ՌԴ, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի ԱԳ նախարարները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հարցը
Հունիսի 7-ին Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանսիայի Հանրապետության Եվրոպայի և Արտաքին գործերի նախարար Ժան-Իվ Լե Դրիանի և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Հեյկո Մաասի հետ։ Այս մասին հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն։
Նախարարները մտքերի մանրակրկիտ փոխանակություն են անցկացրել այս տարվա մայիսի 26-ի արդյունքներից հետո Դոնբասում հակամարտության կարգավորման հեռանկարների վերաբերյալ:
Ընդգծվել է, որ Մինսկի համաձայնագրերին այլընտրանք չկա և բոլոր կողմերն իրենց պարտավորությունները կատարելու անհրաժեշտություն ունեն:
Արտաքին գործերի նախարարները քննարկել են իրավիճակը ադրբեջանա-հայկական սահմանին և Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ, ինչպես նաև Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի ղեկավարների հայտարարությունների` 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի և հունվարի 11-ի դրույթների կատարման վերաբերյալ, փոխանցում է Panorama.am-ը:
Ընդգծվել է հրադադարի ռեժիմը խստորեն պահպանելու կարևորությունը և առաջացող տարաձայնությունների քաղաքական և դիվանագիտական լուծման անհրաժեշտությունը:
Նախարարները հաստատել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի դերը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև բանակցային գործընթացում:
Ռուսական կողմը նշել է, որ միջազգային կազմակերպությունների ցանկացած ներգրավում հնարավոր է միայն Բաքվի և Երևանի համաձայնությամբ:

Главы МИД России, Франции и Германии обсудили ситуацию на азербайджано-армянской границе
7 июня состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Российской Федерации С.В.Лаврова с министром Европы и иностранных дел Французской Республики Ж.-И.Ле Дрианом и министром иностранных дел Федеративной Республики Германия Х.Маасом. Об этом сообщает пресс-служба МИД РФ.
"Главы внешнеполитических ведомств обсудили ситуацию на азербайджано-армянской границе и вокруг Нагорного Карабаха, а также ход выполнения положений заявлений лидеров Азербайджана, Армении и России от 9 ноября 2020 г. и 11 января с.г. Подчеркнута важность строгого соблюдения режима прекращения огня и необходимость политико-дипломатического решения возникающих разногласий. Министры подтвердили роль Минской группы ОБСЕ в переговорном процессе между Азербайджаном и Арменией. С российской стороны было отмечено, что любое подключение международных организаций возможно лишь с согласия Баку и Еревана", - отмечается в сообщении.