Հայաստանը միջպետական գանգատ է ներկայացրել ՄԻԵԴ ընդդեմ Թուրքիայի
Սույն թվականի մայիսի 9-ին Հայաստանի Հանրապետությունը միջպետական գանգատ է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան ընդդեմ Թուրքիայի Հանրապետության` 44 օրյա պատերազմի ընթացքում սիրիացի վարձկաններ հավաքագրելու և Ադրբեջան տեղափոխելու միջոցով կոնվենցիոն խախտումներ թույլ տալու, ինչպես նաև Ադրբեջանին ռազմական օժանդակություն ցուցաբերելու վերաբերյալ, որը ևս հանգեցրել է կոնվենցիոն խախտումների: Այս մասին տեղեկացնում է ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչության ֆեյսբուքյան էջը:
Մասնավորապես ՀՀ կառավարությունը պնդում է, որ Թուրքիան խախտել է Արցախի և ՀՀ-ի բնակչության կյանքի, խոշտանգումներից և անմարդկային վերաբերմունքից զերծ մնալու, անձեռնմխելիության, սեփականության, անձնական և ընտանեկան կյանքի, և մի շարք այլ իրավունքներ:
Կառավարության կողմից գանգատին կից ներկայացվել են բազմաթիվ և ծավալուն ապացույցներ Թուրքիայի կողմից Սիրիայի Հանրապետությունից Ադրբեջանի Հանրապետություն սիրիացի վարձկաններ հավաքագրելու և տեղափոխելու, ինչպես նաև ադրբեջանական զինված ուժերին ռազմական տեխնիկա, զենք և զինամթերք մատակարարելու, ինչպես նաև այլ միջոցներով հակամարտությանը ներգրավվելու վերաբերյալ:

Армения подала межгосударственную жалобу в Европейский суд по правам человека против Турции
Республика Армения 9 мая подала межгосударственную жалобу в Европейский суд по правам человека против Турции в связи с допущенными конвенционными нарушениями по части вербовки сирийских наемников в течение 44-дневной войны и их переброске в Азербайджан, а также военное содействие Баку, что также привело в конвенционным нарушениям.
Об этом говорится в заявлении, распространенном представителем РА в ЕСПЧ, передает NEWS.am.
В заявлении, в частности, говорится: "Кабмин Армении, в частности, утверждает, что Турция нарушила права населения Арцаха и Армении на жизнь, недопущение  пыток и бесчеловечного обращения, неприкосновенность, собственность, частную и семейную жизнь и ряд других прав.
Наряду с жалобой, правительство представило еще и многочисленные и объемные доказательства того, что Турция вербовала и перебрасывала сирийских наемников из Сирии в Азербайджан, поставляла азербайджанским ВС военную технику, оружие и боеприпасы, а также ее вовлеченности в конфликт другими способами".