Իսրայելը Գազայի հատվածում խոցել է ՀԱՄԱՍ-ի հրամանատարների հինգ տուն
Իսրայելցի զինվորականները երեքշաբթի գիշեր հարվածներ են հասցրել ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման հրամանատարների հինգ տների։ Այս մասին տեղեկացրել է բանակի մամուլի ծառայությունը։
«Գազայի հատվածում հարվածներ են հասցվել ՀԱՄԱՍ-ի հրամանատարների հինգ տների։ Տներն օգտագործվում էին ահաբեկչական նպատակներով, դրանց մի մասը հրամանատարական շտաբներ էին»,- ասվում է զինվորականների հայտարարությունում։
Զինվորականները տեղեկացրել են նաև անօդաչու թռչող սարք որսալու մասին, որը մոտեցել էր Հորդանանի հետ երկրի սահմանին։ «Ավելի վաղ՝ այսօր առավոտյան, Էմեկ-խա-Մաայանոթ շրջանում (Իսրայելի կենտրոնական մասում, Կիներեթ լճից հարավ) իսրայելական սահմանին մոտեցած ԱԹՍ-ն խփվել էր Իսրայելի ՌՕՈւ զինծառայողների մոնիթորինգից հետո։ ԱԹՍ կտորները հավաքվել են անվտանգության ծառայությունների ներկայացուցիչների կողմից»,- ասվում է զինվորականների հայտարարությունում։ The Jerusalem Post թերթի տեղեկատվությամբ՝ առայժմ չի հաջողվում պարզել, թե ով է իրականացրել անօդաչուի կառավարումը։
Պաղեստինցի արմատականները Գազայի հատվածից մայիսի 10-ից սկսած՝ իսրայելական քաղաքների վրա արձակել են 3 440 հրթիռ, որոնցից մոտ 500 ռումբ ընկել է հենց պաղեստինյան անկլավում, մոտ 90 տոկոսը ոչնչացվել է «Երկաթյա գմբեթ» ՀՕՊ համակարգով, տեղեկացրել են բանակում։ «Գազայի հատվածից Իսրայելի տարածքի դեմ արձակվել է 3 440 հրթիռ, որոնցից մոտ 500-ն ընկել է հենց Գազայի հատվածում։ «Երկաթյա գմբեթ» ՀՕՊ համակարգը չեզոքացրել է ռումբերի մոտ 90 տոկոսը»,- ասվում է զինվորականների հայտարարությունում։
Ի պատասխան՝ «Իսրայելի  պաշտպանության բանակը շարունակում է հարվածներ հասցնել Գազայի հատվածի ահաբեկչական թիրախներին և անհրաժեշտության դեպքում կշարունակի ուժ կիրառել»,- ավելացրել են մամուլի ծառայությունում։
Ընդհանուր առմամբ 62 իսրայելական կործանիչ մայիսի 18-ի գիշերը 110 կառավարվող ռումբ է նետել 65 զինվորական օբյեկտների վրա, որոնք մտնում են Գազայի հատվածում ՀԱՄԱՍ-ի ստորգետնյա հաղորդակցությունների համակարգի մեջ, տեղեկացրել են բանակի մամուլի ծառայությունում։

Израиль поразил в секторе Газа пять домов командиров ХАМАС
Израильские военные в ночь на вторник нанесли удары по пяти домам командиров радикального движения ХАМАС в секторе Газа. Об этом сообщила армейская пресс-служба, передает ТАСС.
"В секторе Газа были нанесены удары по пяти домам командиров ХАМАС. Дома использовались в террористических целях, некоторые являлись командными штабами", - говорится в заявлении военных. Кроме этого, израильские военные поразили несколько пусковых ракетных площадок на территории анклава, а также команду операторов противотанковых ракет.
"Террористическая организация ХАМАС вновь открыто демонстрирует, что намеренно размещает военные цели посреди густонаселенных гражданских районов в секторе Газа. Армия обороны Израиля принимает все возможные меры предосторожности, чтобы не причинить ущерб мирным жителям во время своей оперативной деятельности", - отметили в пресс-службе. "Армия продолжает наносить удары по террористическим целям в секторе Газа и при необходимости продолжит применять силу", - добавили военные.
Военные также сообщили о перехвате беспилотника, приблизившегося к границе страны с Иорданией. "Ранее сегодня утром БПЛА, приближавшийся к израильской границе в районе Эмек ха-Мааянот [в центральной части Израиля южнее озера Кинерет], был перехвачен после мониторинга военнослужащими ВВС Израиля. Фрагменты БПЛА были собраны представителями служб безопасности", - говорится в заявлении военных. По информации газеты The Jerusalem Post, пока не удалось установить, кто осуществлял управление беспилотником.
Палестинские радикалы из сектора Газа с 10 мая выпустили по израильским городам 3 440 ракет, 500 снарядов упали в самом палестинском анклаве, около 90% были перехвачены системой ПВО "Железный купол", сообщили в армии. "Из сектора Газа по территории Израиля было выпущено 3 440 ракет, из которых около 500 упали в самом секторе Газа. Система ПВО "Железный купол" осуществила перехват порядка 90% снарядов", - говорится в заявлении военных. В ответ "Армия обороны Израиля продолжает наносить удары по террористическим целям в секторе Газа и при необходимости продолжит применять силу", - добавили в пресс-службе.
В общей сложности 62 израильских истребителя в ночь на 18 мая сбросили 110 управляемых снарядов на 65 военных объектов, входящих в систему подземных коммуникаций ХАМАС в секторе Газа, сообщили в армейской пресс-службе. "Истребители и БПЛА в четвертый раз нанесли удары по системе тоннелей террористической организации ХАМАС на севере сектора Газа. В ходе удара 62 истребителя поразили 65 террористических целей с использованием 110 единиц управляемого вооружения", - говорится в заявлении военных.