Հայ-ադրբեջանական սահմանին սրացումը պահանջում է ձեռնարկել հրատապ միջոցներ. ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ
Վերջին շրջանում հայ-ադրբեջանական սահմանին ծագած սրացումը պահանջում է ձեռնարկել հրատապ միջոցներ: Այդ մասին հայտարարել է ՀԱԿՊ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Վալերի Սեմերիկովը ՀԱՊԿ Խորհրդարանական Վեհաժողովի Խորհրդին կից ՀԱՊԿ անդամ պետությունների խորհրդարանների անվտանգության և պաշտպանության հարցերով հանձնաժողովերի նախագահների համակարգող խորհրդի նիստի ժամանակ:
Նրա խոսքով՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդների կնքած ղարաբաղյան հակամարտության գոտում հրադադարի մասին եռակողմ հայտարարությունից հետո այդտեղ իրավիճակն ընդհանուր առմամբ կայունացել է: «Ամրապնդում են երկարաժամկետ խաղաղության իրադրության հեռանկարը ռուս խաղաղապահները և շարունակական բանակցային գործընթացը»,-ասել է Սեմերիկովը:
Նիստի մասնակիցներին նաև ներկայացրել են ՀՀ ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանի զեկույցը «Կովկասյան տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական իրադրության մասին», որտեղ նա գնահատել է Ադրբեջանի հետ սահմանամերձ ՀՀ Սյունիքի մարզի շրջաններում իրավիճակն ու ընդգծել ՀԱՊԿ անդամ պետության տարածքային ամբողջականության վրա ոտնձգությունների անթույլատրելիությունը:

Заместитель генсека ОДКБ: "Обострение на армяно-азербайджанской границе требует принятия срочных мер"
Возникшее в последнее время обострение на армяно-азербайджанской границе требует принятия срочных мер. Об этом заявил заместитель генсека ОДКБ Валерий Семериков на выездном заседании Координационного совещания председателей комитетов (комиссий) по обороне и безопасности парламентов государств – членов ОДКБ при Совете Парламентской Ассамблеи ОДКБ, передает Sputnik.
По его словам, после принятия 9 ноября 2020 года трехстороннего заявления лидеров России, Армении и о прекращении боевых действий в зоне нагорно-карабахского конфликта, обстановка там в целом стабилизировалась. "Укрепляют перспективу установления долгосрочного мира ввод российского миротворческого контингента и продолжающийся переговорный процесс", - сказал  Семериков.
Участники заседания также заслушали доклад председателя постоянной комиссии Национального Собрания Армении по вопросам обороны и безопасности Андраника Кочаряна "О военно-политической обстановке в Кавказском регионе коллективной безопасности Организации Договора  о коллективной безопасности", где он дал оценку ситуации в приграничных с Азербайджаном районах Сюникской области Армении и отметил недопустимость посягательств на территориальную целостность государства – члена ОДКБ.