Պանթուրքիստական ուղերձ, Ադրբեջանի կախվածության թուլացում ՌԴ-ից. անդրադարձ Էրդողանի այցին
Թուրքիայի ու Ադրբեջանի միջև ստորագրվելիք նոր պայմանագիրը ենթադրում է երկու երկրների միջև շատ ավելի խորն ինտեգրացիա, ինչը պարունակում է պանթուրքիստական ծրագրի ուղերձ: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին նշեց թուրքագետ, ակադեմիկոս Ռուբեն Սաֆրաստյանն՝ անդրադառնալով Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի այցին Ադրբեջան: Թուրքագետը նկատեց, որ այն տարբերվում է նախորդ այցերից: Նախատեսվում է ստորագրել նոր պայմանագիր, որը, ինչպես հայտարարել է Էրդողանը, պետք է լինի համապարփակ: Այն գալիս է փոխարինելու երկու երկրների միջև եղած 2010 թվականի փաստաթուղթը:
«Պայմանագրի առանձնահատկությունները դեռ չեն հրապարակում, սակայն ես ենթադրում եմ, որ այն արդեն կլինի ինտեգրման ավելի բարձր մակարդակ արտացոլող փաստաթուղթ, որն, ըստ ամենայնի, կարտացոլի այն իրողությունները, որոնք ստեղծվեցին Արցախի դեմ կազմակերպված ադրբեջանաթուրքական ագրեսիայի հետևանքով: Ես կարծում եմ, որ այս նոր պայմանագիրն իր աշխարհաքաղաքական բնույթով նշանակում է, որ Թուրքիան Հարավային Կովկասում արդեն ավելի է իր դիրքերն ուժեղացնում՝ Ադրբեջանի հետ այդպիսի խորը հարաբերություններ հաստատելով: Ի դեպ, որոշ ժամանակ առաջ սկսեց քննարկվել երկու երկրների միջև այնպիսի խորն ինտեգրման գործընթաց սկսելու հարցը, որը կնշանակեր, որ նրանք կոնֆեդերացիա են ստեղծում: Իհարկե, սա գաղափար է, բայց ես կարծում եմ, որ համապարփակ նոր պայմանագիրը կարող է քայլ լինել այդ ուղղությամբ: Եվ սա Թուրքիայի պանթուրքիստական ծրագրերի իրականացման շրջանակներում եմ ես նաև դիտարկում»,-ասաց Ռուբեն Սաֆրաստյանը:
Թուրքագետը նշեց, որ Թուրքիայի ազդեցության մեծացմամբ, այս նոր համապարփակ պայմանագրով, փորձ է արվում ՌԴ-ից Ադրբեջանի կախվածությունը թուլացնել: Ադրբեջանին ավելի շատ դարձնել թուրքական ծրագրեր իրականացնող, այլ ոչ թե ինքնուրույն պետություն:  Ինչ վերաբերում է Էրդողանի այցին Ադրբեջանի կողմից օկուպացված Շուշի, ապա Ռուբեն Սաֆրաստյանը նշեց, որ այդ այցով ու պայմանագրի ստորագրմամբ փաստորեն Շուշին հայտարարվում է թուրքական աշխարհի կարևոր կենտրոն:
«Տեսնում ենք, որ երկու երկրների համագործակցությունը ստանում է պանթուրքիստական ուղղվածություն: Շուշի այցելությունը պանթուրքիստական մեսիջ է, Շուշին փորձում են թուրքալեզու աշխարհի համար մշակութային կենտրոն դարձնել, նախատեսված է, որ այնտեղ տեղի ունենա այդ մշակութային ֆորումը: Ես կարծում եմ, որ սա նաև մեսիջ է տարածաշրջանին, չէ՞ որ Շուշին Հարավային Կովկասի կարևոր կենտրոն է, ռազմավարական նշանակություն ունի: Եվ երբ գալիս է Թուրքիայի նախագահը ու ստորագրում է այդպիսի պայմանագիր Ադրբեջանի հետ, ապա ես կարծում եմ, որ դա մեսիջ է ամբողջ տարածաշրջանին, այն, որ Թուրքիան այդ տարածաշրջանում ուժեղացնում է իր դիրքերը»,-ասաց Ռուբեն Սաֆրաստյանը:
Անդրադառնալով Հայաստանի անելիքներին՝ թուրքագետը նշեց, որ պետք է ամեն ինչ անել, որ խաղաղ ճանապարհով, բանակցային գործընթացով վերականգնվի ԼՂԻՄ-ի տարածքային ամբողջականությունը, Շուշին և Հադրութը պետք է լինեն Արցախի կազմում:
«Շատ կարևոր է, որ մենք արդեն դիվանագիտական առումով սկսենք ավելի լուրջ քննարկումներ Մինսկի խմբի շրջանակներում Արցախի կարգավիճակի հետ կապված: Մեր դիվանագիտությունն այստեղ մեծ անելիքներ ունի»,-հավելեց նա:

Визит Эрдогана в Шуши - пантюркистское послание: тюрколог
Новое соглашение, которое будет подписано между Турцией и Азербайджаном, предусматривает гораздо более глубокую интеграцию между двумя странами, что является посланием пантюркистской программы. Об этом в беседе с "Арменпресс" говорил тюрколог, академик Рубен Сафрастян, имея в виду визит президента Турции Реджеп Тайип Эрдогана в Азербайджан. Он отметил, что этот визит, отличается от предыдущих. Планируется подписание нового соглашения, которое, как заявил Эрдоган, должно быть всеобъемлющим. Он заменит документ 2010 года, подписанный между двумя странами.
"Детали соглашения пока не обнародованы, но я полагаю, что это будет документ, отражающий более высокий уровень интеграции, который, скорее всего, выразит реалии, создавшиеся в результате азербайджано-турецкой агрессией против Арцаха. Я думаю, что это новое соглашение по своей геополитической природе означает, что Турция, устанавливая такие глубокие отношения с Азербайджаном, укрепляет свои позиции на Южном Кавказе. Кстати, некоторое время назад был вопрос и о запуске столь глубокого интеграционного процесса между двумя странами, который означал бы, что они создают конфедерацию. Конечно, это пока идея, но я думаю, что новое всеобъемлющее соглашение может стать шагом в этом направлении. И я рассматриваю это в рамках реализации пантюркистских программ Турции", - сказал Рубен Сафрастян.
Тюрколог отметил, что это новое всеобъемлющее соглашение за счет усиления влияния Турции направлено на снижение зависимости Азербайджана от России. Оно сделает Азербайджан страной, реализующей турецкие программы, а не самостоятельным государством. Что касается визита Эрдогана в оккупированный Азербайджаном Шуши, Рубен Сафрастян отметил, что этим визитом и подписанием соглашения, Шуши фактически объявлен важным центром тюркского мира.
"Мы видим, что сотрудничество двух стран принимает пантюркскистское направление. Визит в Шуши - это пантюркистский мессидж, они пытаются сделать Шуши культурным центром тюркоязычного мира, там планируется проведение культурного форума. Я думаю, что это сигнал для региона, потому что Шуши - сильный центр Южного Кавказа, он имеет стратегическое значение. Когда президент Турции приезжает и подписывает такое соглашение с Азербайджаном, я думаю, что это сигнал всему региону, что Турция укрепляет свои позиции в этом регионе", - сказал Рубен Сафрастян.
Касаясь того, что должна делать Армения, тюрколог отметил, что необходимо сделать все, чтобы восстановить территориальную целостность Нагорно-Карабахской Республики мирным путем, путем переговоров, Шуши и Гадрут должен быть частью Арцаха.
"Вполне возможно, что в рамках Минской группы мы начнем более серьезные дипломатические обсуждения статуса Арцаха. У нашей дипломатии здесь много дел", - добавил он.