Ուկրաինայի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին կարմիր գիծ է. Պուտին
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հունիսի 16-ին ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի հետ հանդիպումից առաջ հարցազրույց է տվել ռուսական հեռուստատեսությանը, որում անդրադարձ է կատարել Ուկրաինային, մասնավորապես, ՆԱՏՕ-ին հնարավոր անդամակցությանը: Այս մասին հայտնում է korrespondent-ը։
Պուտինը նշել է, որ Ուկրաինայի՝ Դաշինք չմտնելու երաշխիքներ չկան: Նա Ուկրաինայի մուտքը Դաշինք անվանել է կարմիր գիծ:
«Պատկերացրեք, որ Ուկրաինան դառնա ՆԱՏՕ-ի անդամ: Խարկովից կամ Դնեպրոպետրովսկից Մոսկվա հրթիռի թռիչքի ժամանակը կնվազի՝ հասնելով 7-10 րոպեի: Դա մեզ համար կարմիր գի՞ծ է, թե՞ ոչ», - ասել է Պուտինը:
Միևնույն ժամանակ, Ռուսաստանի նախագահն ասել է, որ ուկրաինացիների կեսը չի ցանկանում, որ երկիրը անդամակցի ՆԱՏՕ-ին, և «նրանք խելացի մարդիկ են, քանի որ հասկանում են, որ չեն ցանկանում կրակի գծում լինել, չեն ուզում լինել մանրադրամ կամ թնդանոթի միս»:

Вступление Украины в НАТО – красная линия: Путин
Президент РФ Владимир Путин незадолго до встречи с американским лидеров Джо Байденом дал интервью российскому телевидению, в котором целый блок касался Украины, и в частности - возможному вступлению в НАТО, передает korrespondent
Так, Путин заявил, что никаких гарантий невступления Украины в Альянс нет. При этом он усомнился в искренности заявлений США, что они не обещали Украине членство. Вступление Украины в Альянс по сути назвал красной линией.
"Представить себе, что Украина станет членом НАТО. Подлетное время ракеты от Харькова или Днепропетровска до Москвы уменьшится до 7-10 минут. Это для нас красная линия или нет?", - сказал Путин.
При этом российский президент заявил, что половина украинцев якобы не хотят вступления страны в НАТО, и "это умные люди, потому что понимают, что не хотят быть на линии огня, не хотят быть разменной монетой или пушечным мясом".
Кроме того, Путин выразил уверенность, что из Украины делают антипод России, и поэтому "предпочитают не замечать свастики, с которыми ходят по улице".