Ադրբեջանի ՊՆ-ն հերթական ապատեղեկատվությունն է տարածել․ ՀՀ ՊՆ
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հերթական ապատեղեկատվութունն է տարածել, ըստ որի՝ հունիսի 1-ի երեկոյան 40 հայ զինծառայող հատել է Ադրբեջանի սահմանը, ինչից հետո Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները «ստիպել են նրանց վերադառնալ ելման դիրքեր»: Այս մասին տեղեկացնում է Հայաստանի ՊՆ-ից:
«Ակնհայտ է, որ նմանատիպ ապատեղեկատվությունն ադրբեջանական ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը շրջանառության մեջ է դնում ՀՀ զինված ուժերի կողմից հայ-ադրբեջանական սահմանային իրադրությունը սրելու փորձերի վերաբերյալ միջազգային հանրության շրջանում տպավորություն ստեղծելու, և Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից մայիսի 12-ին և 13-ին Հայաստանի Հանրապետության տարածք ներթափանցելու սադրանքը հակակշռելու նպատակով։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը, ո՛չ հունիսի 1-ին և ո՛չ էլ դրան նախորդող օրերին, Ադրբեջանի Հանրապետության սահմանը չեն հատել, և դրա վերաբերյալ բոլոր պնդումներն այդ երկրի պաշտպանական գերատեսչության կողմից տարածվող ապատեղեկատվություն են, որի ծավալը, վերջին շրջանում, էապես ավելացել է։
Մասնավորապես՝ օրեր առաջ էլ Ադրբեջանի ՊՆ-ն պնդում էր, թե հայկական կողմը կրակ է բացել ինչպես հայ-ադրբեջանական սահմանին, այնպես էլ Շուշիի ուղղությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի վրա, ինչը հերքվեց, համապատասխանաբար՝ Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչության և Արցախի Հանրապետությունում խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող ՌԴ զորախմբի հրամանատարության կողմից»,– ասվում է ՊՆ տարածած հաղորդագրութունում։

Минобороны Армении опровергло дезинформацию Азербайджана
Минобороны Армении опровергает очередную нелепую дезинформацию Азербайджана. "Министерство обороны Азербайджана распространило очередную дезинформацию, согласно которой вечером 1 июня 40 армянских военнослужащих пересекли границу Азербайджана, после чего подразделения Вооруженных Сил Азербайджана "заставили их вернуться на исходные позиции".
Очевидно, что подобную дезинформацию азербайджанское военно-политическое руководство вводит в оборот с целью создания впечатления среди международного сообщества о попытках вооруженных сил Армении обострить ситуацию, а также для противовеса провокации ВС Азербайджана 12 и 13 мая и вторжения на территорию Республики Армения.
Министерство обороны Армении заявляет, что Вооруженные Силы Республики Армения ни 1 июня, ни в предшествующие дни не пересекли границу Азербайджанской Республики, и все утверждения по этому поводу являются дезинформацией, распространяемой оборонным ведомством этой страны, причем объем дезинформации в последнее время существенно увеличился.
В частности, несколько дней назад МО Азербайджана утверждало, что армянская сторона открыла огонь как на армяно-азербайджанской границе, так и по азербайджанским позициям, расположенным в направлении Шуши, что было опровергнуто оборонным ведомством Армении и командованием российского контингента, осуществляющего миротворческую миссию в Республике Арцах", - говорится в сообщении ведомства.