Արման Թաթոյանը Արբեջանի և Թուրքիայի նախագահների մասնակցությամբ տեսանյութը կուղարկի միջազգային կառույցներին
«Անհերքելի ապացույց այն մասին, որ ադրբեջանական իշխանությունները`
1) հայկական կողմի բոլոր գերիներին ապօրինաբար պահում են պատանդի վիճակում` քաղաքական սակարկությունների համար.
2)իրականացնում են մարդկանց առևտուր` կատարելով հանցանք.
3)միջազգային հանրությանը շարունակաբար մոլորեցնում են` պնդելով, թե իբր գերիները ահաբեկիչ կամ դիվերսանտ են.
4) գերիների նկատմամբ կազմակերպում են կեղծ քրեական դատավարություններ:
Թուրքիայի և Ադրբեջանի նախագահների այս քննարկումն այն մասին է, որ հայկական կողմի գերիներն Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվում են` ինչ-որ ականապատ քարտեզների դիմաց մաս-մաս փոխանակելու համար:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը տեսանյութը թարգմանել է ռուսերեն և անգլերեն ու վերլուծության ենթարկել:
Այն ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտանի պաշտոնական նամակով կուղարկվի ՄԱԿ-ի մասնագիտացված մարմիններին, ԵԱՀԿ, ԵԽ և այլ միջազգային կառույցներին»:

Обсуждение между президентами Турции и Азербайджана свидетельствует о том, что азербайджанские власти незаконно удерживают армянских пленных: Татоян
"Неопровержимое доказательство о том, что Азербайджанские власти:
1) всех Армянских пленных незаконно удерживают в качестве заложников с целью их использования в политических торгах;
2) занимаются торговлей людьми- совершают преступное деяние;
3) вводят международное сообщество постоянно в заблуждение, утверждая, что пленные являются террористами или диверсантами;
4) организовывают фальшивые уголовные преследования в отношении пленных.
Данное обсуждение между президентами Турции и Азербайджана свидетельствует о том, что азербайджанские власти незаконно удерживают армянских пленных для обмена на какие-то заминированные карты.
Аппарат Защитника прав человека РА перевел видео на Русский и Английский языки и проанализировал его.
Все указанное будет направлено официальным письмом Защитника прав человека РА в специализированные органы ООН, ОБСЕ, СЕ и другие международные структуры".