ՀՀ տարածք մուտք գործած ադրբեջանական զինվորականների մի քանի խումբ վերադարձել է իրենց ելման դիրքեր, սակայն նրանց մի մասը շարունակում է գտնվել ՀՀ տարածքում․ ՊՆ
Ադրբեջանական զինուժի կողմից իրականացված սադրանքներից հետո հայ-ադրբեջանական սահմանային լարվածությունը, նախորդ օրվա համեմատ, էական փոփոխություններ չի կրել։ Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից:
Մայիսի 16-ին կայացած բանակցություններից հետո Հայաստանի Հանրապետության տարածք մուտք գործած ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայացուցիչների մի քանի խումբ վերադարձել է իրենց ելման դիրքեր։ Այդուհանդերձ, զինվորականների մի մասը շարունակում է գտնվել Հայաստանի Հանրապետության տարածքում։
Խնդրի խաղաղ հանգուցալուծման շուրջ ՀՀ պաշտպանության նախարարն այսօր քննարկումներ է ունեցել ՌԴ պաշտպանության նախարարի, ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի, ՌԴ ԱԴԾ ՍԾ տնօրենի հետ, պաշտպանության նախարարությունում հյուրընկալվել են ՀՀ-ում հավատարմագրված ռազմական կցորդները։
Պաշտպանության նախարարությունը վերստին հայտարարում է, որ բացարձակ անընդունելի է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքների հանդեպ ցանկացած ոտնձգություն, և անկանխատեսելի հետևանքներով հղի զարգացումներից խուսափելու համար ադրբեջանցի զինվորականները պարտավոր են հեռանալ մեր երկրի տարածքից՝ առանց որևէ նախապայմանի։

Часть азербайджанских военных все еще находится на территории Армении: минобороны Армении
Несколько групп азербайджанских военнослужащих, вторгшихся на территорию Армении, вернулись на свои исходные позиции, но  часть из них все еще находятся на территории республики. Об этом NEWS.am сообщили в пресс-службе минобороны Армении.
После провокаций азербайджанских ВС, напряженность на армяно-азербайджанской границы по сравнению с предыдущим днем существенно не изменилась.
После переговоров, состоявшихся 16 мая, несколько групп ВС Азербайджана, вторгшихся на территорию Армении  вернулись на исходные позиции. Тем не менее, часть азербайджанских военных все еще находится на территории Республики Армения.
Сегодня  и.о. министра обороны Армении обсудил мирное урегулирование вопроса с министром обороны РФ, генеральным секретарем ОДКБ, директором ФСБ РФ, и аккредитованными в Армении военными атташе.
Министерство обороны вновь заявляет, что любое посягательство на суверенные территории Республики Армения абсолютно неприемлемо, и во избежание серьезных развитий  с непредсказуемыми последствиями азербайджанские военные должны покинуть нашу территорию без каких-либо предварительных условий.