Հայ-ադրբեջանական սահմանին սրացումը պահանջում է ձեռնարկել հրատապ միջոցներ. ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ
Վերջին շրջանում հայ-ադրբեջանական սահմանին ծագած սրացումը պահանջում է ձեռնարկել հրատապ միջոցներ: Այդ մասին հայտարարել է ՀԱԿՊ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Վալերի Սեմերիկովը ՀԱՊԿ Խորհրդարանական Վեհաժողովի Խորհրդին կից ՀԱՊԿ անդամ պետությունների խորհրդարանների անվտանգության և պաշտպանության հարցերով հանձնաժողովերի նախագահների համակարգող խորհրդի նիստի ժամանակ:
Նրա խոսքով՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդների կնքած ղարաբաղյան հակամարտության գոտում հրադադարի մասին եռակողմ հայտարարությունից հետո այդտեղ իրավիճակն ընդհանուր առմամբ կայունացել է: «Ամրապնդում են երկարաժամկետ խաղաղության իրադրության հեռանկարը ռուս խաղաղապահները և շարունակական բանակցային գործընթացը»,-ասել է Սեմերիկովը:
Նիստի մասնակիցներին նաև ներկայացրել են ՀՀ ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանի զեկույցը «Կովկասյան տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական իրադրության մասին», որտեղ նա գնահատել է Ադրբեջանի հետ սահմանամերձ ՀՀ Սյունիքի մարզի շրջաններում իրավիճակն ու ընդգծել ՀԱՊԿ անդամ պետության տարածքային ամբողջականության վրա ոտնձգությունների անթույլատրելիությունը:

During the session of the coordinating council of chairmen of the committees on security and defense of the parliaments of member states of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) adjunct to the Council of the CSTO Parliamentary Assembly, CSTO Deputy Secretary-General Valery Semerikov said the recent escalation on the Armenian-Azerbaijani border requires the undertaking of urgent measures, news.am reports.
According to him, overall, the situation in the Nagorno-Karabakh conflict zone has become stable after the trilateral statement on ceasefire signed by the leaders of Russia, Armenia and Azerbaijan on November 9, 2020. "Russian peacekeepers and the ongoing negotiation process are helping strengthen the prospect for long-term peace," Semerikov said, adding that the recent escalation on the Armenian-Azerbaijani border requires the undertaking of urgent measures, that is, "solutions to political diplomacy issues and then issues related to the demarcation and delimitation of the state border between Armenia and Azerbaijan".