ԵՄ-ն Հայաստանին և Ադրբեջանին կոչ է անում առավելագույն զսպվածություն ցուցաբերել սահմանին
Եվրամիությունը ուշադիր հետևում է Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին տագնապալի իրադարձություններին: Այս մասին ասվում է ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար ժոզեպ Բորելի անունից տարածված հաղորդագրության մեջ, փոխանցում է News.am-ը:
«Եվրոպական արտաքին ծառայության գլխավոր քարտուղար Ստեֆանո Սանինոն այս հինգշաբթի օրը իմ անունից զրուցել է Հայաստանի արտգործնախարար Արա Այվազյանի, իսկ այս ուրբաթ օրը՝ Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ՝ երկու կողմերին հորդորելով առավելագույն զսպվածություն ցուցաբերել և նվազեցնել իրավիճակի սրումը»,- ասվում է Բորելի հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է Բրյուսելում:
«Սահմանների սահմանազատումը և սահմանագծումը պետք է լուծվի բանակցությունների միջոցով՝ ելնելով տեղի բնակչության անվտանգության շահերից: Մենք ողջունում ենք երկու կողմերի միջև շարունակվող տեխնիկական մակարդակով շփումները»,- ասել է ԵՄ արտաքին գործերի գերագույն ներկայացուցիչը:

EU Urges Armenia and Azerbaijan to Show Maximum Restraint on Border
High Representative of the European Union Josep Borrell has issued a statement stating that the European Union is closely following the alarming events on the Armenia-Azerbaijan borderNews.am reports.
Borrell added that Secretary-General of the European External Action Service Stefano Sannino held talks with Armenia’ s acting Foreign Minister Ara Aivazian and Azerbaijan’s Foreign Minister Jeyhun Bayramov on Thursday and urged both sides to show maximum restraint and reduce escalation of the situation.
The EU High Representative also stated that the demarcation and delimitation of borders must be solved through negotiations, based on the interests of the local population’s security, adding that the EU welcomes the contacts between the two sides at the technical level.