Սահմանի որոշ հատվածներում միջադեպերը չեն նպաստում Բաքվի և Երևանի հարաբերությունների կարգավորմանը. Զախարովա
Մոսկվան ակնկալում է, որ եռակողմ աշխատանքային խումբը շուտով կվերսկսի իր գործունեությունը՝ համաձայն համաձայնագրերի: Այս մասին հունիսի 10-ին կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան, փոխանցում է Panorama.am-ը:
«Ընդհանուր առմամբ, Հարավային Կովկասում տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակումն առաջնահերթ խնդիր է։ Ամենակարևոր խնդիրն է, որի իրականացման համար շահագրգիռ են տարածաշրջանի բոլոր երկրները, այդ թվում` Հայաստանը, Ադրբեջանը, Ռուսաստանը: Համապատասխան համաձայնագրերը գրանցվել են Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ղեկավարների հայտարարություններում, 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին և 2021 թվականի հունվարի 11-ին: Այս ուղղությամբ աշխատանքները վստահվել են երեք պետությունների փոխվարչապետերին՝ եռակողմ աշխատանքային խմբի շրջանակներում:
Երեք երկրների ոլորտային մասնագետները կատարել են փորձագիտական վերլուծություն, որն անհրաժեշտ է հաղորդակցությունները վերականգնելու համար։ Այն սկզբունքորեն թույլ է տալիս, որ մոտ ապագայում անցնեն համատեղ ենթակառուցվածքային նախագծերի փուլային իրականացմանը:
Մենք ակնկալում ենք, որ եռակողմ աշխատանքային խումբը շուտով կվերսկսի իր գործունեությունը՝ համաձայն առաջնորդների եռակողմ համաձայնագրերի»,- հայտարարել է Զախարովան:
«Միևնույն ժամանակ, հայ-ադրբեջանական սահմանի որոշ հատվածներում միջադեպերը, իհարկե, չեն նպաստում Ադրբեջանի և Հայաստանի հարաբերությունների ընդհանուր ֆոնի կարգավորմանը: Եվ մենք կողմերին կոչ ենք անում զսպվածություն,   լուծել հակասությունները բացառապես խաղաղ բանակցությունների միջոցով»,- ասել է նա։

Инциденты на отдельных участках армяно-азербайджанской границы не способствуют нормализации отношений: Захарова
Москва рассчитывает, что трехсторонняя рабочая группа в ближайшее время возобновит свою деятельность в соответствии с договоренностями, заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова на брифинге 10 июня, передает Panorama.am.
"Разблокирование транспортных и экономических связей на Южном Кавказе в целом –  приоритетная, важнейшая задача, в реализации которой заинтересованы все страны региона, включая Армению, Азербайджан, Россию. Соответствующие договоренности были зафиксированы в заявлениях  лидеров Армении, Азербайджана и России от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года. Работу на этом направлении было поручено вести вице-премьерам трех государств в рамках трехсторонней рабочей группы.
Отраслевыми специалистами трех стран проведен экспертный анализ необходимый для принятие меря для восстановления коммуникаций, что в принципе позволяет в ближайшей перспективе перейти к поэтапной реализации совместных инфраструктурных проектов.
Мы рассчитываем, что трехсторонняя рабочая группа в ближайшее время возобновит свою деятельность в соответствии с трехсторонними договоренностями лидеров", – указала Захарова.
"При этом инциденты на отдельных участках армяно-азербайджанской границы, конечно, не способствуют нормализации общего фона отношений между Азербайджаном и Арменией. И мы призываем стороны к сдержанности, к деэскалации напряженности и решению противоречий исключительно мирным переговорным путем", – отметила она.