Ադրբեջանի զինված ուժերին ՀՀ գյուղերի հարևանությունից հեռացնելու, անվտանգության գոտի ստեղծելու նպատակով ՀՀ կառավարությունը պետք է միջպետական գանգատով դիմի ՄԻԵԴ. Թաթոյան
Ադրբեջանի զինված ուժերին ՀՀ գյուղերի հարևանությունից և համայնքների միջև ճանապարհներից անհապաղ հեռացնելու և անվտանգության գոտի ստեղծելու նպատակով ՀՀ կառավարությունը պետք է հրատապ միջպետական գանգատով դիմի Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է արել ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը:
«Մասնավորապես, ադրբեջանական զինված ծառայողների ներկայությունը ՀՀ Գեղարքունիքի և Սյունիքի գյուղերի հարևանությամբ և Սյունիքի համայնքների միջև ճանապարհներին, նրանց արարքները խախտում են ՀՀ բնակիչների Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով երաշխավորված առնվազն հետևյալ իրավունքները.
1) կյանքի իրավունք, Կոնվենցիայի 2-րդ հոդված,
2) ազատության և անձնական անձեռնմխելիության իրավունք, Կոնվենցիայի 5-րդ հոդված,
3) մասնավոր և ընտանեկան կյանքը հարգելու իրավունք, Կոնվենցիայի 8-րդ հոդված,
4) սեփականության իրավունք, 1-ին արձանագրության 1-ին հոդված,
5) տեղաշարժի ազատություն, 4-րդ արձանագրգության 2-րդ հոդված և այլն:
Նույնը վերաբերում է նաև ադրբեջանական դրոշներին ու ցուցանակներին, նրանց զինված ուժերի ցանկացած տեխնիկայի:
Մենք ՀՀ կառավարությանը կդրամադրենք ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի փաստահավաք աշխատանքներով հավաքագրված ապացույցները, որոնք հաստատում են նշված խախտումները և հիմնավորում անվտանգության գոտու հրատապ անհրաժեշտությունը»,- գրել է Թաթոյանը:

Омбудсмен призвал правительство Армении обратиться в ЕСПЧ в связи с нарушениями прав жителей Сюникской и Гегаркункской областей
Защитник прав человека Армении Арман Татоян призвал правительство страны обратиться в Европейский суд по правам человека в связи с нарушениями прав жителей Сюникской и Гегаркункской областей. Как передает Sputnik Армения, об этом омбудсмен написал в Facebook.
Для того, чтобы отвести ВС Азербайджана от армянских сел, а также межобщинных дорог, а также создания зоны безопасности правительство Армении должно срочно обратиться в ЕСПЧ.
В частности, присутствие азербайджанских военнослужащих в Гегаркуникской и Сюникской областях, а также на дорогах, связывающих общины Сюникской области, а также их действия нарушают как минимум следующие права жителей Армении, гарантированные Европейской конвенцией по правам человека:
Право на жизнь (статья 2)
Право на свободу и личную неприкосновенность (статья 5)
Право на уважение частной и семейной жизни (статья 8)
Защита собственности (статья 1, протокола 1)
Свобода передвижения (статья 2, протокола 4).
Это касается также азербайджанских флагов и билбордов и любой техники.
Офис омбудсмена предоставит правительству все собранные доказательства, которые подтверждают указанные нарушения и обосновывают необходимость создания зоны безопасности.