Նիկոլ Փաշինյանը Վլադիմիր Պուտինին տեղեկացրել է Սյունիքի մարզում ստեղծված իրավիճակի մասին
Նիկոլ Փաշինյանը ՌԴ նախագահին տեղեկացրել է Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Հայաստանի սուվերեն տարածք՝ Սյունիքի մարզ ներխուժման հետևանքով ստեղծված իրավիճակի մասին:
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը նախագահ Պուտինին տեղեկացրել է նաև, որ ինքն այսօր հանձնարարել է պաշտոնապես դիմել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի ընթացակագրերի 2-րդ հոդվածին համապատասխան խորհրդակցություններ սկսելու համար:
Վլադիմիր Պուտինն անթույլատրելի է համարել հետագա էսկալացիան և հույս հայտնել իրավիճակի արագ կայունացման ու 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարություններով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման համար անհրաժեշտ պայմանների ստեղծման վերաբերյալ: Ռուսական կողմը վերահաստատել է ակտիվ միջնորդական ջանքերը շարունակելու իր տրամադրվածությունը` տարածաշրջանում կայունություն ապահովելու նպատակով:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ այս իրավիճակի լուծումը պետք է արտահայտվի ադրբեջանական զորքերի՝ ելման դիրքեր հետ վերադարձով:

Nikol Pashinyan Informs Vladimir Putin About the Situation in Syunik Marz
Nikol Pashinyan informed the Russian President about the situation in Syunik Marz following Azeri troops’ subversive infiltration into Armenia’s sovereign territory. Armenia’s Acting Prime Minister told President Putin that yesterday he instructed to formally apply to the Collective Security Treaty Organization to start consultations in accordance with Article 2 of the Collective Security Treaty Procedures.
Vladimir Putin considered the further escalation inadmissible, expressed hope that the situation could be stabilized as shortly as possible and necessary conditions would be provided for implementing the agreements specified in the trilateral statements of November 9, 2020 and January 11, 2021.
The Russian side reaffirmed its readiness to continue exerting active mediation efforts with a view to ensuring stability in the region.
The interlocutors agreed that the situation should be settled by getting Azerbaijani troops back to their starting positions.