Լեռնային Ղարաբաղի հետ կառուցվել էր ասիմետրիկ կոնֆեդերացիա. Ռոբերտ Քոչարյան
Մենք չէինք ճանաչում Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը, որովհետև, համենայն դեպս, իմ նախագահության շրջանում դա կնշանակեր պատերազմի սկիզբ։ Բայց փաստացի մենք անում էինք ամեն ինչ, որպեսզի կառուցենք ԼՂ-ի հետ ասիմետրիկ կոնֆեդերացիա։ Այս մասին հայտարարել է Հայաստանի երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Ռոբերտ Քոչարյանը Մեղրիում հանդիպման ժամանակ, փոխանցում է News.am-ը:
«Մենք ինտեգրում էինք ամեն ինչ։ Ղարաբաղն ուներ իր խորհրդարանն ու պետկառույցները։ Բայց ամեն ինչ միասնական էր։ Դա նշանակում էր, որ կառուցում էինք մի երկիր։ Կային որոշ հարցեր, որոնց վերաբերյալ միշտ զգուշություն էինք ցուցաբերում, որպեսզի պատերազմ չսադրենք։ Եվ ես վստահ եմ, որ եթե այս մարդիկ իշխանության չգային, ևս 30 տարի մենք կարող էինք բանակցություններ վարել»,- նշել է Քոչարյանը։
Նա փաստել է, որ Բաքուն հրաժարվեց նախկին ԼՂԻՄ-ը վերադարձնելու գաղափարից՝ հասկանալով, որ հայերը միջանցքը, միևնույն է, չեն տա։ Բայց հույս ունեին, որ երբևէ կկարողանան վերադարձնել տարածքները։ «Ճիշտ բանակցություններն այն էին, որպեսզի նրանք հույսը չկորցնեին։ Որովհետև այդ ժամանակ պատերազմից բացի այլ ճանապարհ չէր լինի։ Ի՞նչ արեցին իշխանությունները։ Բանակցությունները մտցրին փակուղի։ Ասում էին մի բան, վաղն՝ ուրիշ բան։ Բոլորին ստում էին։ Ստեղծեցին իրավիճակ, որ ոչ Ադրբեջանը, ոչ միջնորդները չէին հասկանում, թե ինչ են ուզում իրենք։ Հետո հայտարարեցին, թե Ղարաբաղը Հայաստան է և վերջ, հետո ասացին, որ բանակցություններն իրենց չեն հետաքրքրում, իրենք ամեն ինչ որոշել էին, հետաքրքրում է միայն անվտանգությունը, ընդ որում՝ դա ասում էր նաև Ղարաբաղի նախագահը։ Պոպուլիստական հայտարարություններ։ Սկսեցին խոսել հարավում խոշոր նախագծերի, ճանապարհների, բնակեցման մասին։
Երդմնակալություն արեցին Շուշիում. սա նույնքան զգայուն թեմա է նրանց համար, ինչպես և մեզ համար։ Ասես անընդհատ շիկացնում էին։ Ասում էին՝ հույս չունենաք, որ բանակցություններով ինչ-որ բանի կհասնեք։ Դու կարող ես քեզ այդպես պահել, եթե ոչ թե 3 մլն բնակչություն ունես, այլ 50 մլն, իսկ հակառակորդդ՝ 3-4 մլն։ Ներկա իրավիճակում դա հիմարություն էր։ Ճնշում էին նրանց ազգային արժանապատվության վրա։ Ամեն ինչ արեցին, որպեսզի պատերազմն անխուսափելի դառնա։ Եվ ամեն ինչ արեցին, որպեսզի պատերազմում պարտվեն»,- նշել է Ռոբերտ Քոչարյանը։

С Нагорным Карабахом была построена асимметричная конфедерация: Роберт Кочарян
Мы не признавали независимость Нагорного Карабаха, потому что по крайней мере в период моего президентства это означало бы начало войны. Но по факту мы делали все, чтобы строить с НК асимметричную конфедерации. Об этом заявил второй президент Армении, лидер блока ''Армения'' Роберт Кочарян на встрече в Мегри, передает News.am
''Мы интегрировали все. У Карабаха был свой парламент и госструктуры. Но все было едино. Это значит, строили одну страну. Были некоторые вопросы, по которым мы всегда выказывали осторожность, чтобы не спровоцировать войну. И я уверен, что если бы эти люди не пришли к власти, еще 30 лет мы могли вести переговоры'', - отметил Кочарян.
Он констатировал, что Баку отказался от идеи вернуть бывшую НКАО, понимая, что армяне коридор все равно не отдадут. Но надеялись, что когда-то смогут вернуть территории. ''Правильные переговоры были в том, чтобы они не теряли надежду. Потому что тогда нет иного пути, кроме как война. Что сделали власти? Завели переговорный в тупик. Говорили одно, завтра другое. Врали всем. Создали ситуацию, что ни Азербайджан, ни посредники не понимали, чего они хотят. Потом заявили, что Карабах  это Армения и точка, потом сказали, что переговоры их не интересуют, они все решили, интересует только безопасность, причем это говорил и президент Карабаха. Популистские заявления. Стали говорить о крупных проектах на юге, дорогах, заселении.
Провели инаугурацию в Шуши – эта тема столь же чувствительна для них, как и для нас. Как будто постоянно подкалывали. Говорили, не надейтесь, что добьетесь переговорами чего-то. Ты можешь так вести себя, если у тебя не 3 млн наслеения, а 50 млн, а у твоего противника 3-4 млн. В нынешней ситуации это была глупость. Давили на их национальное достоинство. Сделали все, чтобы война стала неизбежной. И сделали все, чтобы проиграть в войне'', - отметил Роберт Кочарян.