Իրադրությունը շարունակում է մնալ լարված. մոտավորապես 500-600 ադրբեջանցի գտնվում է ՀՀ տարածքում. Փաշինյան
Կառավարության այսօրվա նիստին վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը խոսեց հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակի վերաբերյալ, փոխանցում է Aysor.am-ը:
«Օպերատիվ իրադրությունը փոփոխություն չի կրել, իրադրությունը շարունակում է մնալ լարված, դեռևս բավական թվով ադրբեջանցի զինվորականներ գտնվում են ՀՀ տարածքում, մոտավորապես 500-600 հոգի», - ասաց նա:
Փաշինյանը նշեց, որ մեր զինված ուժերի գործողությունների տրամաբանությունը հետևյալն է՝ մարտավարական գործողություններով սահմանափակել ադրբեջանցիների գործողությունների պոտենցիալը:
«Քաղաքական առումով մեր խնդիրը հետևյալն է՝ թույլ չտալ, որ իրավիճակը դուրս գա վերահսկողությունից, մասիքմալն անել պատերազմական կամ ռազմական բախման որևէ սցենար բավացառելու համար, հասնել նրան, որ ադրբեջանական զինուժի ներկայացուցիչները լքեն ՀՀ տարածքը», - ասաց նա:
Վարչապետի պաշտոնակատարն ասաց, թե ահռելի դիվանագիտական աշխատանք է արվել ու արվում:
Փաշինյանի խոսքով՝ այս պահի դրությամբ դիվանագիտական պայքարը համարում է արդյունավետ, ըստ նրա՝ ոչ միայն ԱԳՆ է դիվանագիտական աշխատանք տանում այդ ուղղությամբ, այլև՝ ՊՆ-ն, փոխվարչապետները:
«Համարում եմ հաջողված, որովհետև մեր միջազգային գործընկերների ու ՀՀ դիրքորոշումները նույնն են, այն է՝ Ադրբեջանի ԶՈՒ ներկայացուցիչները պետք է լքեն ՀՀ տարածքը, սա մի փաստ է, որն աշխատանքային մակարդակում արձանագրված է», - ասաց Փաշինյանը:

Situation on Armenian-Azerbaijani Border Tense, 500-600 Azeri Militaries are in Armenia’s Territory: Pashinyan
The operative situation on the Armenian-Azerbaijani border has not changed and continues to be tense, Armenia’s acting Prime Minister Nikol Pashinyan said at the cabinet sitting today, referring to the situation on the Armenian-Azerbaijani border, Aysor.am reports.
“Still a rather big number of Azerbaijani servicemen are in the territory of the Republic of Armenia, approximately 500-600,” he said.
Pashinyan noted that the logic of the actions of the Armenian armed forces is to restrict with tactical operations the potential of the actions of Azeris.
“In political regard, our issue is the following  - not to allow the situation go out of our control, do the utmost to exclude any scenario of war or military clashes, reach withdrawal of the representatives of Azerbaijani armed forces from the RA territory,” he said.
The acting PM also said that huge diplomatic work has been and is still being carried out.
Pashinyan said as of the moment he considers the diplomatic fight effective.
He stressed that not only the MFA is carrying out diplomatic work but the Ministry of Defense, Vice PMs as well.
“I consider it succeeded as the positions of the international partners and Armenia are the same – the representatives of the Azeri armed forces must leave the territory of Armenia. It is a fact recorded on working level,” Pashinyan said.