Չես կարող վստահության մթնոլորտ ձևավորել, երբ Հայաստանում հարյուրավոր ընտանիքներ սպասում են իրենց երեխաների վերադարձին. Արմեն Սարգսյան
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը մասնակցել է «Հորասիս» միջազգային հեղինակավոր վերլուծական կենտրոնի գլոբալ հանդիպմանը, որն առցանց ձևաչափով անցկացվել է «Զորացնելով համընդհանուր մարդկայնությունը» խորագրով: «Հորասիսն» անկախ միջազգային «թինք-թանք» հարթակ է, որն աշխատում է կառավարությունների ու միջազգային ընկերությունների, տարբեր ոլորտներում որոշումներ կայացնող առաջնորդների հետ: Առցանց հանդիպմանը մասնակցել են տարբեր երկրների առաջնորդներ, կառավարությունների և միջազգային կազմակերպությունների, խոշոր ընկերությունների ներկայացուցիչներ, հեղինակավոր փորձագետներ:
Հայաստանի նախագահը հանդես է եկել որպես հիմնական բանախոս՝ մասնավորապես անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիներին և քաղաքացիական անձանց չվերադարձնելու խնդրին: «Հրադադարից հետո հարյուրավոր հայ ռազմագերիներ դեռ պահվում են Ադրբեջանում: Հայկական կողմը բոլոր ռազմագերիներին վերադարձրել է Ադրբեջանին, իսկ Ադրբեջանը դա չի արել», -ասել է նախագահ Սարգսյանը: -Պատերազմից հետո դեպի ապագա նայելու համար պետք էր կայունության և հարևանների հետ վստահության մթնոլորտ ձևավորելու մասին մտածել: Սակայն չես կարող վստահության մթնոլորտ ձևավորել, երբ Հայաստանում հարյուրավոր ընտանիքներ սպասում են իրենց երեխաների վերադարձին»:
Քննարկման խորագրի համատեքստում նշելով, որ մարդկային լինելը անհրաժեշտություն է, նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ այս պահին մենք նման վարքագծի դրսևորման ազդանշան ենք ակնկալում հարևան Ադրբեջանից:
Շարունակելով մարդկայնության թեման՝ Հայաստանի նախագահն ասել է, որ մենք պետք է հասկանանք, որ այս աշխարհը կտրուկ փոխվել է: «Այն պահին, երբ հասկանանք, պետք է մտածենք, թե ինչպես ապրենք այս աշխարհում: Մենք պետք է փոխենք մեր վարքագիծը, որից հետո կկարողանանք ավելի լավատես լինել և ասել, որ հաջողությամբ կապրենք այս փոփոխվող աշխարհում,- նշել է Հանրապետության նախագահը: -Ես իմ խոսքով, իմ օրինակով պետք է ցույց տամ, որ այս մութ թունելի վերջում կա լույս, իսկ այդ լույսն այն է, որ դու պետք է ունենաս հստակ պատկերացում, հստակ առաքելություն, իմանաս՝ ինչ պետք է անես, ունենաս ռազմավարություն, քրտնաջան աշխատես, լինես կարգապահ: Այս դեպքում, իհարկե, լավատեսություն կլինի և դու կրկին կկառուցես ուժեղ Հայաստան»:
Մարդկայնության թեմայի շրջանակում նախագահ Սարգսյանը խոսել է սիրո մասին. «Դա այն բաղադրիչն է, առանց որի մենք չենք կարող վերակառուցել Հայաստանը, ինքներս մեզ, վերագտնել հույսը, որ կրկին դառնալու ենք ուժեղ երկիր: Մենք պետք է իսկապես սիրենք մեր ժողովրդին, մեր երեխաներին, դրա համար պետք է շատ աշխատենք, լինենք կարգապահ և հասկանանք երկիրը վերակառուցելու ռազմավարությունն ու առաքելությունը: Նույն կերպ, մեր երեխաների ապագայի մասին մտածելով՝ պետք է հոգ տանենք բնության մասին Հայաստանում և այլուր: Հայաստանում տնկված ցանկացած ծառ նպաստում է ողջ աշխարհի կլիմային: Ուստի մենք պետք է դա անենք ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ ողջ աշխարհի համար: Հայաստանում մեծ թափ է ստացել «կանաչ շարժումը»՝ ուղղված բնության, ժառանգության պահպանմանը: Այս մասին պետք է նոր սերնդի հետ շատ խոսենք, կիսենք մեր փորձառությունը»: Նախագահը նշել է, որ ցավ կապրի, եթե տարիներ հետո ստիպված լինի ասել, թե աշխարհն անցնում է խորը ճգնաժամի միջով, քանի որ տարիներ առաջ մենք այնքան խելացի չենք եղել՝ ճիշտ որոշումներ ընդունելու, պահպանելու և պաշտպանելու բնությունը, վերափոխելու ինքներս մեզ, որպեսզի բնության հետ ներդաշնակ ապրենք:
Պատասխանելով մոդերատորի այն հարցին, թե՝ որքանո՞վ է դժվար երկրի կամ ժողովրդի համար սիրել հարևանին, եթե կա պատերազմ, նախագահ Սարգսյանը մասնավորապես ասել է. «Սերը տարբեր դրսևորումներ ունի: Երբ խոսում եմ սիրո մասին, նախ նկատի ունեմ անհատի սերը ընտանիքի, բարեկամների, երկրի, բնության նկատմամբ: Սեր է նաև այն, երբ սիրում ես լինել մարդ և ապրել մարդկային գիտակցությամբ, ունես բարոյականության մակարդակ: Դա օգնում է նաև հարևանների հետ հարաբերություններում:
Սիրել չի նշանակում, որ եթե ունես ողբերգական պատմություն, այն էլ այնպիսին, ինչպիսին հայկականն է Թուրքիայի պարագայում, կարող ես վաղն անմիջապես անցնել հարաբերությունների կարգավորմանը: Սակայն դա այն ճանապարհն է, որով պետք է սկսես անցնել այսօր: Հայերն ու թուրքերը չեն կարող փորձել միասին ևս 100 կամ 200 տարի ապրել առանց գիտակցելու, որ պետք է առնվազն հարգել միմյանց իրավունքները: Իսկ թե միմյանց հանդեպ հարգանքը կարելի՞ է սեր անվանել, դուք որոշեք: Սակայն կարևոր է միմյանց իրավունքները հարգելը:
Եթե այսօր Ադրբեջանը վերադարձնի ռազմագերիներին Հայաստան, վստահեցնում եմ, որոշ հայեր ինչ-որ կերպ, թեկուզ դժվարությամբ, սակայն կգնահատեն դա»:

Невозможно сформировать атмосферу доверия, когда сотни семей в Армении ожидают возвращения своих детей: Армен Саркисян
Президент Республики Армен Саркисян принял участие в глобальной встрече авторитетного международного аналитического центра Horasis, которая в режиме онлайн проводилась под девизом "Укрепляя всемирное человечество".
Horasis является независимой международной тинк-тэнк платформой, которая работает с правительствами и международными компаниями и принимающими решения в разных областях лидерами. В онлайн встрече приняли участие лидеры разных стран, представители правительств и международных организаций, крупных компаний, авторитетные эксперты.
Президент Армении выступил в качестве основного спикера, в частности, коснувшись проблемы, связанной с тем, что Азербайджан продолжает удерживать армянских военнопленных и гражданских лиц. "После перемирия сотни армянских военнопленных все еще удерживаются Азербайджаном. Армянская сторона вернула всех военнопленных, а Азербайджан этого не сделал, - сказал президент Саркисян. – Чтобы после войны смотреть в будущее, нужно было думать о стабильности и формировании атмосферы доверия с соседями. Однако невозможно сформировать атмосферу доверия, когда в Армении сотни семей ожидают возвращения своих семей".
В контексте темы обсуждений отметив необходимость гуманности, президент Саркисян сказал, что в данный момент мы ожидаем сигнала подобного поведения от соседнего Азербайджана.
Продолжая тему гуманности, президент Армении сказал, что мы должны понять, что этот мир резко изменился. "Поняв это, мы должны начать думать, как жить в этом мире. Мы должны изменить наше поведение, после чего можно будет более оптимистично сказать, что мы будем успешно жить в этом меняющемся мире, - отметил президент Республики. - Я своим словом, своим примером должен показать, что в конце этого темного тоннеля есть свет, а этот свет состоит в том, что нужно иметь чёткое представление, чёткую миссию, знать, что нужно делать, иметь стратегию, прилежно трудиться, быть дисциплинированными. В этом случае, конечно, будет оптимизм и мы вновь построим сильную Армению".
В рамках темы гуманизма президент Саркисян говорил о любви: "Она – тот компонент, без которого мы не сможем перестроить Армению, самих себя, обрести надежду вновь стать сильной страной. Мы должны действительно любить свой народ, своих детей, должны много работать для этого, быть дисциплинированными, понимать стратегию и миссию перестройки страны. Таким же образом, думая о будущем наших детей, нужно позаботиться о природе в Армении и везде. Любое посаженное в Армении дерево способствует климату всего мира. Следовательно, мы должны это делать как для Армении, так и для всего мира. В Армении с большим размахом действует "зеленое движение", направленное на сохранение природы и наследия. Об этом нужно много говорить с новым поколением, делиться своим опытом".
Президент отметил, что испытает боль, если, спустя годы, будет вынужден сказать, что мир проходит через глубокий кризис, поскольку до того мы не были столь умны, чтобы принять правильные решения, сохранить и защитить природу, преобразовать самим себя, чтобы жить в гармонии с природой.
Отвечая на вопрос модератора о том, насколько трудно для страны или народа любить соседа, если есть война, президент Саркисян, в частности, сказал: "Любовь имеет разные проявления. Когда я говорю о любви, прежде всего, имею в виду любовь личности с семье, родным, стране, природе. Любовь также состоит в том, когда ты любишь быть человеком и жить человеческим сознанием, имеешь уровень нравственности. Это помогает также в отношениях с соседями.
Любить – не значит того, что, имея трагическую историю, да еще и такую, как армянская история в случае Турции, можешь завтра же сразу перейти к урегулированию отношений. Однако это тот путь, по которому ты должен начать идти сегодня. Армяне и турки не могут пытаться жить вместе еще 100 или 200 лет без осознания того, что нужно, как минимум, уважать права друг друга. А можно ли уважение друг к другу называть любовью, решайте сами. Однако важно уважение прав друг друга.
Если сегодня Азербайджан возвратит военнопленных Армении, уверяю, некоторые армяне каким-то образом, хоть и с трудом, но оценят это".