Ուկրաինայի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին կարմիր գիծ է. Պուտին
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հունիսի 16-ին ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի հետ հանդիպումից առաջ հարցազրույց է տվել ռուսական հեռուստատեսությանը, որում անդրադարձ է կատարել Ուկրաինային, մասնավորապես, ՆԱՏՕ-ին հնարավոր անդամակցությանը: Այս մասին հայտնում է korrespondent-ը։
Պուտինը նշել է, որ Ուկրաինայի՝ Դաշինք չմտնելու երաշխիքներ չկան: Նա Ուկրաինայի մուտքը Դաշինք անվանել է կարմիր գիծ:
«Պատկերացրեք, որ Ուկրաինան դառնա ՆԱՏՕ-ի անդամ: Խարկովից կամ Դնեպրոպետրովսկից Մոսկվա հրթիռի թռիչքի ժամանակը կնվազի՝ հասնելով 7-10 րոպեի: Դա մեզ համար կարմիր գի՞ծ է, թե՞ ոչ», - ասել է Պուտինը:
Միևնույն ժամանակ, Ռուսաստանի նախագահն ասել է, որ ուկրաինացիների կեսը չի ցանկանում, որ երկիրը անդամակցի ՆԱՏՕ-ին, և «նրանք խելացի մարդիկ են, քանի որ հասկանում են, որ չեն ցանկանում կրակի գծում լինել, չեն ուզում լինել մանրադրամ կամ թնդանոթի միս»:

ALEXEI NIKOLSKY/TASS
Russian President Vladimir Putin, shortly before his meeting with American leader Joe Biden, gave an interview to Russian television in which spoke about Ukraine, and in particular, Ukraine's possible entry into NATO, korrespondent reports.
Thus, Putin said that there are no guarantees of Ukraine's non-entry into the Alliance. At the same time he called Ukraine's entry into NATO a red line.
"Imagine that Ukraine becomes a NATO member. The flight time of a rocket from Kharkov or Dnepropetrovsk to Moscow will decrease to 7-10 minutes. Is this a red line for us or not?" Putin said.
Russia's President also mentioned that half of Ukrainian residents don’t want entry into NATO and these are smart people.