ՀՀ տարածք մուտք գործած ադրբեջանական զինվորականների մի քանի խումբ վերադարձել է իրենց ելման դիրքեր, սակայն նրանց մի մասը շարունակում է գտնվել ՀՀ տարածքում․ ՊՆ
Ադրբեջանական զինուժի կողմից իրականացված սադրանքներից հետո հայ-ադրբեջանական սահմանային լարվածությունը, նախորդ օրվա համեմատ, էական փոփոխություններ չի կրել։ Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից:
Մայիսի 16-ին կայացած բանակցություններից հետո Հայաստանի Հանրապետության տարածք մուտք գործած ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայացուցիչների մի քանի խումբ վերադարձել է իրենց ելման դիրքեր։ Այդուհանդերձ, զինվորականների մի մասը շարունակում է գտնվել Հայաստանի Հանրապետության տարածքում։
Խնդրի խաղաղ հանգուցալուծման շուրջ ՀՀ պաշտպանության նախարարն այսօր քննարկումներ է ունեցել ՌԴ պաշտպանության նախարարի, ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի, ՌԴ ԱԴԾ ՍԾ տնօրենի հետ, պաշտպանության նախարարությունում հյուրընկալվել են ՀՀ-ում հավատարմագրված ռազմական կցորդները։
Պաշտպանության նախարարությունը վերստին հայտարարում է, որ բացարձակ անընդունելի է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքների հանդեպ ցանկացած ոտնձգություն, և անկանխատեսելի հետևանքներով հղի զարգացումներից խուսափելու համար ադրբեջանցի զինվորականները պարտավոր են հեռանալ մեր երկրի տարածքից՝ առանց որևէ նախապայմանի։

A Few Groups of Azerbaijani Soldiers Have Returned to Their Starting Positions: Armenia's MFA
A few groups of Azerbaijani soldiers who had invaded the territory of the Republic of Armenia have returned to their starting positions, but some of them are still in the territory of the Republic of Armenia, News.am reports, referring to the press service of the Ministry of Defense of Armenia.
“After the provocations made by the Azerbaijani Armed Forces, the tension on the Armenian-Azerbaijani border hasn’t essentially changed, compared with yesterday.
The Minister of Defense of Armenia today held discussions with the Minister of Defense of the Russian Federation, the Secretary-General of the Collective Security Treaty Organization and the Director of the Border Service of the Federal Security Service of the Russian Federation on the peaceful solution to the issue and hosted military attachés accredited to Armenia at the Ministry of Defense.
Once again, the Ministry of Defense declares that any encroachment on the sovereign territories of the Republic of Armenia is unacceptable, and in order to avoid developments fraught with unpredictable consequences, the Azerbaijani soldiers must leave the territory of our country, without any precondition.”