Հնդկաստանում կորոնավիրուսի պատճաով մահացածների ընդհանուր թիվը գերազանել է 300 հազարը
Հնդկաստանն անցած օրն արձանագրել է կորոնավիրուսով վարակման 222 315 նոր դեպք, համաճարկի ամբողջ ժամանակամիջոցում երկրում վարակվածների ընդհանուր թիվը հասել է 26 752 447-ի: Ինչպես մայիսի 24-ին իր պաշտոնական կայքում հայտնել է առողջապահության և ընտանիքի բարեկեցության նախարարությունը, մահացու վախճանների թիվը մեկ օրում ավելացել է 4 454-ով և հասել 303 720-ի, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը:
Հնդկաստանը դարձել է աշխարհի երրորդ երկիրը, որտեղ COVID-19-ից մահերի թիվը գերազանցել է 300 հազարը: Երկիրն այդ ցուցանիշով զբաղեցնում է երրորդ տեղը՝ զիջելով սոսկ ԱՄՆ-ին և Բրազիլիային: Հնդկաստանն աշխարհում զբաղեցնում է երկրորդ տեղը (ԱՄՆ-ից հետո) կորոնավիրուսով վարակվածների ընդհանուր թվով:
Այս ամսին Հնդկաստանն արձանագրել է ավելի քան 90 հազար մահացու վախճան և 7,5 միլիոնից ավելի կորոնավիուսով վարակված: Վարակի պատճաով մահացության օրական ցուցանիշը Հնդկաստանում մնում է բարձր, մայիսին այն արդեն տասնմեկերորդ անգամ գերազանցել է 4 հազարը:
Հայտնաբերված մահացու դեպքերի օրական աճի հակառեկորդն արձանագրվել է մայիսի 19-ին և կազմել է 4 529: Ըստ որում 24 ժամում վարակվածների թիվն աստիճանաբար նվազում է. մայիսի 17-ին արձանագրվել է կորոնավիրուսով վարակման 281 386 նոր դեպք. այդ ժամանակ մեկ օրում 300 հազարից պակաս ախտահարվածներ են նշվել ապրիլի 21-ից ի վեր առաջին անգամ (այդ օրը հայտնաբերվել է ախտահարման 295 041 դեպք):
Մինչդեռ մայիսի 1-ին հնդկաստանցի բժիշկները հայտնել են, որ 24 ժամում արձանագրել են կորոնավիրուսով ախտահարման 401 993 նոր դեպք: Ըստ որում Հնդկաստանում ապրիլի 5-ից օրական արձնագրվում է հարյուր հազարից ավելի, իսկ ապրիլի 15-ից՝ 200 հազարի ավելի նոր վարակված: Ընթացիկ ամսում այդ ցուցանիշը հինգ անգամ գերազանցել է 400 հազարը, հակառեկորդը նշվել է մայիսի 7-ին և կազմել է 414 188:
Վաակվածների օրական թվի աստիճանական նվազում նշվում է մայիսի 8-ից: 24 ժամում Հնդկաստանում ապաքինված հիվանդների քանակն ավելացել է 302 544-ով և հասել 23 728 011-ի: Մայիսի 13-ից Հնդկաստանում ապաքինումների օրական թիվը գերազանցում է վարակման նոր դեպքերի թվին: Առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ երկրում վերջին օրը կորոնավիրուսային վարակի դեմ պատվաստում է արել 942 722 մարդ, Հնդկաստանում կատարված պատվաստումների ընդհանուր թիվը հասել է 196 051 962-ի, հաղորդել է ՏԱՍՍ-ը:

Общее число умерших из-за коронавируса в Индии превысило 300 тыс.
Индия зарегистрировала за минувшие сутки 222 315 новых случаев инфицирования коронавирусом, общее число заразившихся за все время эпидемии в стране достигло 26 752 447. Как сообщило в понедельник министерство здравоохранения и благосостояния семьи на официальном сайте, число летальных исходов, связанных с этой инфекцией, возросло за сутки на 4 454 и достигло 303 720, передает ТАСС.
Индия стала третьей страной мира, в которой число смертей от COVID-19 превысило 300 тыс. Она занимает третье место по этому показателю, уступая только США и Бразилии.
Страна занимает второе место в мире (после США) по общему числу заразившихся коронавирусом.
В этом месяце Индия зарегистрировала более 90 тыс. летальных случаев и более 7,5 млн заразившихся коронавирусом. Суточный показатель смертности из-за инфекции в Индии остается высоким, в мае он уже в одиннадцатый раз превысил 4 тыс. человек. Антирекорд по суточному приросту выявленных смертельных случаев был зафиксирован 19 мая и составил 4 529.
При этом число заразившихся за 24 часа постепенно уменьшается: 17 мая Индия зафиксировала 281 386 новых случаев заражения коронавирусом - тогда менее 300 тыс. инфицированных за сутки было отмечено впервые с 21 апреля (в тот день был выявлен 295 041 случай инфицирования). Тогда как 1 мая индийские медики сообщили, что зарегистрировали за 24 часа 401 993 новых случая инфицирования коронавирусом. При этом в Индии с 5 апреля ежедневно регистрируется более ста тысяч новых заразившихся, а с 15 апреля - более 200 тыс. В текущем месяце этот показатель пять раз превышал 400 тыс., антирекорд был отмечен 7 мая и составлял 414 188. Постепенное снижение суточного числа заразившихся отмечается с 8 мая. За 24 часа количество выздоровевших пациентов в Индии увеличилось на 302 544 и достигло 23 728 011. С 13 мая суточное число выздоровлений в Индии устойчиво превышает число новых случаев заражения.
По данным Минздрава, прививку от коронавирусной инфекции в стране за последние сутки сделали 942 722 человека, общее число сделанных в Индии прививок достигло 196 051 962.