Հարցերը, որոնք բարձրացրել եք, մեր ուշադրության ներքո են. ԿԽՄԿ նախագահը պատասխանել է նախագահ Արմեն Սարգսյանի նամակին
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի նախագահ Պետեր Մաուրերը պատասխանել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի՝ Ադրբեջանի կողմից պահվող բոլոր հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց շուտափույթ վերադարձի վերաբերյալ նամակին:
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի նախագահը հավաստիացրել է, որ Հայաստանի նախագահի կողմից բարձրացրած հարցերն իր և իր ղեկավարած կազմակերպության լիարժեք ուշադրության ներքո են:
Նշելով, որ 1992 թվականից ի վեր Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն շարունակական գործուն ներկայություն է ունեցել տարածաշրջանում, Պետեր Մաուրերը մասնավորապես ասել է, որ 2020 թվականի սեպտեմբերին սկսված ռազմական գործողությունների առաջին իսկ օրերից կազմակերպությունը հանդես է եկել մարդասիրական օգնությամբ և պատրաստակամությունը հայտնել հետագա գործունեությունը ծավալել՝ միջազգային հանրության կողմից ԿԽՄԿ-ին տրամադրած մարդասիրական մանդատի շրջանակում:

The Questions You Raised are Under our Attention. The ICRC President Responded to President Armen Sarkissian’s Letter
Peter Maurer, the Chairman of the International Committee of the Red Cross, responded to the President of the Republic of Armenia Armen Sarkissian’s letter on the immediate return of all Armenian prisoners of war and civilians held by Azerbaijan.
The Chairman of the International Committee of the Red Cross assured that the issues raised by the President of Armenia are under his organizations’s and his own full attention
Noting that the International Committee of the Red Cross (ICRC) has had an active presence in the region since 1992, Peter Maurer said in particular that since the first days of hostilities in September 2020, the organization has provided humanitarian assistance and expressed readiness for further action by the international community, within the framework of the humanitarian mandate provided to the ICRC.