Բայդենը շնորհավորել է Իսրայելի նոր վարչապետին
Միացյալ Նահանգների նախագահ Ջո Բայդենը շնորհավորել է Իսրայելի նոր վարչապետ Նաֆթալի Բենեթին և նրա կոալիցիոն գործընկեր Յաիր Լապիդին՝ պաշտոնի ստանձնման կապակցությամբ և խոստացել զարգացնել Իսրայելի հետ համագործակցությունը:
«Իմ վարչակազմը լիովին հավատարիմ է Իսրայելի նոր կառավարության հետ համագործակցությանը՝ իսրայելցիների, պաղեստինցիների և տարածաշրջանի ողջ բնակչության անվտանգության, կայունության և խաղաղության ապահովման համար», - ասված է Բայդենի նամակում:
ԱՄՆ նախագահը նշել է նաև, որ ԱՄՆ-ն Իսրայելի լավագույն ընկերն է։
Բենեթը, իր հերթին, շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ-ի առաջնորդին և երկու երկրների միջև հարաբերություններն ամրապնդելու հույս հայտնել։

Байден назвал США лучшим другом Израиля
Президент США Джо Байден поздравил нового премьер-министра Израиля Нафтали Беннета и делящего с ним власть Яира Лапида с вступлением в должность и пообещал развивать сотрудничество с Израилем, передает РИА Новости.
"Моя администрация полностью привержена работе с новым израильским правительством по продвижению безопасности, стабильности и мира для израильтян, палестинцев и всего населения региона", - говорится в письменном заявлении Байдена.
Президент США добавил, что США - лучший друг Израиля.
Беннет, в свою очередь, поблагодарил американского лидера за поздравления и заявил, что надеется работать "для укрепления связей между двумя странами".