Վրաստանը հունիսի 1-ից բացել է իր ցամաքային սահմանները. մանրամասներ
Վրաստանը հունիսի 1-ից բացում է իր ցամաքային սահմանները, հաղորդում է News.am-ը՝ հղում կատարելով «Սպուտնիկ Գրուզիա»-ին:
Վրաստան կարող են մուտք գործել կորոնավիրուսի դեմ պատվաստված բոլոր օտարերկրացիները (բացառությամբ վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում Հնդկաստան այցելած մարդկանց): Վրաստանի կառավարությունը կազմել է երկրների ցուցակը, որոնց քաղաքացիները կարող են մուտք գործել երկիր առանց պատվաստման, սակայն բացասական ՊՇՌ-թեստով, որը հանձնել են ժամանումից 72 ժամ առաջ:
Այդ երկրների թվում են՝ ԵՄ երկրները, Իսրայելը, Թուրքիան, Շվեյցարիան, Նորվեգիան, ԱՄՆ-ն, Մեծ Բրիտանիան եւ Հյուսիսային Իռլանդիան, Սաուդյան Արաբիան, Կատարը, ԱՄԷ-ն, Բահրեյնը, Հայաստանը, Ադրբեջանը, Ուկրաինան, Ղազախստանը, Ռուսաստանը, Բելառուսը, Ուզբեկստանը, Տաջիկստանը, Ղրղզստանը, Թուրքմենստանը, Կանադան, Ճապոնիան, Քուվեյթը, Չինաստանը, Հարավային Կորեան, Օմանը և Մոլդովան:
Վրաստան ժամանած օտարերկրացիները չպետք է մոռանան քովիդ-սահմանափակումների մասին: Հակառակ դեպքում խախտողները ստիպված կլինեն տուգանք վճարել:
Այսպես, Վրաստան մեկնելիս հիշեք, որ՝
Վրաստանում գործում է գիշերային ժամերին տեղաշարժի սահմանափակում՝ ժամը 23:00-ից մինչեւ 05:00-ն: Խախտման դեպքում տուգանքը կազմում է 2000 լարի (615 դոլար);
Պարտադիր է ինչպես փակ, այնպես էլ բաց տարածքներում դիմակ կրելը: Առանց դիմակի չի թույլատրվում նաեւ հասարակական տրանսպորտ նստել: Դիմակի բացակայության համար տուգանքը կազմում է 20 լարի (6 դոլար);
Արգելվում են նաեւ հարսանեկան արարողությունները, բանկետները, հոբելյանները, հոգեհացը: Տուգանքը՝ 2000 լարի (615 դոլար);

Грузия с 1 июня открыла сухопутные границы – подробности
Сухопутные границы Грузии, закрытые с марта 2020 года из-за пандемии коронавируса, открылись для иностранных визитеров с 1 июня, передает Sputnik Грузия
Приехать в Грузию могут все вакцинированные против COVID-19 иностранцы (исключение – люди, побывавшие в Индии за последние две недели). Правительство Грузии также составило список стран, граждане которых могут приехать в Грузию без вакцинации, но с отрицательным ПЦР-тестом на коронавирус, сделанным за 72 часа до приезда. В таком случае иностранцу придется сдавать повторный ПЦР-тест на третий день после прибытия за свой счет.
А вот и список стран, граждане и жители которых могут пересекать границу Грузии с отрицательным результатом ПЦР-теста: страны ЕС, Израиль, Турция, Швейцария, Норвегия, США, Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии, Саудовская Аравия, Катар, ОАЭ, Бахрейн, Армения, Азербайджан, Украина, Казахстан, Россия, Беларусь, Узбекистан, Таджикистан, Кыргызстан, Туркменистан, Канада, Япония, Кувейт, Китай, Южная Корея, Оман и Молдова.
Приезжающим в Грузию иностранцам также стоит помнить о ковид-ограничениях, действующих в стране. В противном случае нарушителям придется выплачивать солидные штрафы.
Итак, при поездке в Грузию помните, что:
• В Грузии действует ограничение на передвижение в ночные часы ("комендантский час") с 23:00 до 04:00. В случае нарушения – штраф в размере 2 тысяч лари (615 долларов);
• Обязательно ношение масок как в закрытых помещениях, так и на открытом воздухе. Без масок не пускают в общественный транспорт. Отсутствие маски обойдется нарушителю в 20 лари (6 долларов);
• Действуют ограничения на проведение светских мероприятий (свадьбы, банкеты, юбилеи, поминки). Штраф – 2 тысячи лари (615 долларов);
• При входе в различные учреждения и заведения посетители проходят обязательный термоскрининг. Всюду размещены санитайзеры и дезбарьеры;