ՀՀ-ն հետամուտ է լինելու պատերազմական հանցագործություններն իրագործողներին միջազգային արդարադատության առջև կանգնեցնելու. ԱԳՆ
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը մեկնաբանել է Եվրոպական խորհրդարանի կողմից Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների վերաբերյալ բանաձևի ընդունումը:
ԱԳՆ մեկնաբանության մեջ ասվում է.
«Եվրոպական խորհրդարանը մայիսի 20-ին ձայների ճնշող մեծամասնությամբ ընդունել է Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների վերաբերյալ բանաձև, որում անդրադարձ է կատարվում նաև ԼՂ հակամարտության և տարածաշրջանային անվտանգության առավել լայն համատեքստին:
Բանաձևում ամրագրված է հստակ պահանջ՝ անհապաղ և անվերապահ ազատ արձակելու բոլոր հայ ռազմագերիներին և քաղաքացիական անձանց, որոնք գերեվարվել են պատերազմի ժամանակ և դրա ավարտից հետո: Հասցեական կոչ է արվում Ադրբեջանի կառավարությանը` տրամադրելու պատանդառության մեջ գտնվող բոլոր անձանց ամբողջական ցուցակը, ինչպես նաև տեղեկատվություն՝ նրանց առողջական վիճակի և գերության մեջ մահացածների մասին:
Միաժամանակ լուրջ մտահոգություն է հայտնվում առ այն, որ համաձայն արժանահավատ զեկույցների՝ հայ ռազմագերիները և պատանդի կարգավիճակում գտնվող անձինք պահվում են նվաստացուցիչ պայմաններում, ենթարկվում անմարդկային վերաբերմունքի և խոշտանգումների, և այս համատեքստում Եվրոպական խորհրդարանը դատապարտում է խոշտանգումների և բռնի անհետացման բոլոր դեպքերը:
Բանաձևում նաև կոչ է արվում ձեռնպահ մնալ թշնամական հռետորաբանությունից կամ իրադրության սրմանն ուղղված գործողություններից և դատապարտելի է համարվում Բաքվում, այսպես կոչված, «ռազմավարի պուրակի» բացումը՝ պնդելով, որ այն պետք է անհապաղ փակվի:
Ընդգծվում է կարիքավորներին մարդասիրական օգնություն հասցնելու և արցախահայության  անվտանգությունն ու Արցախի մշակութային ժառանգության պաշտպանությունն ապահովելու անհետաձգելի անհրաժեշտությունը:
Ամրագրվում է նաև ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման անհրաժեշտությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո և համանախագահների կողմից ներկայացված հիմնարար սկզբունքների, այդ թվում՝ ժողովուրդների իրավահավասարության և ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա, որը պետք է ուղղված լինի Արցախի ապագա կարգավիճակի որոշմանը:
ԼՂ հակամարտության, այդ թվում՝ հումանիտար հարցերի վերաբերյալ Եվրոպական խորհրդարանի վերոնշյալ արձանագրումները խիստ կարևոր են: Եվրոպական խորհրդարանն ամրագրել է, որ Ադրբեջանի կողմից հումանիտար իրավունքի խախտումները հավասարազոր են բռնի անհետացմանը: Վերը թվարկված  խախտումները հանդիսանում են պատերազմական հանցագործություններ, և Հայաստանը հետամուտ է լինելու այդ հանցագործություններն իրագործողներին միջազգային արդարադատության առջև կանգնեցնելուն:
Եվրոպական խորհրդարանը հստակորեն մատնանշում է, որ մայիսի 12-ին ներթափանցելով Հայաստանի տարածք՝ Ադրբեջանը ոտնահարել է միջազգային իրավունքը և Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը: Այս համատեքստում հատկապես մտահոգիչ են որակվել ադրբեջանական ներկայացուցիչների, ներառյալ՝ նախագահի մակարդակով արված հայտարարությունները, որոնցում բարձրացվում են տարածքային պահանջներ և ուժի կիրառման սպառնալիքներ: Ադրբեջանի այս գործողությունները Եվրոպական խորհրդարանը որակում է որպես տարածաշրջանում անվտանգությանն ու կայունությանն ուղղված ջանքերի խաթարում:
Եվրոպական խորհրդարանի այս բանաձևը ևս մեկ անգամ փաստում է, որ ուժի կիրառմամբ հնարավոր չէ կարգավորել ղարաբաղյան հակամարտությունը և Արցախի ժողովրդին զրկել իր անքակտելի իրավունքներից, այդ թվում՝ ինքնորոշման իրավունքից», - ասված է մեկնաբանության մեջ:

Армения предпримет необходимые шаги чтобы виновные в военных преступлениях предстали перед международным правосудием: МИД РА
Министерство иностранных дел Республики Армения прокомментировало принятую Европейским парламентом резолюцию об армянских пленных в Азербайджане.
"20 мая Европейский парламент подавляющим большинством голосов принял резолюцию касательно армянских пленных, удерживаемых в Азербайджане. В резолюции также затрагивается более широкий контекст нагорно-карабахского конфликта и региональной безопасности.
В резолюции закреплено четкое требование по немедленному и безоговорочному освобождению всех армянских военнопленных и гражданских лиц, взятых в плен во время войны и после ее завершения.  Содержится адресный призыв правительству Азербайджана предоставить полный список всех лиц, находящихся в плену, а также информацию о состоянии их здоровья, и информацию о лицах, погибших в плену.
Одновременно, выражается серьезная обеспокоенность тем, что согласно достоверным докладам, армянские военнопленные и лица, находящиеся в статусе заложников, содержатся в унизительных условиях, подвергаются бесчеловечному обращению и пыткам, и в этом контексте Европейский парламент осуждает все случаи пыток и насильственного исчезновения.
В резолюции содержится призыв воздержания от враждебной риторики или действий, направленных на обострение ситуации, а также осуждается открытие в Баку так называемого "парка военных трофеев", утверждая, что он немедленно должен быть закрыт.
Подчеркивается неотложная необходимость доставки гуманитарной помощи нуждающимся и обеспечения безопасности армян Арцаха и защиты культурного наследия Арцаха.
Закрепляется необходимость урегулирования нагорно-карабахского конфликта под эгидой сопредседательства Минской группы ОБСЕ и на основе представленных сопредседателями основополагающих принципов, в том числе права народов на равноправие и самоопределение, с целью определения будущего статуса Арцаха.
Вышеуказанные положения Европейского парламента по нагорно-карабахскому конфликту, в том числе гуманитарным вопросам, крайне важны. Европейский парламент констатировал, что нарушения гуманитарного права со стороны Азербайджана равнозначны насильственному исчезновению. Вышеперечисленные нарушения являются военными преступлениями, и Армения предпримет необходимые шаги чтобы виновные в этих преступлениях предстали перед международным правосудием.
Европейский парламент четко указывает, что, проникнув 12 мая на территорию Армении, Азербайджан нарушил международное право и территориальную целостность Армении. В этом контексте с особой тревогой были отмечены заявления азербайджанских представителей, в том числе на уровне президента, в которых поднимаются территориальные претензии и угрозы применения силы. Эти действия Азербайджана Европейский парламент квалифицирует как подрыв усилий по обеспечению безопасности и стабильности в регионе.
Эта резолюция Европарламента еще раз свидетельствует о том, что с применением силы невозможно урегулировать карабахский конфликт и лишить народ Арцаха своих неотъемлемых прав, в том числе права на самоопределение", - отмечается в комментарии.