Սյունիքի ճանապարհներին առկա են ադրբեջանցի զինված ծառայողներ. Արման Թաթոյան
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին շարունակվում են ներկայացվել քաղաքացիների ահազանգերն այն մասին, որ ՀՀ Սյունիքի մարզում` Գորիսից Որոտան և Շուռնուխ ճանապարհին, Կապանից Ճակատեն, Շիկահող, Սրաշեն և մի շարք այլ բնակավայրերի միջև ճանապարհներին առկա են ադրբեջանական զինված ծառայողներ, ավելին` նրանք զենքի բացահայտ ցուղադրումով են: Այս մասին Ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը:
«Ահազանգեր են ստացվում այն մասին, որ Սյունիքի մարզի նշված համայնքների միջև ճանապարհներին ադրբեջանական դրոշներն ու ցուցանակներն օգտագործվում են պատրվակ` ադրբեջանական զինված ծառայողներ տեղակայելու համար: Այս արարքները պատճառով խաթարվել է մարդկանց ողջ ազատ տեղաշարժը:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը ևս մեկ անգամ արձանագրում է, որ ադրբեջանական զինված ծառայողների ինքնին առկայությունը ՀՀ Սյունիքի մարզի համայնքների միջև ճանապարհներին ողջ երկրի և առաջին հերթին` Սյունիքի մարզի նշված համայնքների բնակիչների Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածով ամրագրված կյանքի իրավունքի խախտում է:
Բացի այն, որ նրանց ներկայությունը խաթարել է ԵԱՀԿ պահանջներով երաշխավորված բնակչության անվտանգ ու խաղաղ կյանքը, նաև Եվրոպական կոնվենցիայի 4-րդ արձանագրության 2-րդ հոդվածով երաշխավորված մարդկանց ազատ տեղաշարժի իրավունքի շարունակվող խախտում է:
Խախտված է նաև Եվրոպական կոնվենցիայի 1-ին արձանագրության 1-ին հոդվածով ամրագրված սեփականության իրավունքը, քանի որ ադրբեջանական զինվորականները հենց օրինական պաշտոնական փաստաթղթերով մարդկանց պատկանող տներում կամ հողատարածքներում են (Օրինակ` Որոտան, Շուռնուխ և այլն): Դա խաթարել է մարդկանց ապրելակերպն ամբողջությամբ»,- հայտնել է Թաթոյանը:

There Are Armed Azerbaijan Soldiers on Syunik Province Roads: Armenia's Ombudsman
The reports of the citizens continue to be submitted to the Human Rights Defender (Ombudsman) of the Republic of Armenia (RA) that there are armed Azerbaijani servicemen in the RA Syunik Province- on the road from Goris to Vorotan and Shurnukh, on the roads from Kapan to Chakaten, between Shikahogh, Srashen, and a number of other settlements-; moreover, they openly show weapons. Human Rights Defender Arman Tatoyan wrote this on Facebook, News.am reports.
"Reports are being received that Azerbaijani flags and signs are used on the roads between the mentioned communities of Syunik Province as an excuse to deploy Azerbaijani armed servicemen [there]. As a result of these actions, all the free movement of people has been disrupted.
The RA Human Rights Defender once again states that the very presence of Azerbaijani armed servicemen on the roads between the communities of the RA Syunik Province is a violation of the residents’ right to life enshrined in Article 2 of the European Convention on Human Rights, in the whole country and, first of all, in the mentioned communities of Syunik Province.
In addition to disrupting the safe and peaceful life of the population as guaranteed by the OSCE, their presence is also a continuing violation of the right to free movement of persons guaranteed by Article 2 of Protocol No. 4 to the European Convention.
The right to property, enshrined in Article 1 of Protocol No. 1 to the European Convention, is also violated, as the Azerbaijani military is in houses or land (for example, Vorotan, Shurnukh, etc.) belonging to people with the very legal official documents. It has completely disrupted people's lifestyles," Tatoyan added.