Տեղահանված քաղաքացիները Արցախում մշտական բնակություն հաստատելու դեպքում պետության կողմից կստանան բնակարան. Արցախի նախագահ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հունիսի 8-ին Երևանում հերթական հանդիպումն է ունեցել Քաշաթաղի շրջանի համայնքների ղեկավարների հետ, տեղեկացնում է Արցախի նախագահի աշխատակազմը։
Նա նշել է, որ տեղահանված բնակիչների խնդիրները գտնվում են ԱՀ կառավարության ուշադրության կենտրոնում, և ավանդական դարձած ձևաչափով հանդիպումների նպատակն է ժամանակին վերհանել բոլոր խնդիրները և փորձել առկա հնարավորությունների սահմաններում օպերատիվ լուծումներ առաջարկել:
Անդրադառնալով  բնակիչների կորցրած շարժական և անշարժ գույքի՝ ՀՀ և ԱՀ կառավարությունների համատեղ ջանքերով փոխհատուցման խնդիրներին՝ նախագահ Հարությունյանը նշել է, որ ստեղծվել է հանձնաժողով, որը կգնահատի դրանց ծավալները և պետության կողմից, բացի որոշակի դրամական աջակցությունից, կտրվի նաև պարտքը վերադարձնելու հավաստագիր, որը մինչև նախատեսված ժամանակացույցի ավարտը տարեկան տոկոսադրույքի եղանակով նաև որոշակի դրամական եկամուտ կապահովի:
Արայիկ Հարությունյանն ընդգծել է, որ բոլոր տեղահանված քաղաքացիների  վերադարձն Արցախ շարունակում է մնալ Կառավարության առաջնահերթություններից: Եվ այն ընտանիքները, որոնք Արցախում մշտական բնակություն կհաստատեն, պետության կողմից կստանան բնակարան, համապատասխան գույք և տնտեսական գործունեություն իրականացնելու համար անհրաժեշտ աջակցություն։
Հանդիպման ընթացքում նախագահ Հարությունյանը համայնքների ղեկավարներից հետաքրքրվել է ՀՀ-ում ապաստանած քաշաթաղցիների  խնդիրների մասին, լսել դրանց լուծմանն ուղղված առաջարկները, պատասխանել նրանց հետաքրքրող հարցերին։

President of the Artsakh Republic Met with the Heads of the Communities of Qashatagh Region, in Yerevan
On June 8 President of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan had a regular meeting with the heads of the communities of Qashatagh region, in Yerevan.
The head of state noted that the problems of the displaced residents are in the center of the Artsakh government's attention, the purpose of the traditional meetings is to identify all the problems in time, to try to offer operative solutions within the available possibilities. Touching upon the issues of compensating the movable and real estate of the residents by the joint efforts of the Governments of the Republic of Armenia and the Republic of Artsakh, President Harutyunyan noted that a commission has been set up to assess their volumes and at the end of the year, it will provide some monetary income at the annual interest rate.
Arayik Harutyunyan stressed that the return of all displaced citizens to Artsakh remains one of the Government's priorities. And the families that will establish permanent residence in Artsakh will receive an apartment, relevant property and necessary support from the state, to carry out economic activities.
During the meeting, President Harutyunyan inquired from the community leaders about the problems of the people of Qashatagh who took refuge in Armenia, listened to the proposals aimed at their solution, answered their questions.