ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը հարստության հարկ սահմանելու կոչ է արել
Հարստության հարկի սահմանումը կօգներ ֆինանսավորելու համավարակից հետո աշխարհի սոցիալ-տնտեսական վերականգնումը: Հունիսի 24-ին այդ մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերիշը՝ ելույթ ունենալով Եվրախորհրդարանում:
«Այսօր, ընդամենը մեկ տարում աշխարհի ամենահարուստ մարդկանց կարողությունն ավելացել է 5 տրիլիոն դոլարով: Ես կրկնում եմ իմ կոչը կառավարություններին քննարկելու այդ մարդկանց կարողության, ինչպես նաև նրանց նկատմամբ համերաշխության կամ հարստության հարկ սահմանելու հնարավորությունն, ովքեր օգուտ են քաղել համավարակից՝ սոցիալ-տնտեսական վերականգնումը ֆինանսավորելու համար»,- ասել է նա:
Գուտերիշը հավելել է, որ համավարակի հետևանքով «հարյուր միլիոնավոր մարդիկ հայտնվել են աղքատության նշագծից ցած, իսկ մի ամբողջ շարք երկրների հանդեպ ծառացել է սնանկացման սպառնալիքը: «Երկիր մոլորակի բնակչության կեսը հնարավորություն չունի օգտվելու առողջապահության անհրաժեշտ ծառայություններից»,- նշել է նա:

Генеральный секретарь ООН призвал к введению налога на богатство
Введение налога на богатство помогло бы профинансировать социально-экономическое восстановление мира после пандемии. Об этом заявил в четверг генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш, выступая в Европарламенте, передает ТАСС.
"К настоящему времени, всего лишь за один год, состояние самых богатых людей мира увеличилось на 5 трлн долларов. Я повторяю мой призыв к правительствам рассмотреть возможность введения налога солидарности или налога на богатство на состояние этих людей, а также тех, кто получил выгоду от пандемии, чтобы финансировать социально-экономическое восстановление", - сказал он.
Гутерриш добавил, что в результате пандемии "сотни миллионов человек оказались за чертой бедности", а целые страны столкнулись с угрозой банкротства. "Половина населения Земли не имеет доступа к необходимым услугам здравоохранения", - отметил он.