ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարը հայտարարել է Դոնբասում լարվածության աճի մասին
ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Հելգա Շմիդը հայտարարել է Դոնբասում լարվածության աճի, ինչպես նաև Ուկրաինայի արևելքում հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի ավելացման մասին: Այս մասին տեղեկացնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարը այցով գտնվում է Ուկրաինայում, որտեղ հանդիպումներ է անցկացնում ուկրաինացի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ, նախատեսում է նաև այցելել Դոնբաս:
«Ցավոք, վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում մենք տեսել ենք աճող լարվածություն և հրադադարի ռեժիմի խախտումներ: Մենք, իհարկե, պարտավոր ենք լուծել այդ խնդիրները և բարելավել մարդկանց իրավիճակը, որպեսզի նրանք ապահով ապրեն», - ասել է Շմիդը Ուկրաինայի արտգործնախարար Դմիտրի Կուլեբայի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
Նրա խոսքով, ԵԱՀԿ-ն կաջակցի հակամարտության կարգավորման բոլոր ջանքերին Մինսկի գործընթացի, ինչպես նաև «Նորմանդական գործընթաց» -ի հիման վրա:

Генсек ОБСЕ заявила о росте напряженности в Донбассе
Генеральный секретарь ОБСЕ Хельга Шмидзаявила о росте напряженности в Донбассе, а также об увеличении случаев нарушения режима прекращения огня на востоке Украины, передает РИА Новости.
Генсек ОБСЕ находится с визитом на Украине, где проводит встречи с высокопоставленными украинскими чиновниками, а также планирует посетить Донбасс.
"К сожалению, на протяжении последних нескольких месяцев мы видим, что там растёт напряжение, и есть рост нарушений режима прекращения огня. Мы, конечно, привержены решению этих проблем и улучшению ситуации людей, чтобы они жили в безопасности", - заявила Шмид в среду на совместной пресс-конференции с главой МИД Украины Дмитрием Кулебой в Киеве.
По ее словам, ОБСЕ будет поддерживать все усилия для решения конфликта на основе минского процесса, а также "нормандского процесса".