Արայիկ Հարությունյանը Մարտունիում ծանոթացել է իրականացվող շինաշխատանքների ընթացքին
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մայիսի 30-ին այցելել է Մարտունի շրջկենտրոն և ծանոթացել քաղաքում իրականացվող շինարարական աշխատանքների ընթացքին:
Երկրի ղեկավարը նախ եղել է մասնավոր ներդրումային ծրագրով կառուցվող բազմաբնակարան թաղամասում, որտեղ երկու տարվա ընթացքում «Ֆերզիտ» շինարարական ընկերությունը կկառուցի չորս հինգհարկանի շենքեր՝ 3 և 4 սենյականոց 116 բնակարանով: Շինարարական կազմակերպության ղեկավարի հավաստմամբ՝ շենքերը կունենան նկուղային հարկեր: Կկառուցվեն խաղահրապարակներ, ավտոկայանատեղի, կբարեկարգվի հարակից տարածքը: Շինարարությանը զուգահեռ՝ կվերանորոգվի նաև Մարտունու հին լողավազանը (պլյաժ):
Նախագահ Հարությունյանը շրջայց է կատարել նաև շրջկենտրոնի մի շարք թաղամասերում, որտեղ ակտիվ վերականգնման շինաշխատանքներ են իրականացվում, ծանոթացել է գործընթացին: Արայիկ Հարությունյանն ընդգծել է, որ Մարտունի քաղաքը, որպես և՛ պատերազմից ամենաշատը տուժած բնակավայր, և՛ ակտիվորեն զարգացող համայնք, մշտապես գտնվելու է կառավարության ուշադրության կենտրոնում: Նախագահն այդ առումով տվել է մի շարք հանձնարարականներ. մասնավորապես՝ կարևորելով օրերս շահագործման հանձնված, քաղաքի կայուն էլեկտրամատակարարումն ապահովող նոր օդային գծի առկայությունը՝ նա հանձնարարել է կարճ ժամանակահատվածում Մարտունու փողոցներն ամբողջությամբ ապահովել գիշերային լուսավորությամբ: Մեկ այլ հանձնարարականով՝ վթարային բոլոր առանձնատները կապամոնտաժվեն և տեղերում բնակիչների համար կկառուցվեն արագ հավաքվող տներ:
Այցի ընթացքում Հանրապետության Նախագահը հանդիպել է 2020թ. պատերազմում զոհված և հետմահու պետական բարձր պարգևների արժանացած զինծառայողների հարազատների հետ: Նրանց հանձնելով պետական պարգևները՝ Արայիկ Հարությունյանն իր երախտագիտությունն է հայտնել բոլորին, նշել, որ կառավարությունը մշտապես գտնվելու է բոլոր զոհվածների ընտանիքների կողքին:

Араик Арутюнян посетил город Мартуни и ознакомился с ходом проводимых там строительных работ
30 мая президент Республики Арцах Араик Арутюнян посетил райцентр Мартуни и ознакомился с ходом проводимых в городе строительных работ.
Глава государства побывал в многоквартирном квартале, возводимом в рамках частной инвестиционной программы, где в течение двух лет строительная компания "Ферзит" построит 4 пятиэтажных здания с 116 квартирами. По заверению руководителя строительной организации, у зданий будут подвальные этажи. Планируется строительство детских площадок, парковки, будет благоустроена прилегающая территория. Параллельно со строительством будет отремонтирован также старый бассейн города.
Президент побывал также в ряде кварталов райцентра, где ознакомился с ходом проводимых восстановительных работ. Араик Арутюнян подчеркнул, что город Мартуни, как наиболее пострадавший от войны населенный пункт и активно развивающаяся община, постоянно будет в центре внимания правительства. Президент дал ряд поручений, в частности, относительно обеспечения в короткие сроки ночного освещения в городе после проведения новой воздушной линии электропередач. Согласно другому поручению, все аварийные частные дома будут демонтированы и на их месте для жителей будут построены дома быстрой сборки.
В ходе визита президент встретился с родственниками военнослужащих, погибших в ходе войны 2020 года и посмертно удостоенных высоких государственных наград. Араик Арутюнян вручил родным военнослужащих награды, выразив им благодарность и подчеркнув, что правительство всегда будет рядом с семьями всех погибших.
Президент Арутюнян побывал также в новом ореховом саду, разбитом на прилегающей к Мартуни территории.