Սյունիքի ճանապարհներին առկա են ադրբեջանցի զինված ծառայողներ. Արման Թաթոյան
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին շարունակվում են ներկայացվել քաղաքացիների ահազանգերն այն մասին, որ ՀՀ Սյունիքի մարզում` Գորիսից Որոտան և Շուռնուխ ճանապարհին, Կապանից Ճակատեն, Շիկահող, Սրաշեն և մի շարք այլ բնակավայրերի միջև ճանապարհներին առկա են ադրբեջանական զինված ծառայողներ, ավելին` նրանք զենքի բացահայտ ցուղադրումով են: Այս մասին Ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը:
«Ահազանգեր են ստացվում այն մասին, որ Սյունիքի մարզի նշված համայնքների միջև ճանապարհներին ադրբեջանական դրոշներն ու ցուցանակներն օգտագործվում են պատրվակ` ադրբեջանական զինված ծառայողներ տեղակայելու համար: Այս արարքները պատճառով խաթարվել է մարդկանց ողջ ազատ տեղաշարժը:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը ևս մեկ անգամ արձանագրում է, որ ադրբեջանական զինված ծառայողների ինքնին առկայությունը ՀՀ Սյունիքի մարզի համայնքների միջև ճանապարհներին ողջ երկրի և առաջին հերթին` Սյունիքի մարզի նշված համայնքների բնակիչների Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածով ամրագրված կյանքի իրավունքի խախտում է:
Բացի այն, որ նրանց ներկայությունը խաթարել է ԵԱՀԿ պահանջներով երաշխավորված բնակչության անվտանգ ու խաղաղ կյանքը, նաև Եվրոպական կոնվենցիայի 4-րդ արձանագրության 2-րդ հոդվածով երաշխավորված մարդկանց ազատ տեղաշարժի իրավունքի շարունակվող խախտում է:
Խախտված է նաև Եվրոպական կոնվենցիայի 1-ին արձանագրության 1-ին հոդվածով ամրագրված սեփականության իրավունքը, քանի որ ադրբեջանական զինվորականները հենց օրինական պաշտոնական փաստաթղթերով մարդկանց պատկանող տներում կամ հողատարածքներում են (Օրինակ` Որոտան, Շուռնուխ և այլն): Դա խաթարել է մարդկանց ապրելակերպն ամբողջությամբ»,- հայտնել է Թաթոյանը:

На дорогах Сюника можно видеть азербайджанских военнослужащих: Татоян
В адрес Защитника прав человека Армении продолжают поступать сообщения граждан о том, что в Сюникской области, до дорог из Гориса в Воротан и Шурнух, из Капана в Чакатен, Шикаох, Срашен и ряд других населенных пунктов, есть азербайджанские военнослужащие, причем они открыто демонстрируют оружие. Об этом написал на своей странице в Facebook омбудсмен Армении Арман Татоян, передает News.am.
Он, в частности, отметил: ''Поступают сообщения о том, что азербайджанские флаги и вывески используются в качестве предлога для размещения азербайджанских военнослужащих на дорогах между упомянутыми общинами Сюникской области. Из-за этого нарушено все свободное передвижение людей. Защитник прав человека Республики Армения еще раз заявляет, что само присутствие азербайджанских военнослужащих на дорогах между общинами Сюникской области Республики Армения является нарушением закрепленного в статье 2 Европейской конвенции по правам человека права на жизнь жителей всей страны и, в первую очередь, упомянутых общин Сюникской области.
Кроме этого, их присутствие нарушило безопасную и мирную жизнь населения, гарантированную требованиями ОБСЕ, а также продолжаются нарушения права людей на свободное передвижение, гарантированного статьей 2 протокола 4 Европейской конвенции. Нарушено еще и право собственности, закрепленного в статье 1 протокола 1 Европейской конвенции, поскольку азербайджанские военные находятся в домах или на земельных участках, принадлежащих людям с законными официальными документами (например, Воротан, Шурнух и т. д.). Это полностью нарушило образ жизни людей''.