Խիստ դատապարտելի է վարչապետի պաշտոնակատարի կողմից «ոհմակ», «դուրսպրծուկ» բառապաշարի օգտագործումը. Արման Թաթոյան
«Խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններին մասնակցող քաղաքական բոլոր ուժերը պետք է բացառեն վիրավորանքն ու հայհոյանքը, ատելության ու բռնության հետ առնչվող ցանկացած խոսք: Այս պահանջը հատկապես վերաբերում է հանրային գործիչներին ու առանձնապես նրանց, ովքեր զբաղեցնում են պաշտոն և ունեն պետական կարգավիճակ:
Մասնավորապես, խիստ դատապարտելի է երեկ ընտրական գործընթացի մասնակիցների մոտ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարի կողմից այնպիսի բառապաշարի օգտագործումը (օրինակ՝ «ոհմակ», «դուրսպրծուկ»), որն ուղղակիորեն նպաստում է հասարակության առանց այդ էլ քաղաքական ու հասարակական բևեռացվածությանը, խաթարում է երկրում համերաշխությունը վերականգնելու հեռանկարը:
Ավելին, մարդու իրավունքների տեսանկյունից բացարձակ անընդունելի է «թավիշը» «երկաթե մանդատով» կամ «պողպատե մանդատով» փոխարինելու և «ոհմակի ատամները ջարդելու» հռետորաբանությունը. դա ոչ միայն ակնհայտ բաժանարար գծեր է քաշում հասարակությունում, այլև ինչպես էլ ուզում է մեկնաբանվի՝ բացահայտ ասոցացվում է բռնության ու անգամ հաշվեհարդարի հետ՝ առաջացնելով իրական կյանք տեղափոխվելու վտանգավոր ռիսկեր:
Քանի որ երկիրը ներկայում գտնվում է ընտրական գործընթացի մեջ, այս ուղերձները կարող են ընկալվել պետական բարձրագույն կարգավիճակից բխող լիազորություններ իրականացնող պաշտոնատար անձի կողմից քաղաքական հակառակորդներին ուղղված սպառնալիք, ինչն անթույլատրելի է՝ հաշվի առնելով վերջիններիս քաղաքական իրավունքները:
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարին ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի անդրադարձը հատուկ արվում է այն նկատառումից ելնելով, որ նա առաջնահերթ ընկալվում է՝ որպես ոչ թե քաղաքական, այլ ՀՀ գործադիր իշխանության ղեկավարի պաշտոնակատար և իրականացնում է հենց այդ կարգավիճակից բխող լիազորություններ. այդ պատճառով է նաև գտնվում Մարդու իրավունքների պաշտպանի ուղիղ իրավասության տիրույթում:
Հենց այս կարգավիճակի ուժով էլ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարի խոսքերը կարող են ոչ ճիշտ ընկալվել հանրության կողմից, ինչպես նաև սխալ ուղերձներ ընկալվել պետական մարմինների ու առաջին հերթին իրավապահ մարմինների կողմից:
Նշվածից բացի, Մարդու իրավունքների պաշտպանի մշտադիտարկումը վկայում է, որ սոցիալական մեդիայի այն տիրույթներում, որտեղ Վարչապետի պաշտոնակատարի նշված խոսքերը տարածվել են հենց այդպիսի վերնագրերով, արձանագրվել են սոցիալական ցանցերի օգտատերերի մեծածավալ վիրավորանքի ու ատելության խոսք, հայհոյանք ու փոխադարձ մեղադրանքներ:
Ցավոք, հանրային տիրույթում խորանում է երկկողմանի պիտակավորման արհեստական դիսկուրսը, որն, ըստ էության, հասարակությունը խմբերի բաժանելու, խտրականություն սերմանող անթույլատրելի օրակարգ է:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի դիտարկումները վկայում են, որ այս վիճակն ավելի են խորացնում թե՛ իշխանության մարմիններին, թե՛ ընդդիմության տարբեր շրջանակներին աջակցող սոցիալական ցանցերի կեղծ էջերի ու օգտահաշիվների կազմակերպված նպատակային հարձակումները:
Ուստի, ընտրական գործընթացի մասնակից քաղաքական բոլոր ուժերին, հանրային գործիչներին ու առանձնապես պետական կարգավիճակ ունեցող անձանց կոչ եմ անում ձեռնպահ մնալ հասարակությունը բևեռացնող ու լարվածությունն ավելացնող արարքներից, վիրավորանք կամ ատելություն տարածող, բռնության հետ որևէ կերպ ասոցացվող բառապաշարից: Փոխարենը պետք է ձևավորվեն առողջ քննարկումներ:
Հայաստանի Հանրապետությունում արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին առնչվող գործընթացները գտնվում են և գտնվելու են Մարդու իրավունքների պաշտպանի անմիջական ուշադրության կենտրոնում»:

Риторика о замене "бархата" на "железный мандат" и "сломать зубы стае" абсолютно неприемлема: Арман Татоян
Все политические силы, участвующие в внеочередных парламентских выборах, должны исключить оскорбления и ругань, и любую риторику, связанную с ненавистью и насилием. Как передает News.am, об этом заявил Омбудсмен Армении Арман Татоян.
"Это требование особенно распространяется на общественных деятелей и особенно на тех, кто занимает должность и имеет государственный статус.
Более того, с точки зрения прав человека, риторика о замене "бархата" на "железный мандат" или "стальной мандат" и "сломать зубы стае" абсолютно неприемлема. Она не только проводит очевидные разделительные линии в обществе, но и , открыто ассоциируется с насилием и даже возмездием, создавая опасные риски перехода в реальную жизнь.
Поскольку в стране в настоящее время идет избирательный процесс, подобные месиджи  со стороны исполняющего обязанности высшего должностного лица могут восприниматься  как угроза политическим оппонентам, что недопустимо с учетом их политических прав.
Обращение омбудсмена к исполняющему обязанности премьер-министра  сделано в первую очередь потому, что он в первую очередь воспринимается не как политик, а как исполняющий обязанности главы исполнительной власти Республики Армения, в связи с чем  это находится в прямой компетенции Защитника прав человека.
Именно в силу этого статуса слова и.о. премьер-министра могут быть неправильно поняты общественностью, а также ввести  в заблуждение государственные органы и, в первую очередь, правоохранительные органы.
Кроме того, мониторинг Защитника прав человека показывает, что в том сегменте социальных сетей, где слова и.о. премьер-министра распространялись с такими заголовками, широко распространялись оскорбления, ненависть, ругань и взаимные обвинения пользователей.
К сожалению, в публичной сфере углубляется искусственный дискурс взаимного навешивания ярлыков, что, по сути, является недопустимой повесткой дня, разделяющей общество на группы и сеющей дискриминацию.
Мониторинг Офиса Защитника прав человека показывает, что эта ситуация усугубляется целенаправленными атаками фейковых страниц и аккаунтов социальных сетей, поддерживающих как власти, так и различные оппозиционные группы.
Поэтому я призываю все политические силы, участвующие в избирательном процессе, общественных деятелей, и особенно тех, которые имеют государственный статус, воздерживаться от действий, провоцирующих общество и усиливающих напряженность, распространяющих оскорбления или ненависть, каким-либо образом связанных с насилием. Вместо этого должны иметь место здоровые дискуссии.
Процессы, связанные с досрочными парламентскими выборами в Республике Армения, находятся в центре внимания омбудсмена", - говорится в заявлении.