Խորհրդային տարիներին Ադրբեջանը մասնակցել է քննարկումների, բայց զուգահեռ զավթել հայկական հողատարածքները. ՄԻՊ
Արխիվային փաստաթղթերը վկայում են, որ Խորհրդային տարիներին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանային վեճերում տարածված են եղել դեպքերը, երբ ադրբեջանական իշխանությունները մասնակցել են պաշտոնապես հայտարարված քննարկումների, բայց զուգահեռ տեղերում կազմակերպել են հարձակումներ հայ գյուղացիների նկատմամբ, զավթել նրանց հողատարածքները և հետո այդ զավթած հողատարածքները դարձրել «քննարկումների» առարկա (Բարանա, իսկ ներկայում՝ Նոյեմբերյան, Կողբ, Կոթի, Դովեղ և այլ գյուղեր): Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը:
«Արխիվային փաստաթղթերը վկայում են, որ Խորհրդային տարիներին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանային վեճերում տարածված են եղել դեպքերը, երբ ադրբեջանական իշխանությունները մասնակցել են պաշտոնապես հայտարարված քննարկումների, բայց զուգահեռ տեղերում կազմակերպել են հարձակումներ հայ գյուղացիների նկատմամբ, զավթել նրանց հողատարածքները և հետո այդ զավթած հողատարածքները դարձրել «քննարկումների» առարկա (Բարանա, իսկ ներկայում՝ Նոյեմբերյան, Կողբ, Կոթի, Դովեղ և այլ գյուղեր):
Օրինակ՝ չնայած Անդրկովկասյան Դաշնության կենտրոնական գործադիր կոմիտեի հողային վեճերի հանձնաժողովի 1923թ. ապրիլի 28-ի որոշմանը, որով նախատեսվում էր Ղազախի Գավառին հանձնել Շինիխ-Այրումի շրջանում գտնվող ընդամենը 5.000 դեսյատին հողատարածք, Ղազախի հողաշինարարական խումբը հատուկ կազմել էր բոլորովին այլ հատակագիծ՝ անտեսելով այդ որոշման պահանջը:
Զուգահեռաբար, ադրբեջանական տեղական իշխանություններն ՀԽՍՀ-ին պատկանող տարածքից ապօրինաբար տիրացել էին ավելի մեծ հողատարածքի, քան նախատեսվում էր որոշմամբ: Նրանք, մասնավորապես, ահաբեկելով տեղի անտառապետին, գրավել էին շուրջ 7.000 դեսյատին տարածք՝ իրենց «ձեռքբերումը» հասցնելով մինչև 11.800 դեսյատինի և դա դարձնելով քննարկումների առարկա:
Մեկ այլ օրինակ` 1922թ. մայիսից սկսած Տավուշի, Քարվանսարայի (Իջևան) և Ղազախի գավառների սահմանային շրջանների վեճերը և հանձնաժողովների վերջնական աշխատանքներն անընդհատ ձգձվում էին, քանի որ ադրբեջանական կազմակերպմամբ գրավվել էին հայերին պատկանող, բայց իրենց տիրույթների մեջ խրված հողերի մեծ մասը և հրաժարվում էին վերադարձնել: Դա էլ դժվարություններ էր առաջացնում նաև արոտավայրերից, անտառներից ու ջրային պաշարներից գյուղացիների օգտվելու հարցում:
Առհասարակ, ինչպես վկայում են արխիվային փաստաթղթերը, նշված գավառների գյուղերի միջև վեճերի ծագման նախապատմությունը վկայում է, որ հաճախ վեճերն առաջանում էին ադրբեջանցի խոշոր հողատերերի (արխիվային փաստաթղթերում նշվում է՝ կալվածատերեր) պատճառով, ովքեր իրենց հողակտորները վաճառում էին հայերին, իսկ հետո առանց հիմքի հետ էին պահանջում:
Խնդիրն այն էր նաև, որ Խորհրդային Հայաստանի իշխանություններն այդ ժամանակ պատշաճ չէին արձագանքում` կանխելու համար հայ գյուղացիների իրավունքների ոտնահարումները:
Այս փաստերը, որպես քաղած դասեր, պետք է հաշվի առնել՝ մեր օրերում ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքների խախտումներ թույլ չտալու նպատակով:
Անվտանգության ու այլ բաղադրիչներին զուգահեռ, ՀՀ սահմաններին վերաբերող որոշումների հիմքում պետք է դնել նաև գյուղացիների, առհասարակ՝ մարդու իրավունքների պաշտպանությունը՝ բացառելով մեխանիկական որևէ մոտեցում»:

Омбудсмен привел примеры рейдерских захватов армянских земель азербайджанцами при "советах"
Советская история знает не один случай, когда армяно-азербайджанские пограничные споры решались путем банального рейдерского захвата со стороны Азербайджана несмотря на формальные обсуждения. Как передает Sputnik Армения, об этом на своей страничке в Facebook написал Омбудсмен Армении Арман Татоян, приведя конкретные примеры.
"Архивные документы свидетельствуют о том, что в советские годы власти Азербайджана, официально участвовавшие в объявленных обсуждениях, параллельно организовывали нападения на армянские деревни, оккупировали земли сельских жителей, а затем превращали их в предмет "дискуссий". Так было с селом Барана (ныне Ноемберян), Кохб, Коти, Довег и другими", - написал он.
Например, несмотря на постановление Комиссии по земельным спорам Закавказского ЦИК (Центральный исполнительный комитет) от 8 апреля 1923 года, в соответствии с которым Газахскому уезду должно было быть передано всего 5000 десятин земли от области Айрум-Шиних, Газахская группа по развитию земельных отношений намеренно составила совершенно другой план, проигнорировав решение ЦИК.
В то же время азербайджанские органы местного самоуправления незаконно захватили на территории Армянской ССР земли, не предусмотренные постановлением. В частности, они, запугав местного лесничего, захватили порядка 7000 десятин площади, расширив таким образом свое "приобретение" до 11,800 десятин, и сделали это предметом обсуждений.
Татоян приводит и другой пример. С мая 1922 года окончательная работа комиссии по земельным спорам в Тавуше, Каравансаре (Иджеван) и приграничных районов Газахской губернии постоянно откладывалась, так как часть земель, принадлежащих армянам, но клинообразно врезающихся в их территориальную единицу, была захвачена азербайджанцами. Возвращать их они отказывались. Это обстоятельстов также мешало сельским жителям использовать свои пастбища, леса и водные ресурсы.
В целом, согласно архивным документам, предыстория споров между селами указанных областей свидетельствует о том, что они часто возникали из-за крупных азербайджанских землевладельцев (в архивных документах указаны как помещики - примечание Татояна), которые продавали свои земли армянам, а затем требовали их обратно без каких-либо оснований.
Проблема заключалась в том, что власти Советской Армении в то время не реагировали должным образом, чтобы предотвратить нарушение прав армянских крестьян.
"Эти факты следует принимать во внимание, чтобы извлечь из них уроки и в настоящее время не допустить нарушений прав жителей приграничных сел Армении", — подчеркнул Татоян.
Омбудсмен отметил что, помимо вопросов безопасности и других компонентов, решения о границах Республики Армения должны основываться на защите прав жителей села в целом, исключая применение какой-либо механического метода.