զանգեզուրի միջանցքի տեսքով:
Մեր գնահատականը միանշանակ է՝ ստեղծված իրավիճակը լիարժեքորեն համապատասխանում է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի հոդված 2-րդի 2-րդ պարբերությանը, համաձայն որի, մեջբերում եմ, «մեկ կամ մի քանի մասնակից պետությունների անվտանգությանը, տարածքային ամբողջականությանը և ինքնիշխանությանը սպառնացող վտանգի, կամ միջաքզգային խաղաղությանն ու անվտանգությանը սպառնացող վտանգի դեպքում մասնակից պետություններն անմիջապես կակտիվացնեն համատեղ խորհրդակցությունների մեխանիմզը՝ իրենց դիրքորոշումները համակարգելու և ծագած սպառնալիքը վերացնելու նպատակով միջոցներ ձեռնարկելու համար:
Ելնելով վերը նշվածից՝ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանին, Պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Վաղարշակ Հարությունյանին, Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանին հանձնարարում եմ՝
առաջին. միջոցներ ձեռնարկել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի 2-րդ հոդվածով նախատեսված խորհրդակցությունների մեկնարկելու ուղղությամբ, մասնավորապես, ՀԱՊԿ անդամ երկրների դիրքորշումները համակարգելու և ծագած սպառնալիքը վերացնելու նպատակով միջոցներ ձեռնարկելու համար:
Երկրորդ. միջոցներ ձեռնարկել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության 2010 թվականի դեկտեմբերի 10-ի ճգնաժամային իրավիճակներին արձագանքման կանոնակարգով նախատեսված ընթացակարգերի մեկնարկի համար: Սույն կարգով, հիշեցնեմ, սահմանվում է ճգնաժամային իրավիճակների հանգուցալուծմանն ուղղված համատեղ գործողությունների վերաբերյալ որոշումներ ընդունելու մեխանիզմը:
Հարկ եմ համարում ընդգծել, որ չնայած այս պահին իրադարձությունների նշված թատերաբեմերում հրաձգության և փոխհրաձգության դեպքեր չունենք, Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության վերը նշված ընթացակարգերի արագ ձեռնարկումն անհրաժեշտ է իրադարձությունների հետագա սրում թույլ չտալու և Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը, կայունությունը և ինքնիշխանությունը պաշտպանելու համար: Եվ այս միջոցները մենք ձեռնարկում ենք որպես Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ»:

Pashinyan: Early Completion of CSTO Procedures is Needed to Prevent Further Escalation and Protect the Territorial Integrity of the Republic of Armenia
The Security Council held an extraordinary meeting, chaired by Acting Prime Minister Nikol Pashinyan.
Addressing the meeting, Nikol Pashinyan stated:
“Dear Security Council members,
For the second day now, we have been facing an explosive situation at the border section of Sev Lich (Black Lake) and surrounding areas in Syunik Marz of Armenia. The reason is that earlier a group of Azerbaijani servicemen had crossed the state border of Armenia in an effort to take control of the area near Sev Lich.
The Armenian armed forces carried out tactical counter-actions. The Azerbaijani troops stationed in the aforementioned areas, left the positions occupied following the tactical counter-actions initiated by our armed forces. Not a single case of use of firearms or other weaponry by the armed forces of Armenia or Azerbaijan has been recorded so far.
In the meantime, some 250 Azerbaijani troops are still located within our state borders - in some parts of Syunik and Gegharkunik marzes. A detailed and comprehensive assessment of the situation makes us consider Azerbaijan’s actions a provocation, which may pursue much broader military-political goals. I mean that the Azerbaijanis may have crossed the Armenian-Azerbaijani border in this area not to solve local problems, but to provoke a military conflict.
The following facts testify to this:
First, the representatives of the armed forces of Azerbaijan attempted to justify their presence in the given area with the help of obviously falsified maps, trying to prove with them that they are in Azerbaijani territory. As I have already mentioned, the Azerbaijanis themselves are well aware that the Soviet-era maps unambiguously confirm that their territorial claims are groundless.
Second, on the day of that provocation, Azerbaijan announced the launch of large-scale military exercises involving 15,000 servicemen on May 16, 2021.
Third, in late April this year, the President of Azerbaijan openly threatened the territorial integrity of Armenia, stating that he was going to use force to open a corridor between Azerbaijan and Nakhichevan in the form of the so-called Zangezur corridor.
Our assessment is unequivocal: the current situation is fully consistent with Paragraph 2, Article 2 of the Collective Security Treaty, according to which, I quote: “In the event of a threat to the security, stability, territorial integrity and sovereignty of one or several participating States, or a threat to international peace and security, the participating States immediately activate the mechanism of joint consultations in order to coordinate their positions and take measures with a view to countering such threats.”
In view of the above, I hereby instruct Acting Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Ara Ayvazyan, Acting Minister of Defense Vagharshak Harutyunyan, and Secretary of the Security Council Armen Grigoryan to:
1. Take all necessary measures to start consultations provided for by Article 2 of the Collective Security Treaty, in particular, with the aim of coordinating the positions of CSTO-member states and taking measures to counter such threats.
2. Take measures to launch the procedure stipulated by the Regulation of December 10, 2010 On CSTO Response to Crisis Situations.
Note that this procedure establishes a mechanism for making decisions on joint measures to resolve crisis situations.
I deem it necessary to stress that although so far we have not had any shootouts or firing incidents in the aforementioned area, the prompt implementation of the corresponding procedures of the Collective Security Treaty Organization is necessary to prevent further escalation and to protect the territorial integrity, stability and sovereignty of the Republic of Armenia. And we are taking these measures as a member of the Collective Security Treaty Organization.”