Կարեն Կարապետյանը հայտարարություն է տարածել
2021թ. հունիսի 20-ին նախատեսված խորհրդարանական ընտրությունները չափազանց կարևոր են Հայաստանի ապագայի համար: Պատերազմի հետևանքով մեր երկիրը հայտնվել է խորը ճգնաժամի մեջ, որի ընթացքը կասեցնելն այսօր հրատապ է։
Պետք է փաստել, որ`
✓ բանակի մարտունակությունն էապես նվազել է, խարխլված է Հայաստանի ու Արցախի անվտանգության ողջ համակարգը,
✓ ավելացել են լրջագույն սոցիալական խնդիրներ, որոնք պահանջում են բոլոր հնարավոր ռեսուրսների մոբիլիզացիա,
✓ հասարակությունում առկա ներքին պառակտվածությունը, գրգռվածությունը, ապատիան ու պասիվությունը քայքայիչ ազդեցություն ունեն հասարակության ու պետության զարգացման վրա,
✓ առկա է պետության դերի աղավաղում, քաղաքական դիսկուրսը իջեցված է կենցաղային մակարդակի, պետական համակարգը գործում է իմպուլսիվ և ոչ համակարգային,
✓ ունենք սփյուռքի հետ հարաբերությունների, արժեքային համակարգի և ազգային գաղափարախոսության ճգնաժամ,
✓ բազմաթիվ այլ խնդիրներ:
Պահն օրհասական է, մարտահրավերները` բազմաշերտ ու վտանգավոր, իսկ լուծումները` սահմանափակ ու բարձր պրոֆեսիոնալիզմ պահանջող:
Պետք է`
✓ արագորեն վերականգնել մեր անվտանգության համակարգը,
✓ մեր երկրում ու տներում հաստատել հանդուրժողականություն և հանգստություն,
✓ արտաքին քաղաքական հարաբերություններում ունենալ կանխատեսելի և վստահելի գործընկերոջ համբավ,
✓ իրականացնել արդյունավետ հակաճգնաժամային քայլեր` բարեկեցիկ կյանքի նախադրյալներ ստեղծելու համար,
✓ վերագործարկել պետական արդյունավետ կառավարման համակարգը,
✓ վերանայել սփյուռքի հետ հարաբերությունները` լոկ օգնողից այն վերածելով լիարժեք գործընկերոջ ու հայկական շահի լոբբիստական կենտրոնի:
Մեր այսօրվա իրականությունն ականապատված դաշտ է, որով երկիրը պետք է անցնի։
Շրջանցելու հնարավորություն գոյություն չունի։
Անհրաժեշտ է այդ ճանապարհը անցնել հնարավորինս արդյունավետ ու նվազագույն կորուստներով:
Անհրաժեշտ է գիտակցել յուրաքանչյուր սխալի գինը և արկածախնդրության գնալու անթույլատրելիությունը։
Դա կարող է ապահովել Ռոբերտ Քոչարյանը։ Պետական պաշտոններ զբաղեցնելու ընթացքում, ինչպես նաև մրցակցային ու բազմամշակույթ գործարար միջավայրում կուտակած փորձի և ղեկավարին անհրաժեշտ անհատական ու կառավարչական հատկանիշների համադրությունը նրան թույլ են տալիս պրոֆեսիոնալ թիմ ձևավորելով երկիրը հանել ճգնաժամից և տանել դեպի բարեկեցիկ ապագա։
Նա կստեղծի միջավայր, որտեղ առավելագույնս կիրացվի մեր հասարակությունում առկա պոտենցիալը և կունենանք ազգային, ժամանակակից, ռացիոնալ և արդյունավետ պետություն։
Առաջարկում եմ անպայման գնալ քվեարկության, մեկ անգամ ևս սթափ մտածել` ինչ իրավիճակում ենք գտնվում, ինչպիսի մարտահրավերներ ունենք և որն է այն թիմը, որը կարող է դիմակայել դրանց` երկիրը տանելով զարգացման։
Խաղաղություն ու տրամաբանություն մեր երկրին, բոլորիդ լավ տրամադրություն` որքանով այն հնարավոր է այսօրվա իրավիճակում:

Опыт Роберта Кочаряна поможет вывести страну из кризиса: Карен Карапетян
Парламентские выборы, назначенные на 20 июня, имеют чрезвычайно важное значение для будущего Армении. В результате войны наша страна оказалась в глубоком кризисе, предотвращение которого сегодня крайне необходимо. Как передает News.am, об этом говорится в заявлении бывшего премьер-министра Армении Карена Карапетяна.
• "Существенно снизилась боеспособность армии, ослаблена вся система безопасности Армении и Арцаха,
• Обострились серьезнейшие социальные проблемы, которые требуют мобилизации всех возможных ресурсов,
• Внутренние разногласия, раздражение, апатия и пассивность разрушительно влияют на развитие общества и государства,
• Происходит искажение роли государства, политический дискурс сводится к бытовому уровню, государственная система действует импульсивно и не системно.
• У нас кризис отношений с диаспорой, системы ценностей и национальной идеологии,
• И множество других вопросов.
Момент фатальный, вызовы многослойны и опасны, а решения ограничены и требуют высокого профессионализма.
• быстро восстановить нашу систему безопасности,
• установить спокойствие и толерантность в стране и наших домах,
• во внешних отношениях иметь репутацию предсказуемого и надежного партнера,
• предпринять эффективные антикризисные шаги для создания предпосылок для благополучной жизни,
• перезапустить эффективную систему государственного управления,
• пересмотреть отношения с диаспорой, превращая роль диаспоры из просто донора в полноценного партнера и лоббистского центра армянских интересов.
Наша сегодняшняя реальность - минное поле, через которое страна должна пройти.
Альтернативы этому нет.
Этот путь нужно пройти как можно эффективно и с минимальными потерями.
Необходимо осознавать цену каждой ошибки и недопустимость авантюризма․
Это может обеспечить Роберт Кочарян. Опыт, набранный во время занятия государственных должностей и в сфере конкурентной и многокультурной деловой среды и сочетание личностных и управленческих качеств, позволяют ему, сформировав профессиональную команду, вывести страну из кризиса и направить на достойное будущее.
Он может создать условия, где максимально будет реализован потенциал нашего общества и у нас будет национальное, современное, рациональное и эффективное государство.
Я предлагаю обязательно пойти на выборы, еще раз с ответственностью подумать, в какой ситуации мы находимся, какие вызовы перед нами стоят и какая команда может с ними справиться, ведя страну к развитию.
Мира и благоразумия нашей стране, хорошего настроения всем вам, насколько это возможно в сложившейся ситуации", - говорится в заявлении.