ԵՄ-ն Հայաստանին և Ադրբեջանին կոչ է անում առավելագույն զսպվածություն ցուցաբերել սահմանին
Եվրամիությունը ուշադիր հետևում է Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին տագնապալի իրադարձություններին: Այս մասին ասվում է ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար ժոզեպ Բորելի անունից տարածված հաղորդագրության մեջ, փոխանցում է News.am-ը:
«Եվրոպական արտաքին ծառայության գլխավոր քարտուղար Ստեֆանո Սանինոն այս հինգշաբթի օրը իմ անունից զրուցել է Հայաստանի արտգործնախարար Արա Այվազյանի, իսկ այս ուրբաթ օրը՝ Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ՝ երկու կողմերին հորդորելով առավելագույն զսպվածություն ցուցաբերել և նվազեցնել իրավիճակի սրումը»,- ասվում է Բորելի հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է Բրյուսելում:
«Սահմանների սահմանազատումը և սահմանագծումը պետք է լուծվի բանակցությունների միջոցով՝ ելնելով տեղի բնակչության անվտանգության շահերից: Մենք ողջունում ենք երկու կողմերի միջև շարունակվող տեխնիկական մակարդակով շփումները»,- ասել է ԵՄ արտաքին գործերի գերագույն ներկայացուցիչը:

ЕС призывает Армению и Азербайджан к максимальной сдержанности на границе
Евросоюз внимательно следит за тревожными событиями на границе между Арменией и Азербайджаном. Как передает News.am, Об этом говорится в распространенном от имени главы дипломатии ЕС Жозепа Борреля сообщении.
"Генеральный секретарь Европейской внешнеполитической службы Стефано Саннино в четверг разговаривал от моего имени с министром иностранных дел Армении Арой Айвазяном и в эту пятницу - с министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым, призвав обе стороны проявить максимальную сдержанность и снизить эскалацию ситуации", — говорится в заявлении Борреля, опубликованном в Брюсселе.
"Делимитация и демаркация границ должны решаться путем переговоров в интересах безопасности местного населения. Мы приветствуем продолжающиеся контакты на техническом уровне между двумя сторонами", - заявил высокий представитель ЕС по иностранным делам.