Հայ-ադրբեջանական սահմանին սրման ռիսկեր դեռ մնում են. Ստանիսլավ Զաս
Հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակը հատուկ ուշադրության ներքո է, հայտարարել է ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը, փոխանցում է Այսօր-ը:
« «Մարտի դաշտում» իրավիճակն աստիճանաբար կայունանում է: Հիմնական բանն այն է, որ նրանք այլևս չեն կրակում», - չորեքշաբթի ԵԱՀԿ ֆորումուм հայտարարել է Զասը:
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը հայտարարել է, որ հայ-ադրբեջանական սահմանին, հատկապես Հայաստանի Սյունիքի մարզի սահմանամերձ շրջաններում իրավիճակը հատուկ ուշադրության տակ է:
«Մենք ողջունում ենք կողմերի մտադրությունը՝ լուծել պետական սահմանը խաղաղ ճանապարհով անցնելու խնդիրները: Մենք այնտեղ տեսնում ենք երկարաժամկետ խաղաղություն հաստատելու հեռանկար: Միևնույն ժամանակ, իրավիճակի սրման ռիսկերը դեռ մնում են», - ասել է Զասը:

ОДКБ держит под особым вниманием ситуацию на границе Азербайджана и Армении
Ситуация на армяно-азербайджанской границе находится под особым вниманием, заявил генсек организации Станислав Зась, передает Aysor.am.
"Обстановка "в поле" постепенно стабилизируется. Главное, что уже не стреляют (в Карабахе-ИФ)",- заявил Зась на форуме ОБСЕ в среду, выступая по видеосвязи.
Генсек ОДКБ заявил, что обстановка на армяно-азербайджанской границе, особенно в приграничных районах Сюникской области Армении, находится под особым вниманием.
"Приветствуем намерение сторон решить вопросы прохождения государственной границы мирным путем. Мы видим перспективу установления там долгосрочного мира. Вместе с тем риски обострения ситуации пока остаются",- сказал Зась.