ԵՄ-ն Հայաստանին և Ադրբեջանին կոչ է անում վերսկսել առարկայական բանակցությունները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո
Եվրամիությունը «ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից Վրաստանի աջակցությամբ ձեռնարկված գործողությունները, որոնք հանգեցրին Ադրբեջանի կողմից գերեվարված 15 հայերի ազատմանը և ականների քարտեզների հանձնմանը»: Այս մասին ասվում է ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոսեպ Բորելի հայտարարության մեջ, փոխանցում է news.am-ը:
«Դրանք կարևոր մարդասիրական քայլեր և վստահության ամրապնդման ժեստեր են Բաքվի և Երևանի կողմից, որոնք, հուսով ենք, ճանապարհ կհարթեն կողմերի հետագա համագործակցության և բոլոր գերեվարված հայերի վերջնական ազատման, ինչպես նաև ականապատ տարածքների բոլոր քարտեզներ փոծանցման համար` քաղաքացիական զոհերից խուսափելու համար:
Մենք կշարունակենք նպաստել հակամարտության տևական և համապարփակ կարգավորմանը, այդ թվում, հնարավորության դեպքում, աջակցելով կայունացման, հետկոնֆլիկտային վերակառուցման և վստահության ամրապնդման միջոցներին և կրկին կոչ կանենք Հայաստանին և Ադրբեջանին շարունակել առարկայական բանակցությունները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո»,- ասվում է հայտարարության մեջ:

EU Calls on Armenia, Azerbaijan to Reengage in Substantiate Negotiations Under Auspices of OSCE Minsk Group Co-Chairs
Josep Borrell, EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy / Vice-President of the European Commission, on Sunday issued a statement welcoming the release by Azerbaijan of 15 Armenian prisoners and the handing over by Armenia of maps of Akna minefields.
"The European Union welcomes the actions taken by Armenia and Azerbaijan and facilitated by Georgia that led to the release by Azerbaijan of 15 Armenian detainees and the handing over by Armenia of maps of mined areas on Saturday," Borrell said, adding the following:
The European Union and other international actors have actively encouraged moves in this direction and we urge further cooperation between the countries involved.
We will continue to promote a durable and comprehensive settlement of the conflict, including where possible through support for stabilisation, post conflict rehabilitation and confidence building measures and reiterate our call on Armenia and Azerbaijan to reengage in substantive negotiations under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairs."