Տեր-Պետրոսյանն առաջարկեց Փաշինյանին հրապարակել Ղարաբաղի վերաբերյալ իրենց խոսակցության ձայնագրությունը
Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի այն հայտարարության առնչությամբ, թե ես իբր նրան ասել եմ, որ «հողերն արդեն պետք է տաս», առաջարկում եմ Փաշինյանից պահանջել հրապարակել մեր խոսակցության ձայնագրությունը։ Այս մասին հունիսի 10-ի մամուլի ասուլիսում ասել է Հայաստանի առաջին նախագահ, Հայ ազգային կոնգրեսից վարչապետի թեկնածու Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը, փոխանցում է News.am-ը:
Նա պարզաբանել է, որ խոսակցությունը եղել է Փաշինյանի տանը՝ վստահություն հայտնելով, որ վերջինը հաստատ ձայնագրել է խոսակցությունը։ «Թող ցույց տա։ Ես գնացել էի այնտեղ միայն մի բան ասելու։ Ինձ միշտ հետաքրքրել է մի հարց՝ ղարաբաղյանը։ Ես Փաշինյանին ասացի, որ ինքը պետք է ամրագրի, թե ինչ է ժառանգություն ստացել Սերժ Սարգսյանից ղարաբաղյան հարցում փաստաթղթերի տեսքով։ Նա հարցրեց, թե ինչ փաստաթղթի մասին է խոսքը։ Ես նրան կոչ արեցի նամակ գրել Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարին եւ պահանջել երկու օրվա ընթացքում ներկայացնել ղարաբաղյան կարգավորման իրավիճակը 2018թ. ապրիլի դրությամբ։ Ես նրան ասացի. եթե դու ավելի լավ լուծում բերես, քան Սարգսյանը, դա քեզ պատիվ կբերի, իսկ եթե ավելի վատ որոշում բերես, ապա դա քո խայտառակությունը կլինի»,- նշել է Տեր-Պետրոսյանը։

Левон Тер-Петросян предложил Пашиняну обнародовать запись их разговора по Карабаху
В связи с заявлением исполняющего обязанности премьер-министра Армении Никола Пашиняна о том, что я ему якобы сказал, что ''земли уже должен сдать'', предлагаю потребовать у Пашиняна обнародовать запись нашего разговора. Об этом на пресс-конференции 10 июня заявил первый президент Армении, кандидат в премьер-министры от Армянского национального конгресса Левон Тер-Петросян, передает News.am
Он пояснил, что разговор был в доме Пашиняна, выразив уверенность, что последний точно записал разговор. ''Пусть покажет. Я ходил туда сказать только одну вещь. Меня всегда интересовал один вопрос – карабахский. Я сказал Пашиняну, что ему нужно зафиксировать, что он получил в наследство от Сержа Саргсяна по карабахскому вопросу в виде документов. Он спросил, о каком документе идет речь. Я призвал его написать письмо главе МИД Армении и потребовать в течение двух дней представить ситуацию по карабахскому урегулированию по положению на апрель 2018 года. Я сказал ему: если ты принесешь лучшее решение, чем Саргсян, это сделает тебе честь, а если же принесешь, решение хуже, то это будет твоим позором'', - отметил Тер-Петросян.