ՄԻԵԴ-ը քննում է Ադրբեջանի կողմից գերեվարված 6 հայ զինծառայողների գործով Հայաստանի դիմումը
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը քննում է Ադրբեջանի կողմից գերեվարված 6 հայ զինծառայողների հիմնարար իրավունքների ապահովման վերաբերյալ Հայաստանի դիմումը:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ՏԱՍՍ-ի թղթակցին ասել է ՄԻԵԴ-ի ներկայացուցիչը:
«Դատարան նման միջնորդություն է ներկայացվել, այն այժմ քննվում է: Առայժմ մենք չենք կարող ավելի մանրամասն տեղեկություններ տրամադրել», - ասել է նա:
Հայաստանի Հանրապետությունը դիմել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան` գերեվարված վեց հայ զինծառայողների հիմանարար իրավունքների ապահովման պահանջով։
Ս.թ. մայիսի 27-ի վաղ առավոտյան ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի սահմանային հատվածում ինժեներական աշխատանքներ կատարելիս գերեվարված հայ զինծայողների իրավունքների պաշտպանության համար ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը Դատարանի կանոնների 39-րդ Կանոնի ներքո Եվրոպական դատարան է ներկայացրել դիմում Ադրբեջանի նկատմամբ անհապաղ միջանկյալ միջոց կիրառելու։ Ներկայացված դիմումի նպատակն է երաշխավորել գերեվարված անձանց՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով երաշխավորված կյանքի եւ խոշտանգումներից զերծ մնալու իրավունքների ապահովումը:

ЕСПЧ рассматривает заявление Армении по делу 6 плененных Азербайджаном армянских военнослужащих
Европейский суд по правам человека рассматривает заявление Армении об обеспечении основополагающих прав 6 плененных армянских военнослужащих.
Oб этом корреспонденту ТАСС сообщил представитель ЕСПЧ.
"В суд представлено ходатайство, оно сейчас рассматривается. Пока мы не можем предоставить более подробной информации", - сказал он.
Республика Армения обратилась в Европейский суд по правам человека с требованием обеспечить основополагающие права 6 плененных армянских военнослужащих.
Офис представителя Республики Армения в Европейском суде по правам человека  в ЕСПЧ  подал ходатайство по защите прав армянских военнослужащих, взятых в плен 27 мая 2021 года при проведении инженерных работ на пограничном участке Гегаркуникской области Республики Армения и о немедленном применении обеспечительной меры в отношении Азербайджана в соответствии с Правилом 39 Регламента Суда. Цель ходатайства - обеспечение права плененных на жизнь и свободу, гарантированного Европейской конвенцией о правах человека и права защиты от пыток.