Ադրբեջանական զինծառայողները Վերին Շորժայից գողացել են կով և հորթ, կրակել են խոշոր եղջերավոր կենդանիների ուղղությամբ․ Արման Թաթոյան
«2021թ. հունիսի 16-ին (այսօր)` առավոտյան ժամը 05:30-ի սահմաններում ադրբեջանական 9 զինծառայող գողացել է Վերին Շորժայի արոտավայրի հովվի կովը և նոր ծնված հորթը:
Մասնավորապես, այսօր ստացած ահազանգերի հիման վրա Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը պարզել է, որ Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս համայնքի բնակիչ, Վերին Շորժա գյուղի արոտավայրի սարատեղիի հովիվը այսօր առավոտյան` ժամը 05։30-ի սահմաններում արթնացել է ադրբեջանական կրակոցից:
Արթնանալուն պես պարզել է, որ ադրբեջանական զինծառայողները կրակում են իր խոշոր եղջերավոր կենդանիների ուղղությամբ, որոնք այդ պահին գտնվել են բաց տարածքում` իր բնակության վայրի անմիջական հարևանությամբ:
Արագ գնացել է դեպի կենդանիները և պարզել է, որ 1 կովը և նոր ծնված հորթը չկան: Քիչ անց նկատել է, որ ադրբեջանական թվով 9 զինված ծառայող կովին և հորթին քշում է դեպի իրենց դիրքեր։ Մյուս հովիվների հետ միասին փորձել են հետ բերել կենդանիներին, որոնք այդ պահին սկսել են վազել դեպի հովիվների կողմը:
Սակայն ադրբեջանական զինծառայողները սկսել են կրակել կենդանիների ուղղությամբ և վնասելով կովի ոտքը` թույլ չեն տվել, որ հասնեն հովիվներին: Կրակոցներ են արձակվել նաև հովիվների ուղղությամբ:
Այնուհետև, հովիվները դիտարկել են, թե ինչպես են արդեն գողությունից 4 ժամ անց` ժամը 09:30-ի սահմաններում ադրբեջանական զինծառայողներն իրենց դիրքերում մորթում կովին:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը հատուկ արձանագրում է, որ այս գողությունը տեղի է ունեցել ՀՀ ինքնիշխան տարածքում, ու ադրբեջանական զինծառակողներն իջել են այն դիրքերից, որոնք ապօրինի տեղակայված են ՀՀ ինքիշխան տարածքում:
Դեպքի նշված բոլոր հանգամանքները Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմին հաստատել են մյուս բոլոր հովիվները, դրանք ստուգվել են:
Այս արոտավայրերում սեզոնային՝ գարնան, ամռան և աշնան ամիսներին բնակվում են մի քանի տասնյակ քաղաքացիական բնակիչներ և արոտավայրում արածեցնում իրենց մանր ու խոշոր եղջերավոր կենդանիներին (այս վայրերն ընդունված է անվանել սարատեղիներ): Այստեղ մարդիկ բնակվում են նաև ընտանիքներով, իսկ արոտավայրերում կենդանիներ արածեցնելու նրանց իրավունքը հաստատված է օրինական փաստաթղթերով` համայնքի հետ կնքված պայմանագրերով:
Այսինքն` ադրբեջանական զինծառայողները կատարում են բացահայտ հանցավոր արարքներ` ՀՀ քաղաքացիական բնակիչներին կյանքի և այլ կենսական իրավունքներից, անասնապահությամբ զբաղվելու և ընտանիքի եկամուտը վաստակելու հնարավորությունից զրկելու դիտավորությամբ: Ընդ որում, նրանք այդպես էլ չեն վերադարձրել ՀՀ քաղաքացիներից վերջերս գողացած կենդանիները (Գեղարքունիքի մարզի Կութ, Վերին Շորժա, Սյունիքի մարզի Արավուս, Խնածախ գյուղեր և այլն):
Հանցագործության այս դեպքը ևս մեկ անգամ հաստատում է, որ ՀՀ բնակչության իրավունքների պաշտպանությունը ադրբեջանական զինված ուժերի հանցավոր արարքներից բացարձակ հրատապությամբ պահանջում է անվտանգության գոտու առկայություն»:

Азербайджанцы с пастбища села Верин Шоржа угнали корову и теленка, стреляли в направлении пастухов: Арман Татоян
16 июня около 5:30 утра 9 азербайджанских военнослужащих украли корову и только родившегося теленка у пастуха на пастбище села Верин Шоржа. Об этом сообщает Защитник прав человека (омбудсмен) Армении Арман Татоян на своей странице в соцсети Facebook, передает Panorama.am.
"В частности, на основании полученных 16 июня сигналов офис Защитника прав человека выяснил, что житель общины Варденис Гегаркуникской области, пастух пастбища села Верин Шоржа около 05:30 проснулся от выстрелов азербайджанцев.
Проснувшись, он обнаружил, что азербайджанские военные стреляют в направлении его крупного рогатого скота, который в то время находился на открытой территории, в непосредственной близости от его места жительства.
Пастух быстро направился к животным и обнаружил, что нет коровы и новорожденного теленка. Вскоре после этого он заметил, что 9 вооруженных азербайджанских военнослужащих гонят корову и теленка к своим позициям. Вместе с другими пастухами они попытались вернуть животных, которые в этот момент побежали в сторону пастухов.
Однако азербайджанские военные открыли огонь в направлении животных, повредив ногу коровы, не позволили добраться до пастухов. Выстрелы были произведены и в направлении пастухов.
Затем пастухи наблюдали, как через 4 часа после кражи, около 9:30, азербайджанские военные на своих позициях зарезали корову.
Защитник прав человека Республики Армения особо констатирует, что эта кража произошла на суверенной территории Республики Армения, и азербайджанские военнослужащие спустились с позиций, которые незаконно разместили на суверенной территории Армении.
Все указанные обстоятельства инцидента офису Защитника прав человека Армении подтвердили все пастухи, эти сведения были проверены.
На этих пастбищах сезонно – в весенние, летние и осенние месяцы – проживают несколько десятков гражданских лиц и пасут там свой мелкий и крупный рогатый скот (эти места обычно называют горными пастбищами). Здесь люди также проживают семьями,  и их право пасти животных на пастбищах закреплено в законных документах – договорах, заключенных с общиной.
То есть азербайджанские военнослужащие совершают вопиющие преступные деяния – с целью лишить граждан Республики Армения их права на жизнь и других жизненно важных прав, с умышленным намерением лишь возможности заниматься животноводством и обеспечивать доход для семьи.
Более того, азербайджанцы так и не вернули животных, недавно похищенных у граждан Республики Армения (в селах Кут, Верин Шоржа Гегаркуникской области, Аравус и Хнацах Сюникской области и др.).
Этот преступный случай еще раз доказывает, что защита прав населения Республики Армения от преступных действий вооруженных сил Азербайджан требует абсолютно срочного создания зоны безопасности", – написал он.