Բոլորովին անհասկանալի է, թե ինչպես հանձնվեցին Շուշին և Հադրութը. Քոչարյան
ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ, ՀՀ վարչապետի թեկնածու Ռոբերտ Քոչարյանը, ռուսական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում նշել է պատերազմում կրած պարտության պատճառները, փոխանցում է News.am-ը:
«Ցնցումը ծայրաստիճան ծանր է. 35 հազար մարդ անօթևան է մնացել, մեծ ավերածություններ: Անհրաժեշտ է ջանք գործադրել, անհրաժեշտ է բարձրացնել Հայաստանի տնտեսությունը, անհրաժեշտ է ունենալ միջոցներ, որոնք կօգնեն Ղարաբաղին ուշքի գալ պատերազմից հետո: Ամենաուղիղ ճանապարհը սոցիալական խնդիրները կառուցելը, կարգավորելն ու լուծելն է: Դա միջոցներ է պահանջում: Դա Հայաստանի, հայկական սփյուռքի հնարավորություններն են, մենք կփորձենք միջազգային կազմակերպություններին ներգրավել վերականգնման առավել ակտիվ քաղաքականության համար»,- ասել է երկրորդ նախագահը` խոսելով առկա իրավիճակից դուրս գալու մասին:
Ինչ վերաբերում է պատերազմի արդյունքներին, թե ինչո՞ւ ամեն ինչ այդքան ողբերգական եղավ, Քոչարյանը նշել է. «Բուն Հայաստանում անտաղանդ կառավարումը, զորքերի անտաղանդ կառավարումը: Բացարձակ թյուրըմբռնում, թե ինչ է պատերազմը, ինչ է զորահավաքը, ինչ է մոբիլիզացիոն ռեսուրսի ձևավորումը, ինչ է բանակի համալրումը: Ցանկացած բանակ լայնամասշտաբ պատերազմի դեպքում իր մարդկային ռեսուրսներով ու ներուժով կարող է դիմակայել ընդամենը մեկուկես շաբաթ: Հետո պետությունը մտնում է իր ամբողջ հզորությամբ, տեղի է ունենում մարդկանց մոբիլիզացիա, պահուստների նախապատրաստում, համալրում: Այստեղ ձախողումը բացարձակապես լիակատար էր: Եղան բացարձակապես անընդունելի որոշումներ և այնքան անհասկանալի, որ դա մեծ կասկածներ էր առաջացնում` գուցե՞ այստեղ այլ պայմանավորվածություններ կան, արդյո՞ք չկա դավաճանություն` մի բան, որն արդեն դավադրության տեսությունների դաշտից է: Եվ նման կասկածները դեռ կան: Ընտրություններից հետո դրանք պարզապես պետք է ցրվեն մանրակրկիտ հետաքննությամբ: Միանգամայն անհասկանալի է, թե ինչպես նրանք հանձնեցին Շուշին, անհասկանալի են որոշ որոշումներ՝ կապված նույն Շուշիի պաշտպանության հետ, անհասկանալի է, թե ինչպես հանձնվեց Հադրութը, ինչպես ադրբեջանական զորքերը, փաստացի առանց որևէ դիմադրության հանդիպելու, Հադրութից պիկապներով հայտնվեցին Շուշիի մոտ: Դա բոլորովին անհասկանալի պատմություն է, այս հարցերի պատասխանները պետք է տրվեն»,- ընդգծել է Ռոբերտ Քոչարյանը:

Совершенно непонятно, как сдали Шуши и Гадрут: Роберт Кочарян
Второй президент Армении, лидер блока ''Армения'', кандидат в премьер-министры РА Роберт Кочарян в интервью российским СМИ указал причины поражения в войне, передает News.am.
''Травма чрезвычайно сильная, 35 тысяч человек остались без крова, большие разрушения. Надо приложиться, надо поднимать экономику Армении, надо иметь средства для того, чтобы помочь Карабаху прийти в себя после войны. Путь самый прямой – строить, обустраивать, решать социальные вопросы. Для этого нужны средства. Это возможности Армении, армянской диаспоры, попытаемся привлечь международные организации для более активной политики реабилитации'', - заявил второй президент, говоря о преодолении сложившейся ситуации.
Что касается итогов войны, почему трагически так сложилось? ''Бездарное управление в самой Армении, бездарное управление войсками. Абсолютное непонимание, что такое война, что такое мобилизация, что такое формирование мобилизационного ресурса, что такое пополнение армии. Любая армия в случае масштабной войны только своими людскими ресурсами, потенциалом может выстоять неделю-полторы. Дальше государство вступает со всей своей мощью, идет мобилизация людей, подготовка резервов, пополнение. Здесь провал был абсолютно полным. Пошли совершенно непонятные решения и настолько непонятные, что это вызывало большие подозрения в том, а нет ли здесь иных договоренностей, нет ли предательства, нечто такого, что уже относится к конспирологии. И такие сомнения до сих пор остаются. Их просто надо будет развеять тщательным расследованием после выборов. Совершенно непонятно, как сдали Шуши, непонятны некоторые решения, связанные с обороной той же Шуши, непонятно как сдали Гадрут, как азербайджанские войска, практически не встречая сопротивления, из Гадрута на пикапах оказались у Шуши. Совершенно непонятная история, ответы на эти вопросы должны быть даны'', - подчеркнул Роберт Кочарян.