Էմանուել Մակրոնը շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը շնորհավորական ուղերձ է հղել վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանին՝ խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հաղթանակի կապակցությամբ:
«Մեծարգո պարոն վարչապետ, թանկագին Նիկոլ,
Հունիսի 20-ին Հայաստանում կայացած խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններում Ձեր գլխավորած կուսակցության հաղթանակի կապակցությամբ` Ձեզ եմ հղում իմ շնորհավորանքներն ու հաջողություններ մաղթում Ձեր շարունակվող պաշտոնավարմանը` ի շահ Հայաստանի և Ֆրանսիայի բարեկամ հայ ժողովրդի:
Ֆրանսիայի և Հայաստանի միջև առկա են բացառիկ հարաբերություններ, որոնք հիմնված են մեր ժողովուրդների միջև պատմական առնչությունների վրա և սնուցվում են մեր երկրների կառավարությունների, խորհրդարանների, տեղական իշխանությունների, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակությունների միջև առանձնաշնորհյալ երկխոսությամբ:
Ուրախ կլինեմ Ձեզ հետ շարունակել Ձեր առաջին մանդատի ընթացքում մեր համատեղ նախաձեռնած աշխատանքը: Գիտեք, որ Ֆրանսիան հետաքրքրությամբ է հետևում Հայաստանում Ձեր ձեռնարկած բարեփոխումներին:
Ինչպես առիթ ունեցա վերահաստատելու Ձեզ ս.թ. հունիսի 1-ին Փարիզ կատարած Ձեր այցի ընթացքում, հայ ժողովուրդը ժողովրդավարության և իրավական պետության ամրապնդման իր հաստատակամության մեջ կարող է ապավինել Ֆրանսիայի լիակատար սատարմանը: Ֆրանսիայի և Հայաստանի միջև տնտեսական համագործակցությունը ևս կշարունակի ամրապնդվել: Վճռական լինելով շարունակել խոցելի բնակչություններին մարդասիրական օժանդակություն տրամադրելու իր հանձնառությունը` Ֆրանսիան միաբան է Ձեր երկրի հետ՝ օգնելու հաղթահարել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետևանքները Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության լիարժեք հարգման պայմաններում:
Այդ առումով ցանկանում եմ վերահաստատել Ֆրանսիայի` որպես Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի հանձնառությունը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի տևական կարգավորման որոնման հարցում: Հավատացած եղեք, որ մենք հանձնառու ենք հիմնախնդրի կարգավորման քաղաքական գործընթացի վերականգնմանը, որը միակ ուղին է, որ ի զորու է երաշխավորել Հարավային Կովկասում երկարատև կայունության հաստատումը, ինչպես նաև խթանել տարածաշրջանի ժողովուրդների հետ խաղաղության, համերաշխության և բարեկամության մեր ընդհանուր արժեքները:
Վերստին Ձեզ հղելով իմ ամենաանկեղծ շնորհավորանքներն ու բարեմաղթանքները` ընդունեք խնդրեմ, մեծարգո պարոն վարչապետ, խորին հարգանքիս հավաստիքը»:

Emmanuel Macron Congratulates Nikol Pashinyan
President Emmanuel Macron of the French Republic has sent a congratulatory message to Acting Prime Minister Nikol Pashinyan on his Civil Contract party’s victory in the latest snap parliamentary elections. The message reads:
"Mr. Prime Minister,
Dear Nikol,
I would like to congratulate you on your party’s victory in the early parliamentary elections of June 20 and wish you every success in your continued tenure to the benefit of Armenia and the friendly Armenian people.
France and Armenia are bound by exceptional relationship underpinned by deep-rooted historical ties and fostered by the privileged dialogue between the two governments, parliaments, as well as local authorities and civil societies.
I will be happy to continue with you the work initiated during your first mandate. You know that France follows with keen interest the reforms you have launched in Armenia. As I had the opportunity to tell you again during your visit to Paris on June 1, the Armenian people can rely on the full support of France in their drive for democracy and the rule of law. Economic cooperation between France and Armenia will continue to be strengthened.
Firmly determined to continue providing humanitarian assistance to vulnerable populations, France stands in solidarity with your country to help it face the consequences of the conflict in Nagorno-Karabakh with full respect for Armenia’s sovereignty and territorial integrity. In this regard, I would like to reiterate France’s commitment to negotiating a lasting settlement to the Nagorno-Karabakh conflict in its capacity of the OSCE Minsk Group Co-Chair.
You may rest assured of our commitment to the resumption of a political process which can ensure long-term stability in the South Caucasus and promote the values of peace, solidarity and friendship that we share with the peoples of the region.