Արայիկ Հարությունյանը Մարտունիում ծանոթացել է իրականացվող շինաշխատանքների ընթացքին
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մայիսի 30-ին այցելել է Մարտունի շրջկենտրոն և ծանոթացել քաղաքում իրականացվող շինարարական աշխատանքների ընթացքին:
Երկրի ղեկավարը նախ եղել է մասնավոր ներդրումային ծրագրով կառուցվող բազմաբնակարան թաղամասում, որտեղ երկու տարվա ընթացքում «Ֆերզիտ» շինարարական ընկերությունը կկառուցի չորս հինգհարկանի շենքեր՝ 3 և 4 սենյականոց 116 բնակարանով: Շինարարական կազմակերպության ղեկավարի հավաստմամբ՝ շենքերը կունենան նկուղային հարկեր: Կկառուցվեն խաղահրապարակներ, ավտոկայանատեղի, կբարեկարգվի հարակից տարածքը: Շինարարությանը զուգահեռ՝ կվերանորոգվի նաև Մարտունու հին լողավազանը (պլյաժ):
Նախագահ Հարությունյանը շրջայց է կատարել նաև շրջկենտրոնի մի շարք թաղամասերում, որտեղ ակտիվ վերականգնման շինաշխատանքներ են իրականացվում, ծանոթացել է գործընթացին: Արայիկ Հարությունյանն ընդգծել է, որ Մարտունի քաղաքը, որպես և՛ պատերազմից ամենաշատը տուժած բնակավայր, և՛ ակտիվորեն զարգացող համայնք, մշտապես գտնվելու է կառավարության ուշադրության կենտրոնում: Նախագահն այդ առումով տվել է մի շարք հանձնարարականներ. մասնավորապես՝ կարևորելով օրերս շահագործման հանձնված, քաղաքի կայուն էլեկտրամատակարարումն ապահովող նոր օդային գծի առկայությունը՝ նա հանձնարարել է կարճ ժամանակահատվածում Մարտունու փողոցներն ամբողջությամբ ապահովել գիշերային լուսավորությամբ: Մեկ այլ հանձնարարականով՝ վթարային բոլոր առանձնատները կապամոնտաժվեն և տեղերում բնակիչների համար կկառուցվեն արագ հավաքվող տներ:
Այցի ընթացքում Հանրապետության Նախագահը հանդիպել է 2020թ. պատերազմում զոհված և հետմահու պետական բարձր պարգևների արժանացած զինծառայողների հարազատների հետ: Նրանց հանձնելով պետական պարգևները՝ Արայիկ Հարությունյանն իր երախտագիտությունն է հայտնել բոլորին, նշել, որ կառավարությունը մշտապես գտնվելու է բոլոր զոհվածների ընտանիքների կողքին:

Arayik Harutyunyan Visited the City of Martuni and Got Acquainted with the Process of Construction Works
On May 30 President of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan visited the regional centre of Martuni and got acquainted with the construction works carried out in the city.
The head of state first visited the multi-apartment district under construction with a private investment program, where in two years "Ferzit" construction company will build four five-storey buildings with 3 and 4-room, 116 apartments. According to the head of the construction company, the buildings will have basement floors. Playgrounds, parking will be built, the neighboring area will be improved. Along with the construction, the old pool (beach) of Martuni will also be renovated.
President Harutyunyan toured a number of districts of the regional centre, where active restoration works are being carried out and got acquainted with the process. Arayik Harutyunyan stressed that the city of Martuni, as the most affected by the war and actively developing community, will always be in the centre of the government's attention. In this context the President gave a number of instructions, particularly, taking into account the existence of a newly launched overhead line to ensure a stable electricity supply to the city, he instructed to provide the streets of Martuni with full night lighting in a short period of time. According to another instruction, all the emergency houses will be dismantled and fast-moving houses will be built for the residents.
During the visit, the President of the Republic met with the relatives of the soldiers who perished during the war in 2020 and received posthumous high state awards. Handing them the state awards, Arayik Harutyunyan voiced his gratitude to everyone, noting that the government will always support the families of all the victims.