Արմեն Սարգսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի հետ
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Արտակ Դավթյանի հետ:
ԳՇ պետը Հանրապետության նախագահին մանրամասներ է ներկայացրել ՀՀ Գեղարքունիքի մարզում ինժեներական աշխատանքներ կատարող հայ զինծառայողներին գերեվարելու դեպքի և սահմանային իրավիճակի վերաբերյալ:
Հանրապետության նախագահն անհետաձգելի է համարում համապատասխան մարմինների և առաջին հերթին՝ հայկական զինված ուժերի և դիվանագիտական բոլոր հնարավորությունների օգտագործումը գերեվարված զինծառայողներին վերադարձնելու ուղղությամբ: Ըստ նախագահի, պետք է արվի առավելագույնը՝ սահմանագիծը պահող մեր զինվորականների և Հայաստանի Հանրապետության բնակչության անվտանգությունն ու իրավունքների պաշտպանությունն ապահովելու ուղղությամբ:
Նշելով, որ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունները պետք է արժանանան միջազգային հանրության խիստ արձագանքին՝ նախագահն ասել է, որ շարունակելու է բարձրացնել հարցը միջազգային գործընկերների հետ շփումների ժամանակ:

Армен Саргсян провел телефонную беседу с начальником Генштаба Вооруженных сил Республики Армения
Президент Республики Армен Саркисян провел телефонный разговор с начальником Генерального штаба ВС РА, генерал-лейтенантом Артаком Давтяном.
Начальник Генштаба представил президенту Республики подробности об обстоятельствах пленения в Гегаркуникском марзе РА военнослужащих, выполнявших инженерные работы, и о ситуации на границе.
Президент Республики считает неотложным использование всех возможностей соответствующих органов и, в первую очередь, армянских вооруженных сил и дипломатии для возвращения пленных военнослужащих. Согласно президенту, должно быть сделано максимально возможное, чтобы обеспечить безопасность и защиту прав наших охраняющих границу военных и населения Республики Армения.
Отметив, что провокационные действия Азербайджана на территории Республики Армения должны удостоиться строгой реакции международного сообщества, Президент сказал, что продолжит поднимать вопрос во время общения с международными партнерами.