ԱԽ նիստից հետո հայ-ադրբեջանական սահմանի որոշ հատվածներում նկատվել է լարվածության աճ
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել Անվտանգության խորհրդի նիստ: Նիստի սկզբում Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակին ու դրա հանգուցալուծման ուղղությամբ իրականացվող քայլերին:
Իր խոսքում վարչապետի պաշտոնակատարը, մասնավորապես, նշել է. «Հարգելի գործընկերներ, Անվտանգության խորհրդի այսօրվա նիստում էլ ինչպես վերջին օրերին, պետք է քննարկենք հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրադրությունը: Մայիսի 12-ից հետո, երբ Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողներ հատել են հայ-ադրբեջանական սահմանը՝ իրադրությունը կրել է հետևյալ փոփոխությունը կամ ավելի ճիշտ ունեցել է հետևյալ դինամիկան. սկսած ամսի 14-ից՝ զինծառայողների որոշ խմբեր դուրս են եկել Հայաստանի Հանրապետության տարածքից, նման պրոցես տեղի է ունեցել նաև երեկ երեկոյան, նաև նախանշան կա, որ կարող է այսօր տեղի ունենալ, բայց ընդհանուր առմամբ, ռազմաքաղաքական իրադրությունն ամսի 12-ից հետո համարում եմ անփոփոխ: Այսինքն, ռազմաքաղաքական առումով մեծ փոփոխություններ տեղի չեն ունեցել, որոշ խմբեր դուրս են եկել, բայց դրանից իրադրությունը չի փոխվել: Ի՞նչ է սա նշանակում. սա նշանակում է, որ մենք պետք է շարունակենք գործարկել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության մեխանիզմները և պետք է շարունակենք աշխատել հայ-ռուսական դաշնակցային մեխանիզմների գործարկման ուղղությամբ: Մեր դիրքորոշումը հստակ է՝ ադրբեջանցի զինծառայողները պետք է լքեն Հայաստանի Հանրապետության տարածքը:
Ուզում եմ նաև ընդգծել, որ չնայած իմ կոչերին՝ ստեղծված իրավիճակը ներքաղաքական շահարկումների առարկա չդարձնել, այնուամենայնիվ կան ուժեր, որոնք, ըստ էության, թիկունքում պրոադրբեջանական, չեմ վախենա այս դիրքորոշումից, գործունեություն են ծավալում: Ընդհանուր առմանբ գիտեք, որ ռազմաքաղաքական ցանկացած դիմադրություն, ցանկացած պայքար զուգորդվում է տեղեկատվական պայքարով և հիմա ինձ համար ակնհայտ է, որ Հայաստանի Հանրապետությունում գործում են Ադրբեջանի տեղեկատվական պայքարի գործակալներ, նրանց անուն ազգանունները նույնիսկ կարելի է նշել, և այդ մարդիկ 2020 թվականին Ադրբեջանի նախագահին հրավիրում էին հարձակվել Հայաստանի Հանրապետության վրա, այս իրադարձություններից առաջ ցույց էին տալիս մոտավորապես այն տեղանքները, որտեղից կարելի է ներխուժել Հայաստանի Հանրապետության տարածք և նրանք հիմա նաև Հայաստանի Հանրապետության հանրության շրջանում տարածում են Ադրբեջանի քարոզչական թեզեր ու, ըստ էության, հուշում են, թե ինչպիսի բանակցային դիրքորոշումներ որդեգրի Ադրբեջանը, որպեսզի դրանք առավել նպաստավոր լինեն իրենց քաղաքական պայքարի համար: Ինձ համար միանշանակ է, որ այս ամեն ինչը պատահական լինել չի կարող և պետք է կարողանանք հանդարտ հետաքննել, հասկանալ, թե ինչ է տեղի ունենում:
Ուզում եմ կրկին անգամ հիշեցնել, որ Հայաստանում արդեն բավական երկար ժամանակ կառուցվում կամ զարգացվում է նաև Ադրբեջանի նախագահի կողմից բարձրաձայնվող «Զանգեզուրի միջանցքի» թեզը: Եվ շատ կարևոր եմ համարում ընդգծել, որ այստեղ նույնպես հայտնի քաղաքական շրջանակները հանդես են գալիս որպես Ադրբեջանի տեղեկատվական պայքարի գործակալներ: Ուզում եմ շեշտել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը երբեք միջանցքի հարց չի քննարկել և չի քննարկելու: Այն քննարկումները, որ մենք ունեցել ենք՝ հրապարակային են, դրանք արտահայտված են հունվարի 11-ի համատեղ հայտարարության և եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեության հետ կապված պաշտոնական տեղեկատվության մեջ: Ուզում եմ ասել, որ տարածաշրջանի կոմունիկացիների բացումը, այո, մեր քաղաքական օրակարգում է, բայց դա որևէ կերպ չի կարող կապ ունենալ «միջանցքային» պրոպագանդայի հետ, որն այսօր շարունակում են քարոզել Ադրբեջանի և Հայաստանի կոնկրետ քաղաքական շրջանակներ:
Հաջորդ խնդիրը, որ ուզում եմ ընդգծել, սահմանների ճշգրտման գործընթացն է և ինչպես կոմունիկացիաների բացման, այնպես էլ սահմանների ճշգրտման գործընթացն ինչքան անհրաժեշտ է Ադրբեջանին, այնքան էլ անհրաժեշտ է Հայաստանի Հանրապետությանը: Եվ սահմանների ճշգրտման առումով կա մի այսպիսի նրբություն. վերջին օրերին ադրբեջանական պրոպագանդան փորձ է անում առաջ քաշել այն միտքը, որ սահմանների ճշգրտման գործընթացը պետք է տեղի ունենա երկկողմ ֆորմատով: Նման բան տեղի ունենալ չի կարող այն պարզ պատճառով, որ Հայաստանը և Ադրբեջանն իրար հետ, ըստ էության, չունեն հարաբերություններ: Եվ ինչպես կոմունիկացիաների բացման, նույնկերպ և սահմանների ճշգրտման գործընթացը պետք է տեղի ունենա եռակողմ ֆորմատով, ինչի շուրջ մի քանի անգամ ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ, և այդ պայմանավորվածությունների խախտումը կամ խափանումն է նաև, իմ կարծիքով, Ադրբեջանի զինված ուժերի և ռազմաքաղաքական ղեկավարության գործողությունների պատճառը:
Հետագա անելիքների մասին. երեկ մինչև ուշ երեկո բանակցությունները շարունակվել են, չորեքշաբթի օրը բանակցությունները շարունակվելու են: Բանակցություններն ունեն մեկ թեմա՝ Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողները պետք է դուրս գան Հայաստանի Հանրապետության տարածքից: Քանի դեռ սա տեղի չի ունեցել՝ հարցը, իրավիճակը մենք գնահատում են որպես ճգնաժամ, որը սպառնալիք է ստեղծում Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության, կայունության, տարածքային ամբողջականության համար, իրավիճակ, որը ձևակերպված է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության կանոնադրությամբ, Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրով և Ճգնաժամային իրավիճակների արձագանքման Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կանոնակարգով: Քանի դեռ մեր առաջ քաշած լեգիտիմ խնդիրը չի լուծվել, ուրեմն այս բոլոր մեխանիզմները, զուգահեռ նաև հայ-ռուսական դաշնակցային մեխանիզմները պետք է գործարկվեն, որոնք նախատեսված են նման դեպքերի համար:
Մենք պետք է գործարկենք և քաղաքական միջոցներով կարողանանք հասնել մեր խնդրի լուծմանը: Եվ եթե այսպիսի արդյունքի հնարավոր չլինի հասնել, այդ դեպքում նույն տրամաբանության մեջ պետք է գործի դրվեն ռազմաքաղաքական մեխանիզմները: Նկատի ունեմ Հավաքական անվտանգության պայմանագրով և հայ-ռուսական պայմանագրերով նախատեսված են գործառույթներ, և այդ պայմանագրերը նախատեսված են հենց այսպիսի դեպքերի համար ու մենք, մեր լեգիտիմ իրավունքից օգտվելով, ձեռնարկել ենք այդ գործողությունների մեկնարկը»:
Ի գիտություն. Անվտանգության խորհրդի նիստից հետո հայ-ադրբեջանական սահմանի որոշ հատվածներում նկատվել է ադրբեջանական ուժերի կողմից լարվածության աճ:

Tensions Rose in Some Sections of the Armenian-Azerbaijani Border Following the Security Council Meeting
The Security Council met in the Office of Government, chaired by Acting Prime Minister Nikol Pashinyan.
Nikol Pashinyan first referred to the situation on the Armenian-Azerbaijani border and the steps taken to resolve it. Addressing the meeting, the Acting Prime Minister stated, in part: “Dear colleagues, as it was the case in recent days, today as well we will discuss the situation on the Armenian-Azerbaijani border. After May 12, when Azerbaijani armed forces crossed the Armenian-Azerbaijani border, the situation underwent the following change, or rather had the following dynamics. Starting the 14th of this month, some groups left the territory of the Republic of Armenia just as it happened yesterday evening; there are indications that it can happen today, but in general, I consider the military-political situation unchanged after the 12th of the month. In other words, there have been no major changes in military-political terms, some groups have left, but the situation has not changed.
What does this mean? This means that we must continue to operate the mechanisms of the Collective Security Treaty Organization; we must continue to set in action the Armenian-Russian mechanisms of allied partnership. Our position is clear, namely that Azeri troops must leave the territory of the Republic of Armenia.
I would also like to emphasize that despite my calls not to make the current situation a subject of internal political speculations, there are still such forces in our country that abide by a pro-Azerbaijani stance. In general, you know that any military-political standoff is usually combined with information warfare; now it is obvious to me that there are Azerbaijani information agents operating in the Republic of Armenia, their names can even be mentioned. Those people invited the President of Azerbaijan to attack the Republic of Armenia in 2020. Prior to these events, they suggested where the Republic of Armenia could best be attacked in order to promote their political ambitions. It is clear to me that all this is not at all accidental, and we need to investigate these cases in order to understand what is going on.
I wish to remind you once again that the thesis of the so-called Zangezur Corridor as voiced by the President of Azerbaijan has been under construction or developed in Armenia for quite a long time. And I think it is very important to emphasize that here, too, the well-known political circles are acting as Azerbaijani agents. I want to emphasize that the Republic of Armenia has never discussed and will not consider the issue of establishing such a corridor. The discussions we have had are public; they are reflected in the official information related to the activities of the tripartite working group on the January 11 joint statement.
I wish to stress that the opening of regional communications is on our political agenda, but it can in no way have anything to do with the “corridor” propaganda, which is being propagated by specific political circles in Azerbaijan and Armenia.
The next issue I want to refer to is the process of border adjustment: Azerbaijan needs border adjustment and open communications just as much as the Republic of Armenia does.
There is such a nuance in terms of border adjustment. Azeri propaganda has recently been trying to promote the idea that border adjustment should take place in a bilateral format. It is impossible for the simple reason: Armenia and Azerbaijan, in fact, have no relations with each other.
Whereas the opening of communications and border adjustment should take place in a tripartite format, on which several agreements have been reached so far, I reckon that the breach or disruption of those agreements is just the reason behind the provocative actions undertaken by the military-political leadership and the armed forces of Azerbaijan.
Now, I would like to refer to further actions. The negotiations continued late into the might yesterday and will be resumed on Wednesday. The talks have one topic on the agenda: Azerbaijani troops must leave the territory of the Republic of Armenia. Until this happens, we consider the current situation as a crisis that poses a threat to the sovereignty, stability and territorial integrity of the Republic of Armenia, a situation stipulated in the CSTO Charter, in the Collective Security Treaty and in the Crisis Response Regulations. All the aforementioned mechanisms, as well as the relevant Armenian-Russian allied mechanisms shall be activated until our legitimate claim is complied with.
We must act to reach a solution through political means. In case we fail to achieve such a result, the military-political mechanisms will have to be launched under the same logic. I mean that the Collective Security Treaty and the Armenian-Russian agreements envisage such functions as should be implemented in similar cases, and using our legitimate right, we have activated those functions.”
For information: Tensions rose in some sections of the Armenian-Azerbaijani border following the Security Council meeting.