ԱՄՆ-ը կշարունակի ուսումնասիրել Ադրբեջանին օգնության հնարավոր կասեցման հարցը
Միացյալ Նահանգները շարունակում է ուսումնասիրել Ադրբեջանին տարատեսակ օգնություն, այդ թվում և ռազմական աջակցություն տրամադրելու հետագա նպատակահարմարությունը՝ հաշվի առնելով Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ հակամարտության գոտում լարվածության պահպանումը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին Սենատում արտաքին գործերի հանձնաժողովում լսումների ժամանակ հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը:
Հանձնաժողովի ղեկավար Ռոբերտ Մենենդեսը հայտարարել է, որ հիասթափված է ԱՄՆ ղեկավարության՝ բացառության կարգով Ադրբեջանի կառավարությանը, այդ թվում և ռազմական օգնություն տրամադրելու որոշմամբ: Նման որոշման մասին ԱՄՆ իշխանությունները հայտարարել էին մայիսին:
«Մենք շարունակելու ենք ուսումնասիրել հարցը: Ես ակտիվորեն աշխատել եմ սրա շուրջ: Հատկապես գերիների վերադարձի, բանակցությունների շուրջ` նպատակ ունենալով կարգավորելու հակամարտությունը»,- ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարը՝ հրաժարվելով այլ մեկնաբանություններից:

США продолжат изучение вопроса о возможном прекращении содействия Азербайджану
Соединенные Штаты, учитывая сохраняющуюся напряженность в зоне нагорно-карабахского конфликта, продолжают рассматривать целесообразность оказания дальнейшего содействия Азербайджану, включая и военную помощь. Как сообщает "Арменпресс", об этом на слушаниях в Комитете Сената по международным отношениям заявил госсекретарь США Энтони Блинкен.
Глава Комиссии Роберт Менендес заявил, что он разочарован решением руководства США, оказать правительству Азербайджана исключительную помощь, в том числе и военную. О таком решении власти США объявили в мае.
"Мы продолжим изучение этого вопроса. Я активно работаю над этим. Особенно по возвращению пленных и переговоров, направленных на урегулирование конфликта", - отметил госсекретарь США, отказавшись от дальнейших комментариев.