ՄԻԵԴ-ը Ադրբեջանին ժամանակ է տվել մինչև հունիսի 4-ը՝ տեղեկություն տալու գերեվարված 6 հայ զինծառայողի մասին
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն Ադրբեջանին մինչև հունիսի 4-ը ժամանակ է տվել՝ տեղեկություններ տրամադրելու Գեղարքունիքի մարզի սահմանային հատվածում գերեվարված 6 հայ զինծառայողի կարգավիճակի մասին:  «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Հանրային հեռուստաընկերության «Լուրեր» լրատվականը՝ հավելելով, որ Կարմիր Խաչի Բաքվի գրասենյակից գերեվարված զինծառայողներին դեռ չեն այցելել:
Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին «Լուրեր»-ին հայտնել է, որ ամենօրյա երկխոսություն են իրականացնում երկու երկրների իշխանության հետ՝ գերիների տեսակցություն ապահովելու համար: Կարմի Խաչի ներկայացուցիչներն Ադրբեջանում պահվող մյուս ռազմագերիներին և քաղաքացիական անձանց այցելել են, նրանց փոխանցել ծնողների տեսաուղերձները:
«Այցի գլխավոր նպատակն է առաջին հերթին գրանցել այս անձանց, այնուհետև սկսել պարբերական կերպով տեսակցել՝ առաջին հերթին ստուգելու պահման պայմանները, այդ անձանց հանդեպ վերաբերմունքը, ինչպես նաև օգնել ՝ կապ հաստատել իրենց հարազատների հետ»,-ասել է Ամատունին:
Մայիսի 27-ի ի վաղ առավոտյան ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի սահմանային հատվածում ինժեներական աշխատանքներ կատարելիս ադրբեջանցիները գերեվարել էին 6 հայ զինծառայողի:
Հայաստանի Հանրապետությունը մայիսի 27-ին դիմել էր Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝ գերեվարված 6 հայ զինծառայողի հիմնարար իրավունքների ապահովման պահանջով:

ЕСПЧ дал Баку время до 4 июня для предоставления информации о 6 армянских военнослужащих
Европейский суд по правам человека предоставил Азербайджану срок до 4 июня для предоставления информации о статусе шести армянских военнослужащих, захваченных в плен в приграничной зоне Гегаркуникской области. Как передает "Арменпресс", об этом сообщает информационная программа Первого канала, добавляя, что пленных солдат представители Бакинского офиса Красного Креста пока не посещали.
Руководитель коммуникационных программ Международного комитета Красного Креста (МККК) в Армении Зара Аматуни в интервью "Новостям" сказала, что они ежедневно ведут диалог с властями двух стран, чтобы обеспечить посещение пленников. Представители Красного Креста посетили других удерживаемых в Азербайджане пленных, в том числе мирных жителей, и передали видеообращения их родителей.
"Основная цель визита - сначала зарегистрировать этих людей, а затем начать регулярные посещения, сначала для проверки условий содержания, отношения к этим людям, а также помочь связаться с их родственниками", - сказала Аматуни.
Рано утром 27 мая азербайджанцы захватили в плен 6 армянских военнослужащих при выполнении инженерных работ в приграничной зоне Гегаркуникской области Армении.
27 мая Республика Армения обратилась в Европейский суд по правам человека с требованием обеспечить соблюдение основных прав 6 взятых в плен армянских военнослужащих.