Մինսկի խմբի համանախագահների ձևաչափը շարունակում է գործել
Ռուսաստանը այն կարծիքին է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցով զբաղվող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ձևաչափը երբեք էլ չի դադարեցրել իր գործունեությունը և շարունակում է գործել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը՝ անդրադառնալով Արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման շուրջ բանակցային գործընթացի վերսկսման հարցին:
«Մենք ելնում ենք այն մոտեցումից, որ համանախագահների ձևաչափը շարունակում է գործել, կան հարցեր, որոնք մտնում են համանախագահության ձևաչափի օրակարգի մեջ, և կարծում եմ՝ այստեղ շատ բան կախված կլինի կողմերի դիրքորոշումներից», - մեկնաբանեց Կոպիրկինը:
Ռուսաստանի դեսպանի խոսքով՝ Մինսկի խմբի համանախագահների առաջիկա տարածաշրջանային այցը օրակարգում է, սակայն թե կոնկրետ ե՞րբ այն տեղի կունենա՝ առայժմ հստակ տեղեկություններ չկան:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա) և Էնդրյու Շոֆերը (ԱՄՆ) ապրիլի 13-ի համատեղ հայտարարությամբ կոչ էին արել ԼՂ հակամարտության կողմերին վերսկսել բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը համանախագահների հովանու ներքո:
ԵԱՀԿ-ում Ռուսաստանի Դաշնության մշտական ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լուկաշևիչը հունիսի 1-ին հայտարարել էր, որ եռանախագահները հնարավոր է՝ մոտ ժամանակներում պայմանավորվածություն ձեռք բերեն հայ-ադրբեջանական սահման այցելելու վերաբերյալ։

Формат сопредседателей Минской группы продолжает действовать: в повестке региональный визит
Россия считает, что формат сопредседателей Минской группы ОБСЕ по Нагорному Карабаху никогда не прекращался и продолжает действовать. Об этом журналистам заявил посол Российской Федерации в Армении Сергей Копыркин, имея в виду возобновление переговорного процесса по урегулированию арцахского конфликта.
"Мы исходим из того, что формат сопредседателей продолжает действовать. Есть вопросы, которые стоят в повестке формата сопредседателей. Думаю, многое будет зависеть от позиций сторон", - прокомментировал Копыркин.
По словам российского посла в повестке предстоящий региональный визит сопредседателей Минской группы, но пока нет точной информации, когда он состоится.
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (Россия), Стефан Висконти (Франция) и Эндрю Чаффер (США) выступили 13 апреля с совместным заявлением, в котором призвали стороны нагорно-карабахском конфликта возобновить политический диалог на высоком уровне под эгидой сопредседателей.
Постоянный представитель Российской Федерации в ОБСЕ Александр Лукашевич 1 июня заявил, что сопредседатели могут достичь договоренности о посещении армяно-азербайджанской границы в ближайшее время.