ՀՀ-ն պատրաստ է ցանկացած պահի սկսել ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներին արված առաջարկի իրագործումը. Փաշինյան
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական ցուցակը գլխավորող, ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը պատրաստ է ցանկացած պահի սկսել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին արված իր առաջարկի իրագործումը`  Հայաստան-Ադրբեջան սահմանային իրադրության լարվածության թոթափման նպատակով: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Փաշինյանն այս մասին հայտարարել է Մեծ Մանթաշ համայնքում բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ:
«Պատրաստ ենք ցանկացած պահի սկսել առաջարկի իրագործումը: Առաջարկի էությունը հետևյալն է. քանի որ Ադրբեջանն ասում է, որ իրենք քարտեզներ ունեն և խնդիրը սահմանային ճշգրտման մեջ է, մենք առաջարկում ենք, որ երկու կողմը (Հայաստանի և Ադրբեջանի զինված ուժերը – խմբ.) հայելային եղանակով հետ քաշեն զորքերը, սահմանային գծի երկայնքով կանգնեն ռուս սահմանապահները և նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ներգրավմամբ սկսենք սահմանային գծի ճշգրտման աշխատանքները Սոթք-Խոզնավար հատվածում»,- ասաց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարի խոսքով՝ դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի գործընթացը հայկական կողմի համար մերժելի չէ:
«Շատերը փորձում են այդ բառերով վախեցնել, լարվածություն մտցնել: Ուրեմն այդպիսի երկիր չկա, որ նման անհրաժեշտության առաջ չի կանգնել: Այսինքն`ցանկացած անկախ երկիր ինչ-որ մի պահի պետք է այդ խնդրի առաջ կանգի: Ես ուզում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել այն փաստի վրա, որ նախորդ օրը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր ԱՄՆ-ն հայտարարություն է արել, որ պատրաստ է փորձագիտական աջակցություն ցուցաբերել սահմանի դեմարկացիայի և դելիմիատացիայի աշխատանքներին, միևնույն ժամանակ ընդգծելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում Ղարաբաղի հարցի կարգավորման բանակցային գործընթացի լիարժեք վերականգնման անհրաժեշտությունը»,- ասաց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը վստահեցնում է, որ Հայաստանի համար խաղաղ դարաշրջան ստեղծելը չի նշանակում, որ դա պետք է արվի Հայաստանի և Արցախի շահերը զոհաբերելու հաշվին:

Армения готова приступить к реализации его предложения сопредседателям Минской группы ОБСЕ: Пашинян
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян, возглавляющий предвыборный список партии "Гражданский договор", заявил, что Армения, чтобы снять напряженность на границе между Арменией и Азербайджаном, готова в любой момент приступить к реализации его предложения, сделанного сопредседателям Минской группы ОБСЕ. Как сообщает Арменпресс, Пашинян заявил об этом во время встречи с жителями общины Мец Манташ.
"Мы готовы приступить к реализации моего предложения в любой момент. Суть предложения заключается в следующем. Поскольку Азербайджан утверждает, что у них есть карты, проблема заключается в корректировке границы, мы предлагаем, чтобы обе стороны (Вооруженные силы Армении и Азербайджана. ред.) зеркально отвели бы свои войска, вдоль линии границы будут стоять российские пограничники. И при участии сопредседателей Минской группы ОБСЕ начать работу по уточнению границы на участке Сотк-Хознавар", - заявил Пашинян.
По словам и. о. премьер-министра, процесс делимитации и демаркации не может быть отвергнут армянской стороной.
"Многих эти слова пугают и напрягают. Нет страны, которая не сталкивалась бы с такой необходимостью. Другими словами, любая независимая страна в какой-то момент должна столкнуться с этой проблемой. Хочу обратить ваше внимание на то, что США - сопредседатель Минской группы ОБСЕ заявили о своей готовности оказать экспертную помощь в демаркации и делимитации границы, подчеркнув при этом нагорно-карабахский мирный процесс должен быть в рамках Минской группы ОБСЕ", - сказал Пашинян.
Исполняющий обязанности премьер-министра  уверяет, что мирная эпоха  Армении не должна быть за счет того, что будут  пожертвованы интересы Армении и Арцаха.
"Одно не противоречит другому, наоборот, одно дополняет другое", - заключил Пашинян.
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян на заседании Совета безопасности 27 мая предложил вывести Вооруженные силы Армении и Азербайджана с участка Сотк-Хознавар, и разместить там международных наблюдателей, в том числе от Российской Федерации и Минской группы ОБСЕ.