Ադրբեջանական զինծառայողները փորձել են գողանալ հովվի 20 ձիերը: Թաթոյան
«ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի այսօրվա փաստահավաք աշխատանքները պարզել են, որ 2021թ. հունիսի 6-ին (այսօր)` ժամը 13:30-ի սահմաններում ադրբեջանական զինվորական ծառայողները փորձել են գողանալ Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս համայնքի Վերին Շորժայի արոտավայրի հովվի (սարատեղիի բնակիչ) շուրջ 20 ձիերը:
Մասնավորապես, հովվի 20 ձիերը, արածելով, մի փոքր մոտեցել են ադրբեջանական այն դիրքերին, որոնք ապօրինի տեղակայված են ՀՀ ինքնիշխան տարածքում:
Ադրբեջանական զինված ծառայողներն, օգտվելով առիթից, ձիերին ընդառաջ իջել են արոտավայրի ուղղությամբ և փորձել են գողանալ բոլոր ձիերը:
ՀՀ զինված ուժերի ծառայողների արձակած կրակի շնորհիվ է կանխվել արբեջանական զինծառայողների գողության փորձը:
Դեպքը տեղի է ունեցել Վարդենիս համայնքի Վերին Շորժայի արոտավայրում: Այստեղ սեզոնային՝ գարնան, ամռան և աշնան ամիսներին բնակվում են քաղաքացիական բնակիչներ և արոտավայրում արածեցնում իրենց մանր ու խոշոր եղջերավոր կենդանիներին (այս վայրերն ընդունված է անվանել սարատեղիներ):
Մարդու իրավունքների պաշտպանի փաստահավաք աշխատանքները շարունակաբար հաստատում են, որ ադրբեջանական զինված ծառայողները ՀՀ սահմանային բնակիչների նկատմամբ դրսևորում են բացահայտ հանցավոր արարքներ:
Նրանք, փաստորեն, ուղիղ դիտավորությամբ կրակ են բացում ՀՀ քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ` կյանքի և այլ կենսական իրավունքներից, անասնապահությամբ զբաղվելու և ընտանիքի եկամուտը վաստակելու հնարավորությունից զրկելու նպատակով:
Գեղարքունիքում ՀՀ քաղաքացիական բնակիչների նկատմամբ այս հանցավոր արարքները սկսվել են, երբ նրանք մայիսի 12-ից սկսած կեղծ քարտեզների վկայակոչմամբ ապօրինաբար ներխուժել են ՀՀ ինքնիշխան տարածք:
Ադրբեջանական զինված ուժերի այս հանցավոր արարքները պետք է դիտարկել միասնական դիտավորության մեջ` հաշվի առնելով այն, որ նրանք նույն արարքները կատարում են նաև ՀՀ Սյունիքի մարզի սահմանային գյուղերի, ինչպես նաև ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի այլ գյուղերի բնակիչների` հովիվների նկատմամբ:
Շարունակական փաստահավաք աշխատանքներն ակնհայտ են վկայում, որ ադրբեջանական զինված ուժերի` ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքները կոպիտ խախտող այս արարքները կապված են ադրբեջանական իշխանությունների հովանավորչությամբ հայատյաց ու թշնամանքի քաղաքականության հետ:
ՀՀ բնակչության իրավունքների պաշտպանությունը ադրբեջանական զինված ուժերի հանցավոր արարքներից բացարձակ հրատապությամբ պահանջում է անվտանգության գոտու առկայություն:
Այսօրվա միջադեպը ևս ակնհայտ ցույց է տալիս, թե ով է իրականում խաթարում մարդկանց անվտանգությունը տարածաշրջանում և խաղաղությունը վերականգնելու հեռանկարները»:

Азербайджанские военные попытались украсть порядка 20 лошадей: Татоян
Азербайджанские военные сегодня, 6 июня, в районе 13:30 попытались украсть порядка 20 лошадей пастбища Верин Шоржа общины Варденис Гегаркуникской области. Как передает News.am, об этом сообщил Защитник прав человека Арман Татоян.
"Проводимые аппаратом  Защитника прав человека работы по сбору фактов зафиксировали, что сегодня, 6 июня, в районе 13:30 азербайджанские военные попытались украсть порядка 20 лошадей у ​​пастуха (горного жителя) с пастбища Верин Шоржа общины Варденис Гегаркуникской области.
Попытка азербайджанских военнослужащих была предотвращена лишь благодаря открытому армянскими ВС огню.
Проводимые ЗПЧ работы по сбору фактов продолжают подтверждать, что вооруженные силы Азербайджана совершают вопиющие преступные действия против приграничных жителей Армении.
Фактически, они сознательно открывают огонь по мирному населению Республики Армения, чтобы лишить его права на жизнь, других жизненно важных прав: заниматься животноводством, получать семейный доход.
Эти преступные действия против мирных жителей Республики Армения в Гегаркунике начались, когда 12 мая азербайджанские подразделения, ссылаясь на фальшивые карты, незаконно вторглись на суверенную территорию Республики Армения.
Непрерывная работа по сбору фактов ясно показывает, что действия Вооруженных сил Азербайджана, грубо нарушающие права приграничных жителей Республики Армения, связаны с проводимой властями Азербайджана политикой армянофобии и вражды.
Защита прав населения Республики Армения от преступных действий вооруженных сил Азербайджана требует безотлагательного установления наличия зоны безопасности. Сегодняшний инцидент ясно показывает, кто на самом деле подрывает безопасность и перспективы восстановления мира в регионе".