Արցախի ԱԺ-ում ներկայացված 5 քաղաքական ուժերը հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ
Սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմը բոլորիս կանգնեցրել է աշխարհաքաղաքական և տարածաշրջանային նոր մարտահրավերները հաղթահարելու, անվտանգության սպառնալիքները դիմագրավելու և պատերազմի հետևանքով ի հայտ եկած կենսական խնդիրների լուծման պարտադրանքի առջև:
Մեզ համար գերական և թանկը հայրենիքն է, հայրենիքի պահպանումը, կորցրածի վերանվաճումը և արցախցու իրավունքի վերականգնումը հայրենի հողում ապրելու, զարգանալու և բարգավաճելու ուղղությամբ:
Պատերազմի ավարտից հետո նկատելի են բևեռացումներ, որոնք ուղեկցվում են պիտակավորումներով: Հանրության տարբեր շերտեր անհարկի վիրավորանքների թիրախ են դարձել. սպառնալիքներ են հնչում և հայի միասնականության ոգուն անհարիր երևույթներ դրսևորվում:
Մեր կողմից անընդունելի և դատապարտելի է ազգին համախմբող բարոյական և պետական հիմքերի խարխլումը, հասարակության մեջ ատելության և թշնամանքի սերմանումն ու հրահրումը, որի արդյունքում ի հայտ են գալիս արհեստածին, լարված իրավիճակներ: Հատկապես վտանգավոր են այն հայտարարությունները, որոնք կարող են սեպ խրել Արցախի և Հայաստանի քաղաքացիների միջև:
Կոչ ենք անում բոլորին իրենց կարծիքն ու մոտեցումները արտահայտելու գործում լինել հավասարակշիռ, հանդուրժող և հարգալից մոտեցում ցուցաբերել միմյանց նկատմամբ: Միասնականությունը մեր հայրենիքին պատուհասած  այս դժվարին օրերին կարևոր շաղախն է մեր կորցրածը հետ բերելու, այս ծանր ճգնաժամը հաղթահարելու և ի վերջո ապագայի նկատմամբ հայ ժողովրդի հավատը վերականգնելու համար:
Համոզված ենք, որ խորհրդարանը, լինելով հանրության կողմից ձևավորված քաղաքական մարմին, կարող է ծառայել որպես երկխոսության լավագույն հարթակ հանրային պահանջները ներկայացնելու, ինչպես նաև քաղաքական և հասարակական կառույցների տեսակետները առարկայական դարձնելով և գործնականի վերածելու համար:

Опасны заявления, которые могут вбить клин между гражданами Арцаха и Армении: заявление НС Арцаха
"Развязанная Азербайджаном 27 сентября война поставила всех перед требованием преодоления новых геополитических и региональных вызовов, противостоянием угрозам безопасности и решением жизненных проблем, возникших в результате войны.
Для нас Родина, сохранение родины, возвращение утраченного и восстановление прав арцахцев жить развиваться и процветать на своей родине – приоритет и ценность.
После окончания войны в обществе наблюдается поляризация, сопровождающаяся навешиванием ярлыков. Некоторые слои населения стали объектом неуместных оскорблений, звучат оскорбления и возникают явления, недостойные духа единства армян.
Мы считаем неприемлемым и осуждаем подрыв нравственных и государственных основ, объединяющих нацию, провоцирование и разжигание ненависти и вражды в обществе, в результате чего возникают неестественные, напряженные ситуации. Особенно опасны заявления, которые могут вбить клин между гражданами Арцаха и Армении.
Призываем всех проявлять уравновешенность, терпимость и уважение при выражении своего мнения и подходов. В эти трудные дни единство является важным залогом преодоления этого тяжелого кризиса, возвращения утраченного и восстановления веры в будущее армянского народа.
Уверены, что парламент, будучи сформированным обществом политическим органом, может служить наилучшей площадкой диалога для озвучивания общественных требований, а также придания предметности позиции политических и общественных структур и превращения в практику", -  говорится в заявлении.