Այս անգամ ընտրությունը պետություն ունենալու և չունենալու միջև է. Սերժ Սարգսյան
Այս ընտրությունները մեր նպատակը կամ երազանքը չէին, մեզ բոլորիս պարտադրեցին արտահերթ ընտրություններ՝ հայրենիքի համար այս ծանր օրերին, և մենք ընդունեցինք մարտահրավերը, «Պատիվ ունեմ» դաշինքի ծրագիրի ներկայացման ժամանակ ասաց ՀՀ երրորդ նախագահ, ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, փոխանցում է «Այսօր»-ը:
«Սեփական աթոռը հայրենիքից առավել սիրող կապիտուլյանտն ընտրեց հոգեբանական ծանր վճակում գտնվող ժողովրդին նոր ցնցումների տանելու արտահերթ ընտրությունների ճանապարհը, որին մենք դեմ էինք: ՀՀԿ-ի և «Հայրենիք» կուսակցության ձևավորած «Պատիվ ունեմ» դաշինքն իր օրինակով ժողովրդին ցույց է տալիս հանուն ազգային նպատակների փոխզիջումենրի գնալու և միասին աշխատելու անհրաժեշտությունը», - նշեց Սարգսյանը:
Նա ընդգծեց՝ իրենք վճռական են տրամադրված: ՀՀ երրորդ նախագահը նաև արձանագրեց, որ առաջիկա ընտրությունները սովորական չեն, այս անգամ ընտրությունը պետություն ունենալու և չունենալու միջև է, հայրենիքը կորցնելու և չկորցնելու միջև է, անկախ պետություն չունեցող ժողովուրդներին միանալու կամ դրանից խուսափելու ևս մեկ, կամ նույնիսկ վերջին շանս ստանալու համար է:
«Ես չեմ ուզում, որ իմ թոռնիկները կամ ձեր զավակները իրենց տանը՝ Արարատի նկարի կողիքն, պատից կախեն Տաթևի վանքի կամ Սևանա լճի պատկերները, որպես կորսյալ հայրենիքի ևս մի հատվածի մասին պատմող հուշ», - ասաց Սերժ Սարգսյանը:

В этот раз мы стоим перед выбором иметь или не иметь государственность, потерять или не потерять Родину: Серж Саргсян
Эти выборы не были нашей целью или мечтой, нас всех принудили к этим выборам – в эти тяжелейшие для родины дни, и мы приняли этот вызов, заявил сегодня третий президент Армении, председатель Республиканской партии Армении (РПА) Серж Саргсян во время презентации предвыборной программы блока "Честь имею", передает Aysor.am.
"Любящий собственное кресло больше Родины капитулянт выбрал путь повести находящийся в тяжелом психологическом состоянии народ к новым потрясениям –  внеочередным выборам, против которых мы выступали. РПА и партия "Родина" своим примером демонстрируют народу путь компромисса ради национальных целей, необходимость совместной работы", - отметил он.
Серж Саргсян подчеркнул, что они настроены решительно. Третий президент Армении также констатировал, что предстоящие выборы – не обычные, в этот раз мы стоим перед выбором иметь или не иметь государственность, потерять или не потерять родину, дать не имеющим независимую государственность народам еще один, а возможно даже последний шанс, объединиться и избежать этого.
"Я не хочу, чтобы мои внуки или ваши дети у себя дома рядом с картиной горы Арарат вешали на стену картины с монастырским комплексом Татев или озером Севан, как воспоминание о еще одной части потерянной Родины", - сказал Серж Саргсян.